Войната на Русия в Украйна е в опасна повратна точка

0
49
Война в Украйна
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

Хаосът от изминалата седмица може да е неправилно утешителен, пише “CNN”. Въпреки продължаващото катастрофално поведение на Русия в избраната от нея война в Украйна, най-опасният момент на конфликта може би наближава.

В някакъв момент тази седмица Кремъл вероятно ще обяви, че „фиктивните“ референдуми в 4 частично окупирани области на Украйна са дали мандат за бързото им асимилиране в това, което Москва нарича руска територия.

Референдумите са незаконни според международното право и Украйна, Съединените щати и останалата част от НАТО вече ясно дадоха да се разбере, че този ход няма да има юридическа сила и ще доведе до санкции. Но въпреки това ще се случи и Русия вероятно ще използва момента, за да засили централната заплаха зад тази шарада, открито заявена от външния министър Сергей Лавров през уикенда: че Москва си запазва правото да „напълно защитава“ райони, които формално са станали нейна територия.

Заплахата на Москва очевидно е ядрена. Путин представи своята войнствена реторика – предупреди миналата седмица, че Русия ще „използва всички налични оръжейни системи“, ако е необходимо – като отговор на несъществуващите ядрени заплахи на НАТО. Но неговите служители бяха изненадващо ясни: те искат използването на ядрени оръжия да се счита за реална възможност и, както каза Путин, „не блъф“.

Това доведе до смразяваща промяна в съобщенията на Вашингтон.

Месеци наред западни служители отхвърляха всякакви предположения, че ядрен конфликт дори е обмислен. Сега президентът на САЩ Джо Байдън и неговите служители в кабинета са принудени публично да изпращат съобщения за възпиране и готовност да успокоят своите съюзници – и почти всички останали на планетата Земя.

Наистина е неудобно да живееш във време, когато правителството на САЩ смята, че трябва публично да предупреди Русия във време на война – такава, която губи тежко и неочаквано срещу съсед, когото винаги са смятали, че могат да покорят по желание – че използването на ядрени оръжия е лошо идея. Принципите на взаимно гарантирано унищожение, които донесоха мрачно спокойствие в Студената война, изглежда са отпаднали.

Изправени сме пред Русия, която иска да създаде образ на луд, готов да загуби всичко – за всички – ако бъде изправен пред загуба в тази война.

Сега Путин е много по-слаб

Това е двояк момент за Путин, който няма на разположение нито спускане, нито плавно напускане. Частичната мобилизация на руските цивилни е толкова катастрофална, колкото би очаквал всеки, който е наблюдавал наборната военна служба в Русия през десетилетията: „Неправилните“ хора са мобилизирани, тъй като богатите бягат, а бедните превъзхождат по численост всички останали.

Ръждясали пушки, пияни автобуси с новобранци и все още без отговор на ключовия въпрос как тези десетки хиляди необучени и може би нежелаещи войници ще бъдат снабдени и оборудвани на фронтовата линия, ако Москва не е успяла да оборудва адекватно редовната си армия през последните шест месеци?

И кризата в Русия на Путин не трябваше да чака прясно мобилизираните да се върнат в ковчези. Хаосът на мобилизацията вече кара кремълски пропагандни магнати като Маргарита Симонян, ръководител на контролираната от държавата мрежа RT, да играе ролята на агонизираща леля в Twitter за руснаци, чиито бащи, синове или съпрузи са били неправилно изпратени на фронтовата линия. Те твърдят, че твърде ревностните местни служители са виновни за грешките при наборната военна служба, но зад всичко това е войната и нейното ужасяващо преследване, които са довели Русия тук. Признанието на московския елит за мобилизационната катастрофа мирише малко на критика към самия началник, а това е рядкост.

Всичко това прави Путин много по-слаб, отколкото когато губеше войната. За да добави към неволите си, сега той е изправен пред вътрешно несъгласие, което може би е безпрецедентно. Позицията му зависи от силата, а тя му липсва сега, почти напълно. Принудителната мобилизация на застаряващи мъже и нежелаещи младежи е малко вероятно да промени изчисленията на бойното поле, където моралът на украинците е невероятно висок, а оборудването им бавно се подобрява.

Не търсете промяна във вътрешния кръг на Путин. Всички те са покрити с една и съща кръв на тази война и зад бавния барабанен ритъм на репресиите, които превърнаха Русия в дистопична автокрация през последните 22 години. Путин няма явен наследник; не очаквайте някой, който най-накрая го замести, да промени курса и да поиска мир и икономическо възстановяване. Всеки наследник може да се опита да докаже смелостта си с още по-глупаво упражнение от първоначалното нахлуване в Украйна.

Какво следва?

Така че оставаме с губещ Путин, който не може да си позволи да загуби. Без много останала конвенционална сила, той можеше да се обърне към други инструменти, за да обърне тази катастрофална позиция.

Стратегическите самолети могат да бомбардират части от Украйна, въпреки че толкова много от градовете ѝ изглеждат така, сякаш това вече се е случило. Той може също така да се обърне към химически или биологични оръжия, въпреки че те биха били твърде близо до собствената му граница за разум или комфорт и биха предизвикали интензивен международен отговор.

И тогава идва ядрената опция – опция, която някога беше толкова немислима, че изглеждаше лудост да се ангажираме с печат. Но това също носи рискове за Путин, освен вероятното военно отмъщение на НАТО. Една армия, която не може да лети с достатъчно самолети или с достатъчно гориво за своите танкове, има проблеми. Може да се притеснява, че няма да успее да нанесе точен, ограничен и ефективен тактически ядрен удар.

Самият Путин може да се тревожи, че неговата изтощена хватка върху властта не може да поддържа достатъчно стабилна командна верига, за да се подчини действително на заповедта за изстрелване на ядрено оръжие. Това дори може да е моментът, в който по-добрите ангели на руската природа излизат на преден план. През петте години, в които живях там, срещнах ярки, топли и искрящи хора, опорочени най-вече от векове лошо управление.

И все пак в следващите дни ще бъде изкушаващо да отхвърлим разширените претенции на Москва за суверенитет и дрънкане на оръжие като предсмъртни мъки на една империя, която е забравила да надникне под капака, преди да се втурне в буря. Това е момент на печалба или загуба за Путин и той не вижда бъдеще, в което да губи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments