Турция одобрява кандидатурата на Финландия за членство в НАТО

0
37
НАТО
НАТО. Снимка: Pixabay

Финландия ще стане 31-ият член на НАТО, след като парламентът на Турция официално одобри кандидатурата ѝ. Турция отлагаше да даде съгласие относно кандидатурата на Финландия за присъединяване към отбранителния съюз на Запада с месеци заради мотива, че скандинавската страна подкрепя „терористи“. Швеция, която подаде молба за присъединяване към НАТО по същото време през май миналата година, все още не е получила одобрение от страна на Анкара заради подобни опасения.

Всяка стъпка за разширяване на НАТО се нуждае от подкрепата на всички негови членове. Предстои Финландия да бъде официално приета в НАТО по време на следващата среща на върха, която ще се проведе през юли в Литва. В изявление след гласуването в Турция финландското правителство обяви, че присъединяването към алианса ще укрепи сигурността на страната и ще подобри стабилността в региона.

„Като съюзници ние ще даваме и получаваме сигурност. Ще се защитаваме взаимно. Финландия е с Швеция сега и в бъдеще и подкрепя кандидатурата ѝ,“, коментира министър-председателката Сана Марин.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде одобрението си за кандидатурата на Финландия по-рано този месец, като похвали „автентичните и конкретни стъпки“ на страната по отношение на турската сигурност, но продължаващата му враждебност към Швеция беше демонстрирана явно, като той отново обвини страната, че е приела кюрдските бойци и им е позволила да се движат свободно по улиците на Стокхолм.

Решението на Анкара да ратифицира членството на Финландия проправя пътя към един от най-важните моменти в най-новата история на НАТО. Финландия, страна с 1340 км граница, която е съседна на Русия и притежава един от най-мощните артилерийски арсенали в Западна Европа, взе решение да се откаже от неутралитета си и да се присъедини към алианса в отговор на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

Швеция също се отказа от дългогодишния си ангажимент за неутралитет, като подаде заявление за присъединяване към НАТО, но за разлика от съседката си тя не граничи с Русия. Един от основополагащите принципи на НАТО е принципът на колективната отбрана, което означава, че нападението срещу една страна членка се третира като нападение срещу всички тях.

За руския президент Владимир Путин присъединяването на Финландия е сериозен стратегически провал. Миналата година той изпрати армията си в Украйна, очаквайки, че това ще спре разширяването на НАТО и ще отслаби Запада. Вмести това обаче се случи точно обратното. Сега Финландия ще стане седмата страна от НАТО на Балтийско море, което допълнително ще изолира достъпа на Русия до крайбрежието на Санкт Петербург и малкия ексклав Калининград.

Преди време руското външно министерство разкритикува остро решението на Финландия, като подчерта, че то е необмислено и се основава на русофобска истерия. Финландското обществено мнение обаче е коренно променено след началото на войната на Русия в Украйна. Почти за една нощ миналата пролет подкрепата за членството в НАТО скочи от незначителната една трета от финландците, достигайки до почти 80%. Просто казано, Финландия просто вярва, че има по-голям шанс да не бъде нападната от Русия, ако се присъедини към алианса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments