Учен от БАН: COVID-19 се предава чрез много интимен контакт

0
1084
доцент Андрей Чорбанов
Архив. Снимка: Скрийншот от видео на бТВ

COVID-19 се предава чрез много интимен контакт. Тази теза защити ръководителят на департамент „Имунология“ в Института по микробиология към БАН доцент Андрей Чорбанов в ефира на „бТВ“. Той коментира и подготовката за отварянето на детските градини така:

Дезинфекцията в училищата и в детските градини са нещо хубаво и трябва да бъдат извършени. Те са полезни срещу всякакви патологични бактерии, хлебарки и каквото друго подобно се сетите, но не и срещу вируса. Той не живее по ъглите на стаята и не се разпространява там. Той не живее навън, той не се движи извън нашия организъм. Вирусът е много сложен патоген, който се прехвърля от човек на човек в изключително интимен контакт. Това, което се доказа през последните месеци и което учените знаеха преди това, но се спекулираше страшно много е – колко време вирусът живее извън нашия организъм, на повърхности, климатични инсталации, дрехи и т.н.“

По думите на експерта не е доказано, че COVID-19 се предава чрез дрехи, пейки, седалки, повърхности и подобни. Според него разпространението е ставало в доста интимен кръг: „Разбирайте хора, които на работното си място са били много плътно заедно. Това бяха едните места. Другият е семейният принцип. Третият е при етническите малцинства, където социумът, предполага заразяване.“

Доцент Чорбанов посъветва хората, които имат в обкръжението си възрастни, да бъдат много внимателни. Той се мотивира с това, че проблем в световен мащаб са се оказали именно големите концентрирани групи от възрастни хора – основната жертва навсякъде в Западна Европа.

„На Балканския полуостров има толкова по-малко жертви заради липсата на толкова много социални заведения. Имаме малко такива домове и се видя, че там има такъв проблем.“

Специалистът твърди, че вирусът не се предава от дете на дете и веднага би пуснал своето на градина. Той коментира думите на просветния министър Красимир Вълчев – малчуганите да не се пускат на градини веднага, ако има кой да ги гледа, така:

„Научното решение и политическото често са две много различни неща. Министър Вълчев е казал всичко това с оглед страховете на хората. Те имат невероятни страхове, което може да има много по-негативно влияние от самия вирус. В световен мащаб се доказа, че от дете на дете вирусът не се предава. Всички деца са позитивни от възрастен човек в семейната си среда.“

Според него като общество не сме се справили добре.

„Философският въпрос е вирусът променили ни или просто показва доста от страховете, които имаме като общество, доста от специфичните социални характеристики на хората. Доста рядко се взимаха рационални решения персонално от хората. Какво имам предвид? Хора, които не би трябвало да се страхуват от вируса, имаха параноичен страх, а тези, които трябваше да се страхуват най-много проявиха точно обратното бидейки всеки ден навън на улицата.“

В края на интервюто той обобщи, че властите не са знаели как да реагират в началото и трябва да се опитват да вземат рационални мерки. По думите му трябва да запазим нормалност и рационалност, дори и в случай на пандемия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments