В цял свят се отдават почести на починалия Михаил Горбачов

0
59
Михаил Горбачов
Михаил Горбачов. Снимка: Wikimedia Commons

Михаил Горбачов, бившият съветски лидер, който допринесе сериозно за мирния край на Студената война, е починал на 91-годишна възраст. Горбачов, който пое властта през 1985 г., отвори Съветския съюз към света и въведе редица реформи в страната. Въпреки това той не успява да предотврати бавния разпад на Съветския съюз, в резултат на който възниква съвременна Русия.

В момента в цял свят се отдават почести на починалия съветски политик, а ръководителят на ООН Антонио Гутериш заяви, че Горбачов е „променил хода на историята“.

От болницата в Москва, където е починал, съобщават, че той е страдал от дълго и тежко заболяване. През последните години здравословното му състояние като цяло беше влошено, налагайки периодичен престой в болнични заведения. През юни международните медии разкриха, че бившият лидер е бил хоспитализиран заради усложнения на заболяване на бъбреците.

Руският президент Владимир Путин изрази най-дълбоките си съболезнования относно кончината на Горбачов. Президентът на САЩ Джо Байдън го определи като „рядък лидер“ и изрази възхищението си, наричайки Горбачов  „уникален политик“, който е имал „въображението да види, че е възможно Русия да има различно бъдеще“ в условията на напрежението на Студената война.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също похвали починалия лидер, като подчерта, че той е бил „доверен и уважаван лидер„, който е открил пътя към свободна Европа. Министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън коментира, че се възхищава от смелостта и почтеността на Горбачов, и добави: „Във време, в което сме свидетели на агресията на Путин в Украйна, неговият неуморен ангажимент за отваряне на съветското общество остава пример за всички нас.

Както е известно, през 1985 г. Горбачов е провъзгласен за генерален секретар на Съветската комунистическа партия и фактически лидер на страната. По това време той е на 54 години – най-младият член на управляващия съвет, известен като Политбюро, като е смятан за глътка свеж въздух след няколкото застаряващи лидери.

Неговият предшественик Константин Черненко умира на 73-годишна възраст след малко повече от година на поста. Малцина лидери са имали толкова силно влияние върху световния ред, като самият Горбачов не е целял да  сложи край на съветската власт в Източна Европа, а по-скоро да даде нов тласък на тогавашното общество. По това време съветската икономика от години се бори да не изостава от тази на САЩ, затова политиката му на перестройка бележи стремежа му да въведе някои пазарни реформи в държавната система. В международен план лидерът сключва споразумения за контрол на въоръженията със САЩ, отказва да се намеси, когато източноевропейските държави въстават срещу комунистическите си управници, и прекратява кървавата съветска война в Афганистан, която избухва през 1979 г.

Същевременно политиката му на гласност или откритост е позволила на хората да критикуват правителството по начин, който дотогава е бил немислим. Наред с това обаче, тази политика също така е отприщила националистически настроения в много региони на Русия, които в крайна сметка са довели до подкопаване на стабилността на страната и до нейния разпад. През 1991 г., след като неуспешно организираният от крайните комунистическите привърженици преврат се проваля, Горбачов се съгласява да разпусне Съветския съюз, като напуска поста си.

На Запад той е възприеман като архитект на реформите, създал условията за края на Студената война през 1991 г. – време на дълбоко напрежение между Съветския съюз и западните държави, включително САЩ и Великобритания. През 1990 г. му е присъдена Нобелова награда за мир за водещата роля, която е изиграл в радикалните промени в отношенията между Изтока и Запада. Въпреки това в новата Русия, възникнала след 1991 г., той е в периферията на политиката, като се фокусира главно върху образователни и хуманитарни проекти. Горбачов в крайна сметка прави един неуспешен опит да се завърне в политическия живот през 1996 г., като получава едва 0,5% от гласовете на президентските избори. Политическото му наследство, което все още предизвиква разногласия, е отразено ясно в почитта, която той получаваше до смъртта си. Въпреки почитта и възхищението обаче много руснаци никога не успяха да му простят за сътресенията, последвали разпадането на СССР.

Владимир Рогов, който е назначен от Русия служител в окупирана Украйна, твърди, че Горбачов „умишлено е довел (Съветския) съюз до неговата гибел„, наричайки го „предател“.

Михаил Горбачов ще бъде погребан в московското гробище Новодевичие, където почиват много видни руски граждани, до съпругата си Раиса, която почина от левкемия през 1999 г., съобщи информационна агенция ТАСС.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments