ВМРО: Доброволната военна служба е нужна за българската армия

0
181
Военни
Снимка: Информационен център на МО – ArmymediaBg, Facebook

Днес депутатите подкрепиха промените в Закона за резерва на въоръжените сили. По повод това от ВМРО коментират, че с измененията се цели да се създаде възможност за въвеждане на срочна служба в доброволния резерв, което ще увеличи броя на подготвените граждани за защита на Отечеството. Това е конституционен дълг на всеки български гражданин и за нас е първа стъпка към връщането на наборната военна служба, добавят от партията.

От пресцентъра на ВМРО разпространиха позиция до медиите, в която пише, че според тях доброволната военна служба е нужна за българската армия. Тя е път към връщане на достойнството на българския военнослужещ. По време на дебата в зала депутатът и заместник-председател на ВМРО доц. Милен Михов коментира, че за 4 години има промени във въоръжените сили. Беше отчетено, че за 2019 г. броят на постъпилите на кадрова военна служба надхвърля броя на напусналите. Това показва тенденция, обратна на съществуващата предходни години. Тя се осъществяваше в регулярните доклади на Министерство на отбраната – ерозиране на военните сили.

В сектор „Отбрана“ за 4 години има 48% увеличение на заплатите. В кризата, в която сме, 48% увеличение на заплатите в сектор „Отбрана“ е утеха. Това е 48% увеличение. Този факт води до засилен интерес към наборната военна служба.

„А днес се се и доброволна военна служба като възможност за постъпване на кадрова военна служба или попълване на резерва. Аз съм убеден, че тази законодателна стъпка, ако бъде последвана от добро управление на въоръжените сили и на Министерство на отбраната, такова каквото имаме последните 4 г., ще имаме резултати още следващите години. Апелирам за патриотично и отговорно отношение.“

От ВМРО твърдят, че тази промяна ще даде възможност на всеки един българин до 40-годишна възраст да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца. Като това ще се случи при негово желание, както и ако отговаря на изискванията на закона да служи. Подготовката ще се осъществява във формированията на Българската армия. Преминалите това обучение придобиват специалност и се зачисляват в доброволния резерв. Придобиват и правото да постъпят на кадрова военна служба без за това да преминават през нарочен конкурс. В същото време имат предимство при равни условия за постъпване на работа в системата на националната сигурност и др.

Паралелно с това се създава и възможност за разширяване на обучението на българските граждани в етапите на средното образование за придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили. Част от предложенията, които бяха приети, са свързани и с възможността работодателите да запазят своите служители, осигурявайки им неплатен отпуск.

Положителното в тези промени за гражданите, които решат да служат доброволно в българската армия е, че ще им бъде осигурено възнаграждение, както и здравно и социално осигуряване в рамките на сключения договор.

Досега от приемането на закона за доброволната казарма през 2015 година, са преминали едва 337 души, а само 27 от тях са провели и специална военна подготовка. Това означава, че след 10 години България няма да има достатъчно резервисти, които да бъдат мобилизирани в случай на война.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments