Вълчев: Училищата бяха нарочени за идеалния виновник за втората вълна

0
92
Министър на образованието Красимир Вълчев
Снимка: Министерство на образованието

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че училищата са били нарочени за идеалния виновник за втората вълна на COVID-19 у нас, но това не е доказано. Той беше категоричен пред „БНР“, че не можем да си позволим да затворим школата за месеци. Вълчев отново подчерта, че възможността за нулева учебна година е нулева.

„Най-лесно се затварят училища, най-лесно ще се жертва образованието, но става въпрос за ценностен избор“, каза още той.

Вълчев посочи изследвания, които показват, че малките деца по-рядко са преносители на заразата. Освен това стойностите на заболелите ученици са 12 пъти по-ниски от средните за страната. Но тук има подозрения, че те са безсимптомни и разнасят заразата.

Образователният министър отказа подчерта, че заповедта за централизирано затваряне на училищата е била грешка. Затова сега се е възприел диференцирания подход, при който щабовете по места и отделните школа преценяват дали да се премине на онлайн обучение.

Вълчев съобщи, че има над 1250 училища, в които не е регистриран нито един случай на коронавирусна инфекция.

В същото време по решение на областните щабове около 40% от децата в момента се обучават дистанционно. По решение на самите школата те са 4,5 на сто.
74 пък са училищата, в които са преустановили присъствените занимания и за най-малките от 1-ви до 4-ти клас.

Вълчев каза, че е апелирал към директорите, когато има страх, да се преминава към обучение в електронна среда. Но той подчерта, че е важно за какъв срок ще бъде направено това, защото ще е крайно вредно за децата, ако е до края на учебната година. Това означава, че 7-8 месеца те ще са вкъщи, ще се десоциализират, ще имат двигателни проблеми и няма да имат мотивация за учене.

Затова според него в момента е разумно да бъде направен график до Коледа. Министърът е на мнение, че най-добрият вариант е да има редуване на присъственото с дистанционното обучение, защото особено за учениците от 7-ми и 8-ми клас е важно да са в клас.

В месеците на сезонния грип – януари и февруари, пък се очаква голям процент от системата да премине на обучение в електронна среда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments