Ваксини, маски? Япония недоумява за внезапния си успех в борбата с COVID-19

0
18
COVID-19
COVID-19. Снимка: Pixabay

Почти за една нощ Япония се превърна в удивителен и донякъде мистериозен пример за успех в областта на стратегиите за борба с COVID-19. Ежедневният брой на новите случаи на заразени с вируса е намалял осезаемо в сравнение с пика, регистриран в средата на август, когато заразените достигнаха близо 6000 души в Токио. Понастоящем броят на заразените в гъсто населената столица вече е под 100 души, което е впечатляващо, пише „Associated Press News“.

Баровете са пълни, влаковете са претъпкани, а настроението е приповдигнато, въпреки общото недоумение какво точно стои зад рязкото понижение на случаите на COVID-19. В Япония, за разлика от други места в Европа и Азия, никога не е имало продължителен общонационален локдаун, а само поредица от обявени, неособено тежки извънредни положения.

Сред възможните фактори за успеха на Япония в този аспект са закъснялата, но забележително бърза кампания за масова ваксинация, обезлюдяването на много популярни места за нощен живот поради страха от зараза, широко разпространената практика за носене на защитни маски при струпване на голям брой хора, възприета много преди пандемията, както и лошото време в края на август, което задържа хората по домовете им. Въпреки това, както е известно, ефикасността на ваксината постепенно намалява и с наближаването на зимата експертите се опасяват, че предвид факта, че Япония все още не е категорично наясно каква точно е причината за толкова драстичното намаляване на случаите на заразени, гражданите може да се сблъскат с нова пандемична вълна като регистрираната това лято, когато болниците бяха препълнени с пациенти, получили усложнения от вируса.

Мнозина експерти признават, че приносът за успеха се дължи до голяма степен на кампанията за масова ваксинация, особено сред по-младите хора, тъй като към днешна дата близо 70% от населението е напълно ваксинирано. Ваксинацията в Япония започна в средата на февруари, като първи на опашката бяха здравните работници и възрастните хора. Недостигът на вносни ваксини забави процеса до края на май, когато доставките се стабилизираха и дневните цели за ваксиниране бяха постигнати, което на свой ред осигури максимална защита преди Олимпийските игри, проведени в периода от 23 юли до 8 август.

Въпреки оптимизма обаче някои критици предполагат, че спадът на случаите вероятно се дължи на по-малкото проведени тестове. Според официалните данни процентът на положителните резултати е спаднал от 25% в края на август до 1% в средата на октомври, докато броят на тестовете също е намалял с една трета.

Мерките за извънредно положение, въведени в Япония от началото на пандемията досега, не са били под формата на строг локдаун, а като отделни разпореди, насочени главно към баровете и заведенията за хранене, които бяха призовани да затварят по-рано и да не сервират алкохол. Много хора продължават да пътуват с претъпканите влакове и да посещават спортни и културни събития на стадионите, спазвайки необходимата социална дистанция в ограничен състав. Мерките постепенно биват облекчени, а правителството разширява социалната и икономическата си дейност, като същевременно позволява провеждането пробни спортни събития и обиколки, изисквайки предоставянето на здравни сертификати за ваксинация и отрицателни тестове.

Понастоящем много местни жители са предпазливи и държат да спазват стриктно мерките за безопасност, независимо от цифрите. Междувременно експертите по обществено здраве настояват за подробно разследване на причините за понижения брой на новите случаи. Анализ на GPS данни показа, че движението на хората в големите квартали в центъра на Токио, предлагащи развлекателни дейности, е спаднало по време на последното, трето извънредно положение, което приключи на 30 септември.

Смятам, че намаляването на броя на хората, които посещават развлекателните обекти, заедно с добрия темп на процеса по масова ваксинация в страната, е допринесло за намаляването на новите случаи.„, твърди Ацуши Нишида, който е начело на Изследователския център за социални науки и медицина към Токийския столичен институт по медицински науки. Според него обаче хората са се върнали в развлекателните центрове веднага след края на неотдавнашното извънредно положение и това може да повлияе негативно на ситуацията през следващите седмици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments