Върховният съд на Израел разисква съдбата на министър-председателя Нетаняху

0
114
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons

Върховният съд на Израел започна двудневно заседание в неделя, от което ще стане ясно дали министър-председателя на страната Бенямин Нетаняху, срещу когото бяха повдигнати обвинения за корупция, ще има правото да сформира нов парламент. 

Заседанието срещу премиера Нетаняху най-вероятно ще доведе до предсрочни избори – четвъртите от април 2019 насам, докато същевременно страната се бори да овладее кризата от коронавируса и икономическите й последици. 

Нетаняху подписа споразумение със съперника си Бе́ни Ганц за сформирането на съвместно правителствено управление, съгласно което двете страни ще се редуват в ръководенето на държавата, в случай че в три предни пъти изборите не излъчат окончателен победител.

Съгласно постигнатото съгласие центристкият Нетаняху, който е начело на страната вече повече от десет години и към момента ръководи служебния кабинет на Израел, следва да служи като министър-председател към новата правителство за 18 месеца, след което следва да предаде властта на центристкия си опонент Ганц. 

Редица групи обаче, включително и опозиционни партии и съгледачи на демократичните процеси в страната, отправиха петиция, в която се апелира върховният съд да анулира договорката и Нетаняху да бъде снет от управление.

В отговор на петицията главният обвинител на Израел Авихай Манделблит обяви, че не са налице нужните правни предпоставки за отнемането на властта от ръцете на Нетаняху.

Критици в страната коментираха, че съдът, чийто състав е свикан от приближени на Нетаняху и е считан за пристрастен, е малко вероятно да лиши текущия министър-председател от правото сформира кабинет. Очаква се отговора на петицията да бъде обявен в четвъртък. 

Срещу Нетаняху, който е и най-дългогодишно служещият министър-председател на страната, бяха повдигнати обвинения в подкуп, измама и злоупотреба с доверие. Премиерът отрече и трите обвинения, като коментира, че е жертва на политически “лов на вещици”.

Делото срещу Нетаняху е назначено за разглеждане на 24 май. 

Съгласно законодателството на Израел министър-председателят не е длъжен да освободи поста до окончателното приключване на делото.

В обвиненията срещу Нетаняху се твърди, че неправомерно е приел 264 000 щатски долара под формата на подаръци от бизнесмени, което включва цигари и шампанско, както и в котирането на регулаторни услуги в популярни онлайн медии и в най-котирания ежедневен вестник в страната. 

В случай, че обвиненията бъдат доказани, Нетаняху го заплашват 10 години затвор по обвинения в подкуп и максимум от три години затвор за измама и злоупотреба с доверие. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments