Война в Украйна: Защо Херсон и Мариупол са ключът към успеха на Русия?

0
86
Мариупол
Мариупол. Снимка: Маріупольська міська рада, Facebook

Докато руските войски в северната и източната част на Украйна се борят да превземат важни цели, сред които и столицата Киев, настъплението им в южната част на страната изглежда е по-успешно. Русия смята, че югът е жизненоважен за успеха на инвазията им и заради това е обсадила няколко южни града, както и превзе Запорожката АЕЦ, която е най-голямата в Европа, пише „BBC“.

Операцията в Южна Украйна започна от Крим, който беше анексиран през 2014 г. и там има значително руско военно присъствие. В сряда говорителят на Пентагона Джон Кърби отбеляза, че Русия има „сложна и здрава архитектура“.

Поглед на картата по-долу показва колко важен е полуостровът като база за нападението срещу Южна Украйна.

Руските военни сили се придвижват в Украйна от Крим, разгръщайки се на изток към Мариупол и на запад към Одеса, заплашвайки да прекъснат морския достъп на Украйна, а това би нанесло огромни икономически щети върху страната.

„Стратегически в този регион има големи пристанища, които позволяват на силите на Путин да „удушат“ всички усилия на Украйна за снабдяване по море“, коментира професорът по история и специалист по Русия в „Дикинсън Колидж“ Карл Куолс за „BBC“.

На изток от Крим силите на Русия са насочени към Мариупол – град с население от 450 000 души. В момента той е обкръжен и е подложен на силен обстрел. Водоснабдяването и електрозахранването са прекъснати, а местните жители споделят, че са ужасени. В случай, че Мариупол падне, това ще даде на Русия контрол над едно от най-големите пристанища в Украйна и ще създаде сухопътен коридор между Крим и подкрепяните от Русия региони Луганск и Донецк.

Свързването на Крим с континентална Русия чрез контролираните от бунтовниците райони би направило много по-лесно за руснаците да придвижва стоки и хора към и от града. Русия иска това от 2014 г., когато започна конфликтът. В момента полуостровът е свързан с континенталната част на Русия само чрез един мост, построен след анексирането.

Северозападно от Мариупол Русия превзе Запорожката АЕЦ. В мирни времена Централата произвежда около 20% от електроенергията за Украйна.

Руските военни окупираха и град Херсон, който се намира там, където река Днепър се влива в Черно море, важно място за придвижване на войските в Украйна.

В случай, че Русия успее да се придвижи по-на запад, до Одеса и отвъд, тя не само ще отреже достъпа на Украйна до море, но и ще я обгради от 3 страни.

„Ако превземат Одеса, ще имат ключов град, така че да създадат стратегическа дъга около Украйна. С Беларус на север и Донбас на изток, те почти са обградили страната“, обясни професор Катрин Уонър.

Има и исторически контекст за южното нашествие на Русия. Регионът на Украйна, простиращ се от Одеса на юг до Луганск на изток, е превзет от Руската империя през 18-ти век след поредица от войни с Османската империя. Той е бил известен под името Новоросия или Нова Русия.

По време на Съветския съюз по-голямата част от Новоросия е била част от Украинската съветска социалистическа република, която по-късно се е превърнала в съвременна Украйна. През 2014 г., след анексирането на Крим, руският президент Владимир Путин заяви, че въпреки че Русия е загубила територията на Новоросия по различни причини, нейните хора остават там.

„Твърденията, които Путин пропагандира, е, че това са руски земи. (…) Тя беше част от Руската империя, но не заради руснаците. Там имаше повече румънци, отколкото руснаци. Украинците обаче бяха доминиращи“, посочи Куолс.

Историческите претенции на Русия към украинската земя са били честа тема за президента Путин в навечерието на инвазията, но професор Уонър изтъква, че не трябва да се приемат сериозно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments