Вижте историята с помощта на технологиите

0
27
Министър Николай Денков тества новата технология
Министър Николай Денков тества новата технология. Снимка: МОН

Как изглежда параклисът „Св. Йоан Летни“ над язовир „Пчелина“? Вече не е нужно да посетите мястото лично, за да си отговорите на въпроса. Днес просветният министър акад. Николай Денков разгледа недействащата средновековна църква през очила за виртуална реалност в София тех парк, където бяха представени резултатите от изпълнението на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“.

Разработеното в рамките на програмата мобилно приложение с добавена реалност предлага виртуални разходки из най-красивите древни кътчета у нас – музеи, интересни места на открито и дори несъществуващи вече исторически обекти, възстановени чрез архивни изображения.

Приложението беше демонстрирано днес задно с портала за представяне и съхранение на културноисторическо наследство „Виртуален площад“. Той осигурява достъп до различни демоверсии на научни колекции, в т.ч. дигитален историко-географски справочник на България през епохата на османското владичество, данни за туристически обекти и мегалитни паметници, колекция от славянски ръкописи и др.

Платформата разполага и с модул „Виртуална реалност“, даваща възможност за разглеждане на предварително заснети виртуални разходки на различни културни и исторически обекти.

Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ е добър пример за мултидисциплинарни изследвания, които в днешния свят са абсолютно задължителни.

„Комбинацията от нови технологии със съдържание, създавано много години преди да съществува виртуалната реалност, дава нови възможности, които имат както научно значение, така и практическо приложение – могат да подпомогнат обществото, туризма и икономиката на страната. (…) Това е пример, който всички трябва да следваме. Но, за да се реализира, имаме нужда от сътрудничество – в случая сътрудничество между Техническия университет и хуманитарните научни институции в България.“, каза министър Денков по време на представянето.

Програмата „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ се изпълнява в периода 2019-2021 г. с финансиране от държавния бюджет чрез Министерството на образованието и науката съгласно Националната стратегия за развитие на научните изследвания (2017-2030). Програмата се изпълнява от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с Българската академия на науките и oще четири висши учебни заведения – Югозападния университет „Неофит Рилски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Шуменския университет и Техническия университет-София.

Целта на програмата е да бъдат разработени дигитални инструменти за изследване, представяне и популяризиране на българското културноисторическо наследство, в това число и създаване на информационни системи и платформи с включена геолокация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments