Временна комисия ще проучва всички факти и обстоятелства около казуса „Росенец“

0
55
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: НС

Парламентът създаде временна комисия за казуса „Росенец“. Предложението беше внесено от „Демократична България“ и беше подкрепено от 193-ма народни представители. 

Комисията се създава за срок от три месеца и в нея ще участват 12 депутати (по двама от всяка парламентарна група). За неин председател беше избран Калоян Янков от „Демократична България“. В комисията ще участва и избраният от бургаската листа на обединението Димитър Найденов.

Целта на комисията е да установи фактите и обстоятелствата за действията и бездействията на компетентните органи, които е следвало да констатират, преустановят експлоатацията и да премахнат незаконни строежи и обекти на територията на лесопарк „Росенец“ и прилежащата територия.

Комисията ще трябва да проучи и действията на НСО при дебаркирането на Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Димитър Найденов на 7 юли 2020 г., както и на МВР по време на протеста от 11 юли 2020 г. на плажа срещу беззаконието в страната.

„Много е лесно да се привиди заяждане с почетния председател на ДПС, който се е оттеглил в една скромна виличка и отглежда био краставици. Много е лесно да се привиди опит ние да се върнем към едно събитие, което преди година привлече голямо обществено внимание и сега да го притоплим“, заяви съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

„Опитваме се да поставим на вниманието на парламента и обществеността въпроса за действията и бездействията на българските институции. Институциите позволиха с течение на години възникването на един анклав в българския правосъден и законов суверенитет. Този анклав не включва само вилата на почетния председател д-р Доган, а и въпросите с нефтеното пристанище на “Лукойл”, добави той.

“Росенец” е манифестация на възможността на дълбоката държава и паралелната власт да изключват прилагането на закона. Искаме да разберем защо българските институции си затваряха очите, защо обслужваха определени хора, включително МВР? Защо е възможно за определени хора законът да се изключва? Това е чума, която трови българската законност в много широк обхват, заяви още Иванов.

Ивайло Мирчев обяви, че трябва да се стигне до истината за действията на НСО, когато офицер от службата хвърли българския флаг в канавката, и след това действията на МВР по време на шествието.

„Искаме да покажем как бургаският кмет от ГЕРБ стоеше безпомощен, докато полиция и прокуратура безчинстваха на 11 юли преди една година. Беше направен опит да има сблъсък между българи и турци, които бяхте извикали. Но вместо това заедно пяхме химна и не ви се получи“, заяви Мирчев.

Антоанета Цонева подчерта, че трябва да се установи и защо марината, построена в последните четири години, се води изградена през 80-те години на миналия век. Напомни и, че яхтеното пристанище по документи се води поземлен имот.

“Росенец” е безпрецедентен символ за завладяна държава, територия, в която има надзаконност. Той е специален за българските граждани – и тези отвъд портата, и за тези, които бяха вътре. За всички български граждани, които пяха заедно химна. Това е символ на умъртвени и завладени институции, които години наред са наблюдавали как се издига този сарай и се строи 200-метровата марина“, каза тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments