Украйна: Наводнения от разрушен язовир оставиха стотици хиляди хора без питейна вода

0
106
Бедстващи
Бедстващи. Снимка: Володимир Зеленський, Facebook

Вчера са били предприети спешни спасителни операции за стотици хора, блокирани по покривите на домовете си и лишени от питейна вода, в районите, обилно наводнени от разрушен язовир в Южна Украйна. Властите съобщиха, че хуманитарната и екологичната катастрофа се разрастват.

Срутването на язовирната стена на хидроенергийния комплекс „Каховка“ и изпразването на резервоара му в близост до река Днепър са усложнили бедственото положение, от което регионът страда от над година насам заради артилерийските и ракетни атаки от страна на руските сили. Вече е ясно, че десетки хиляди местни хора са лишени от питейна вода, много от тях са бездомни, а реколтата е съсипана. Всичко това създава предпоставка за дългосрочен недостиг на електроенергия.

Някои жители на окупираните от Русия райони, засегнати от обилните наводнения, се оплакват, че помощта пристига бавно, като някои от тях са блокирани по покривите на домовете си. По техни думи улиците са проходими само с лодки, а сцените, които описват, приличат повече на природно бедствие, отколкото на война. Други отказват да напуснат местата, където живеят.

Оповестени са първите съобщения за броя на жертвите на бедствието, като местен кмет е потвърдил информация за трима загинали. Най-малко 4000 души са били евакуирани както от руската, така и от украинската страна на реката, съобщиха високопоставени лица, като реалните мащаби на трагедията все още не са напълно ясно в засегнатия район, в който живеят над 60 000 души. Назначените от Русия власти в окупираните части на Херсонска област информираха, че има 15 000 наводнени домове.

Язовирът и водохранилището, които са от съществено значение за прясната вода и напояването на Южна Украйна, се намират в Херсонската област, която Москва незаконно анексира през септември и окупира през последната година. Язовирът е от решаващо значение и за водоснабдяването на Кримския полуостров, който Русия незаконно анексира през 2014 г. Понастоящем Украйна държи западния бряг на Днепър, докато Русия контролира ниско разположената източна страна, която е по-уязвима от наводнения.

Украинският президент Володимир Зеленски разкри, че се е срещнал с високопоставени лица, за да обсъди как да се осигури питейна вода на местните жители, както и как да бъдат оценени щетите, нанесени на влажните зони, фермите и другата собственост. Лидерът определи ситуацията като „екоцид“ и „антропогенен удар върху околната среда, след който природата ще трябва да се възстановява в продължение на десетилетия“. Говорейки на английски език в свой видеоклип, публикуван в YouTube, Зеленски заяви, че е невъзможно да се предвиди каква част от химикалите и петролните продукти, съхранявани в наводнените райони, ще попаднат в реките и морето. Междувременно украинското министерство на земеделието предупреди, че полетата в южната част на Украйна през следващата година могат да се превърнат в пустини.

Експерти отбелязаха, че язовирът, който съществува от 50-те години на миналия век, и се намира на около 70 км източно от град Херсон, се смята за разрушен и уязвим на срутване, тъй като водата вече е била преляла, когато стената е поддала. Според властите язовирът не е произвеждал електроенергия от ноември.

Мащабът на щетите по язовира все още не е напълно ясен, но властите се надяват да възстановят комплекса, след като руските сили си тръгнат, заяви Игор Сирота, генерален директор на украинската национална хидроенергийна компания „Укрхидроенерго“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments