Цели семейства са се удавили в Либия. Мнозина не са осъзнавали опасността, докато не са чули как се пука язовирната стена

0
88
Наводненията в Либия
Наводненията в Либия. Снимка: International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, Facebook

Водната стена, висока няколко етажа, се е разбила в жилищни сгради, удавяйки цели семейства за минути, предава „Асошиейтед прес“. Един мъж е загубил най-малко 13 членове на разширеното си семейство. Фаделала все още не е научил за съдбата на други 20, няколко дни след като два язовира се спукаха над либийския крайбрежен град Дерна, отприщивайки епични наводнения, които унищожиха кварталите и отнесоха част от мъртвите в морето. Хиляди други като Фаделала трескаво се опитват да открият кой е оцелял от бушуващия дъжд.

Докато силна буря е връхлетяла родния му град, работникът по информационни технологии в столицата на Либия Триполи се е обадил на семейството си в неделя, за да ги призове да се преместят на по-високо място.

„Никой не очакваше това“, изтъкна Фаделала, който е помолил фамилното му име да не се използва, защото се страхувал от отмъщение от правителствени служители и въоръжени групировки, които биха могли да гледат на историята му като на критика към техните усилия.

„Някои от тях нямаха коли. Нямаха начин да се измъкнат“, сподели той за семейството си.

Проливни дъждове от средиземноморската буря Даниел, която се е изсипала по стръмните планински склонове и в града, са убили хиляди. Оцелелите разказват за кошмарни сцени с трупове, генерирани се по-бързо, отколкото властите могат да ги преброят.

Докато много градове в източна Либия са претърпели смъртоносни наводнения, Дерна, известен със своите бели вили и палми, е била най-тежко засегнат. Кадри, заснети от „Асошиейтед прес“, показват жилищни сгради и офис блокове, издълбани от водата, и разбити автомобили, осеяли крайбрежната алея на пристанищния град. Градът е нямал планове за евакуация и много жители казаха, че не са знаели, че са в опасност, докато не са чули експлозивния звук от срутените язовири. Ибрахим Муса заяви, че най-близкият язовир се е спукал в ранните часове на понеделник.

„Това, което се спусна, беше порой от отломки, убивайки всички“, коментира той. Сега мъртвите са в капан под няколко метра кал и отломки. Местоположението доказа разликата между живота и смъртта.

Фаделала заяви, че всичките 13 починали членове на семейството му са живели в квартал близо до долината на реката. Телата им са били открити и погребани от Червения полумесец, имената им са били записани в списък на починалите, изпратен му от групата за помощ.

Мохамед Дерна, 34-годишен учител и баща на две деца, разказа, че той, семейството и съседите му са се втурнали горе. Навън видял хора, включително жени и малки деца, които просто са били отнесени. Те са прекарали неделната вечер на покрива на жилищната си сграда, преди да успеят да излязат на следващия ден.

„Те крещяха, помощ, помощ“, каза той по телефона от полева болница в Дерна.

„Беше като холивудски филм на ужасите.“

Ужасното опустошение подчерта уязвимостта на Либия. Богатата на петрол страна беше разделена между съперничещи си администрации, всяка от които подкрепяна от конкуриращи се въоръжени милиции, в продължение на почти десетилетие. Тя е разтърсена от конфликти, откакто подкрепеното от НАТО въстание от Арабската пролет свали автократичния владетел Моамар Кадафи през 2011 г.

И двете правителства, и различните им международни покровители се обединиха, за да помогнат на засегнатите. Но напредъкът е бавен. Ключови мостове, пътища и друга инфраструктура ги няма. Дерна, която е имала население от 90 000 души, до голяма степен е била откъсната от света преди конвоите с първа помощ да пристигнат късно във вторник.

Към сряда най-малко 30 000 души са били разселени от наводненията в Дерна, съобщи Международната организация по миграция към ООН. Мнозина са избягали в близките градове, по-малко засегнати от бурята. Една от тях е Ахлам Ясин, 30-годишна домакиня, която се отправила към източния град Тобрук.

„Всичко изчезна“, сподели Ясин, която газеше боса със семейството си през вода до колене, за да напусне квартала си.

„Самият град си отиде.“

Братовчедите на Махмуд ал Басир живеели на по-малко от километър (около половин миля) от един от язовирите. Те са оцелели като бързо са се качили до горните етажи на техния триетажен жилищен блок и по думите на ал-Басир са извадили късмет, че конструкцията е издържала.

Ал-Басир, който живее в Обединеното кралство, първоначално смятал, че са умрели. Докато стигнал до тях във вторник вечерта, той се опитал да види разрушението отдалеч. Мъжът признава:

„Не можех да продължа да гледам тези видеоклипове в социалните медии.“

Фаделала каза, че родителите му са стигнали до Бенгази, надявайки се да се съберат с роднини от Дерна. И уточни, че се надява да се върне скоро, за да даде на починалите си роднини подобаващо ислямско погребение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments