Вътрешните борби между лейтенантите на Путин изглежда разкриват признаци на „дълбока дисфункция“

0
75
Президент Владимир Путин
Президент Владимир Путин. Снимка: Посольство России в Болгарии, Facebook

Видеото е шокиращо – не само заради това, което показва, но и заради казаното, пише „Асошиейтед прес“. Евгений Пригожин, откровеният милионер, ръководител на частната военна група „Вагнер, застава пред окървавените тела на убитите си войници в Украйна и извиква ругатни и обиди към руските военни лидери, обвинявайки ги за касапницата. Ето какво казва Пригожин във видеото:

„Те дойдоха тук като доброволци и умряха, за да ви позволят да се излежавате в офисите си от червено дърво. Вие седите в скъпите си клубове, децата ви се радват на добър живот и снимат видеоклипове в YouTube. Тези, които не ни дадат амуниции, ще бъдат изядени живи в ада!“

Това беше обезпокоително проявление за руснаците, свикнали с повече от две десетилетия строго контролирано управление от президента Владимир Путин – години без признаци на вътрешни борби между неговите висши помощници.

Видеото на Пригожин през май и другите му изказвания срещу военното ръководство бяха посрещнати с мълчание от страна на Путин, както и на началниците. Някои виждат неуспеха на Путин да потуши вътрешните борби като знак за потенциални промени на политическата сцена в Русия, които подготвят почвата за повече вътрешни битки.

Разривът на Пригожин с военните беше игнориран от контролираната от държавата телевизия, откъдето повечето руснаци получават своите новини, въпреки че се следи отблизо от политически активните, ултрапатриотични читатели и зрители в социалните мрежи, които споделят неговото презрение към военните лидери.

„Въпреки че няма признаци, че Путин губи влияние, „има нарастващи признаци на дълбока дисфункция, тревожност, безпокойство от войната и реални проблеми при насочването на ресурсите, необходими за ефективна борба с нея“, коментира Найджъл Гулд-Дейвис, старши сътрудник на Русия и Евразия в Международния институт за стратегически изследвания и редактор на неговия „Strategic Survey“.

Враждата на Пригожин с военните лидери датира от години и тя излезе наяве по време на боевете за източноукраинския град Бахмут, водени от неговите наемници. Това избута 62-годишния собственик на „Вагнер“, наричан „главният готвач на Путин“ заради доходоносните му договори за кетъринг в Кремъл, на преден план в руската политика и сигнализира за нарастващите му амбиции. Той остро разкритикува министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб ген. Валери Герасимов като слаби и некомпетентни в подигравателни изказвания, пълни с вулгарен език. В един момент той дори твърди, че армията е поставила мини по маршрута, който неговите бойци са планирали да използват, и е открила огън по тях.

С грубите си забележки Пригожин навлезе в територия, където само Путин беше стъпвал преди: през годините руският лидер понякога нарушаваше приличието със земна забележка или неприлична шега, докато висшите служители използваха внимателно формулиран език.

Във видео, разпространено по-късно, Пригожин направи изявление, което някои изтълкуваха като слабо завоалирана атака срещу самия Путин. Той заяви, че докато хората му умират поради неуспеха на Министерството на отбраната да достави боеприпаси, един „щастлив дядо си мисли, че се справя добре“, а след това нарече този „дядо“ с нецензурни думи.

Откровеният коментар предизвика шум в социалните медии, където широко се възприема като препратка към Путин. По-късно Пригожин каза, че говори за Герасимов. Ето какво каза Гулд-Дейвис пред „Асошиейтед прес“:

„Сега Пригожин плава много отгоре на повърхността, отколкото когато и да било.“

Сергей Марков, прокремълски политически коментатор, описа Пригожин като „втория най-популярен човек след Путин“ и „символ на военната победа на Русия за милиони хора“.

Путин се нуждае от наемниците на Пригожин в момент, когато редовните военни все още се възстановяват от неуспехите по-рано по време на инвазията. Позицията на началника на „Вагнер“ беше подсилена, след като частната армия превзе Бахмут миналия месец в най-дългата и кръвопролитна битка на войната, разчитайки на десетки хиляди затворници, на които беше обещано помилване, ако оцелеят шест месеца битки. Пред медията Гулд-Дейвис обясни:

„Путин доминира в системата, но той все още някак си зависи от малък брой големи хора, които да изпълняват волята му, да му осигурят ресурси за изпълнение на заповедите му, включително водене на войната.“

„Докато Путин може да се придържа към това да държи различни фракции разделени и след това да се намесва, за да реши кой печели и кой губи, кой е нагоре и кой е надолу, процесът подкопава авторитета на правителството по време на война“, смята Гулд-Дейвис. Той подчерта:

„Това може да е начин да поддържате политическата система, но със сигурност не е начинът да се води война, защото ако вашите военни сили са разделени и ако не се бият заедно ефективно, тогава вашите военни операции ще пострадат съответно и това е точно какво се случва тук.“

Марк Галеоти, базиран в Лондон експерт по руската политика и сигурност, отбеляза, че вътрешните борби продължават, въпреки че Украйна е в ранните етапи на своята дългоочаквана контраофанзива„точка, когато наистина всеки трябва да има една обща цел“. В скорошен подкаст той спекулира, че неуспехът на Путин да разреши политически спорове може да се корени в липсата на интерес, фокусирането върху други въпроси или, по-вероятно, нежеланието да се вземе страна.

„Това също повдига въпроси относно цялостния му капацитет да върши работата си“, уточни Галеоти и допълни:

„Това е единственото нещо, единствената работа, която той наистина не може да възложи и дори не се опитва.“

Липсата на отговор от военните лидери на обидите на Пригожин изглежда показва, че те не са сигурни дали Путин е на тяхна страна. Регионалният губернатор на Санкт Петербург Александър Беглов беше друга скорошна мишена на Пригожин след техния дългогодишен конфликт, вкоренен в нежеланието на Беглов да възлага доходоносни договори на компаниите на Пригожин. Както и военачалниците, Беглов не е отговорил.

Пригожин се съюзи с други ястребови чиновници, включително губернатора на Тула Алексей Дюмин, бивш бодигард на Путин, смятан от мнозина за потенциален наследник. Ръководителят на „Вагнер“ също гравитира известно време към Рамзан Кадиров, подкрепяния от Москва регионален лидер на Чечения. Докато осъждаше повечето висши военни лидери, Пригожин говори одобрително за генерал Сергей Суровикин, който ръководеше руските сили в Украйна няколко месеца, преди Путин да назначи Герасимов да наблюдава операциите. Но някои от тези съюзи са нестабилни.

Докато Кадиров първоначално похвали Пригожин и подкрепи някои от критиките му към военните лидери, по-късно той промени курса и го разкритикува, че звучи пораженчески. Лейтенантите на Кадиров отидоха по-далеч, като разкритикуваха усилията на „Вагнер“ в Бахмут, след като Пригожин направи пренебрежителни коментари за чеченските бойци в Украйна. Дясната ръка на Кадиров, Магомед Даудов, направо каза, че Пригожин е щял да бъде екзекутиран за подобни изявления по време на Втората световна война. Пригожин бързо се отдръпна, като каза, че само изразява загриженост относно руските операции.

Пригожин избягваше въпросите за амбициите си, но в ход, който отразяваше желанието му да придобие политическо влияние, той наскоро обиколи Русия, продължавайки порой от шумни коментари. Гулд-Дейвис отбеляза:

„Има признаци, че той търси някакво политическо бъдеще.“

Въпреки че Пригожин дължи позицията и богатството си на Путин, той играе ролята на аутсайдер с критиките си към някои лидери и като се опитва да се хареса на масите на фона на неуспехите в Украйна, каза Андрей Колесников от Фондацията Карнеги.

„Той се представя за враг на елитите, въпреки че е продукт на системата на Путин, въплъщение на неговия режим и държавни договори“, изтъква Колесников. Той твърди:

„Пригожин играе ролята на независим политик, вдигайки залозите и изпробвайки границите на системата. Но това е възможно само технически и физически, докато Путин го намира за полезен и се забавлява от приключенията му.

В знак на подкрепа за военните Путин подкрепи искането на Министерството на отбраната всички частни компании да подписват договори с него – нещо, което Пригожин отказа да направи. И в друг знак, че администрацията на Путин може най-накрая да принизи Пригожин до необходимото ниво, каналите за приложения за съобщения, свързани с Кремъл, пренасяха снимки на купонясващите му деца, включително дъщеря му в Дубай, като очевидно отмъщение за атаките на Пригожин срещу дъщерята на министъра на отбраната.

Пригожин настоя за тотална война с Украйна, като имаше предвид пълна национална мобилизация и въвеждане на военно положение в Русия – призиви, приветствани от някои ястреби. Колесников обаче отбелязва, че огромното мнозинство от руснаците, които са предимно апатични или не желаят да правят по-големи жертви, могат да бъдат уплашени и ужасени от това послание. Той предупреждава да не се надценява влиянието и политическите перспективи на Пригожин и да се подценява авторитетът на Путин. Колесников е категоричен:

„Достатъчно е главнокомандващият да си мръдне пръста, за да изчезне началникът на Вагнер.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments