Върховният съд във Великобритания: Ученичката, присъединила се към ИДИЛ, не може да се върне в родината

0
131
Бойци на Ислямска държава, Ирак. Снимка: wikimedia commons
Бойци на "Ислямска държава", Ирак. Снимка: wikimedia commons

Родената във Великобритания жена, която отиде в Сирия като ученичка, за да се присъедини към „Ислямска държава“, няма да има право да се върне в родината си, за да оспори решението на правителството, което отнема нейното гражданство поради факта, че според тях тя представлява риск за сигурността. Това постанови Върховният съд на Великобритания в петък, цитиран от “Агенция Ройтерс”.

Шамима Бегум напусна Лондон през 2015 г., когато беше на 15 години, и замина за Сирия през Турция с двама свои приятели от училище, където се омъжи за боец ​​на Ислямска държава. 21-годишната Бегум, която е задържана в лагер в Сирия, е лишена от британското си гражданство през 2019 г. от съображения за национална сигурност, но Апелативният съд постанови миналата година, че тя може да подаде жалба срещу това решение, само ако ѝ се позволи да се върне обратно във Великобритания.

Върховният съд на страната единодушно отмени това решение, което означава, че въпреки че тя все още може да продължи да обжалва решението за отнетото си гражданство, Бегум не може да направи това във Великобритания. Председателят на Върховния съд Робърт Рийд обясни:

“Правото на справедливо изслушване не е предимство като всички други права, например безопасността на обществеността. Ако жизненоважен обществен интерес прави невъзможно дадено дело да бъде справедливо гледано, тогава съдилищата обикновено не могат да го разгледат.”

Случаят на Бегум е обект на разгорещен дебат във Великобритания, който изправя онези, които твърдят, че тя се е отказала от правото си на гражданство с решението да се присъедини към ИД, срещу онези, които твърдят, че тя не трябва да остане без гражданство, а по-скоро да бъде изправена пред съд във Великобритания.

След като отива в Сирия, тя се установява в Ракка, столицата на самообявения халифат, където остава 4 години, докато не бъде открита в лагер за задържане. Тя е родила 3 деца, откакто е напуснала Великобритания, но всичките й бебета са починали. Сега Бегум е в лагера Roj, управляван от сирийските кюрдски власти, където експертите на ООН за правата заявиха, че условията този месец са “нечовешки”. Рийд каза, че жалбата на Бегум трябва да бъде спряна, докато тя не бъде в състояние да играе ефективна роля в нея, без да застрашава обществеността. Той подчерта:

“Това не е перфектно решение, тъй като не е известно колко време може да мине, преди това да стане възможно. Но няма идеално решение при подобна дилема.”

Правозащитните организации заявиха, че Великобритания е длъжна да върне Бегум в страната и такива като нея и да ги преследва, вместо да създава проблем на някой друг. Директорът на предизборната група Reprieve Мая Фоа заяви:

“Изоставянето им в законна черна дупка – в подобни на Гуантанамо условия – не е в крак с британските ценности и интересите на справедливостта и сигурността.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments