Трябва ли да летим? Вижте какво мислят по темата епидемиолог и изследовател

0
177
Хора на летище
Снимка: Пиксабей

Не знаем за вас, но сме готови да пътуваме. А това обикновено означава летене със самолет. Мислехме по този въпрос като майки, като запознат учен и епидемиолог по инфекциозни заболявания. Въпреки че лично решихме, че няма да летим в момента, ще ви преведем през нашия мисловен процес за това какво да вземете предвид и как да сведете до минимум рисковете, пише “CNN”.

Защо е страхът от летене?

Основната грижа при летенето – или пътуването с автобус или влак, е грижата да седим на поне шест фута от заразен човек. Запомнете: Дори и безсимптомните хора могат да предават болестта. Рискът от инфекция директно съответства на времето, което ще прекарате в близост до такъв човек и множеството капчици на вируса във въздуха.

Друг проблем е контактът със замърсени повърхности. Когато заразен човек има досег с обществен парапет, дръжка за тоалетна на летището, табла на седалка или друг предмет, вирусът може да оцелее с часове, въпреки че с времето се разгражда. Ако докоснете тази повърхност и след това докоснете устата или носа си, има голям риск да се заразите с инфекция.

Преди да резервирате, помислете

Въпреки че няма начин пътуването със самолет да бъде 100% без риск, има начини да го направите възможно най-безопасно. Важно е да обмислите подробностите за всяко пътуване.

Един от подходите при вземането на вашите решения е да използвате това, което експертите по трудова медицина наричат ​​йерархия на контрола. Този подход прави две неща. Фокусира ви върху стратегии за контрол на опасностите, които могат да ви доближат до източника на заразата. Второ, този подход свежда до минимум колко трябва да разчитате на индивидуалното поведение на човека, за да контролирате случващото се. Важно е да запомните, че може да сте носители на зараза и всички около вас също могат да бъдат заразни.

Най-добрият начин за контрол на предаването е премахване на опасността. Тъй като не можем да се отървем от новия коронавирус, запитайте се дали можете да отложите пътуването. Помислете допълнително, ако сте по-възрастни или имате съпътстващи заболявания, или ако ще посетите някой заразен.

Ако сте здрави и тези, които посещавате, са здрави, помислете за начините за заместване на опасността. Възможно ли е да шофирате? Това ще ви позволи да имате по-голям контрол по минимизиране на опасностите, особено ако разстоянието е по-малко от ден пътуване.

Решавате да пътувате, сега какво?

Ако решите да летите, разгледайте правилата на авиокомпаниите относно местата за сядане и качване. Някои минимизират капацитета и разстоянието между пътниците, като не използват средни седалки и имат празни редове. Други се качват от задната част на самолета. Някои, които бяха критикувани, че са изпълнили самолетите си до краен предел, обявиха планове да позволят на клиентите да отменят своите полети, ако полетът надхвърли 70% запълване на пътническите места.

Федералните и щатските указания се променят непрекъснато, така че не забравяйте да потърсите най-новите указания от правителствените агенции и авиокомпаниите, както и от летището, които използвате за допълнителни съвети и текущи правила или ограниченияВъпреки че това може да звучи противоречиво, помислете за резервиране на няколко по-кратки полета. Това ще намали вероятността да се наложи използването на тоалетната и продължителен престой покрай инфекциозно лице в самолета.

След като резервирате, изберете седалка до прозореца, ако е възможно. Ако имате предвид кръга с радиус от шест фута около себе си, наличието на стена от едната страна би намалило директно броя на хората, на които сте изложени по време на полета наполовина, да не говорим за всички хора, които ходят нагоре и надолу по пътеката.

Също така, проучете авиокомпанията, с която летите, за да видите техническите им контроли, проектирани или приложени на практика за изолиране на опасностите. Те включват вентилационни системи, бордови прегради и електростатични дезинфекционни спрейове при полети.

Когато вентилационната система в самолета работи, в него има много високо съотношение на външния чист въздух към рециркулирания въздух – около 10 пъти по-високо от повечето търговски сгради. Плюс това, повечето вентилационни системи на самолети имат “ХЕПА” филтри. Те са най-малко 99,9% ефективни при отстраняване на частици с диаметър 0,3 микрона и по-ефективни при отстраняване на по-малки и по-големи частици.

Как да останем обезопасени от совалката до седалката?

От регистрация, преминаване през охраната до качване в самия самолет ще докосвате много повърхности. За да сведете до минимум риска:

  • Носете кърпички за дезинфекция на повърхности като предпазния колан и личните си вещи, като вашия паспорт. Ако не можете да намерите кърпички за ръце, донесете малка кърпа, напоена с дезинфектант или белина, в торба с цип. Това вероятно ще изплаши органите по сигурността по-малко от вашата лична бутилка със спрей за дезинфекция и няма вероятност вирусите да оцелеят след избърсване с тази кърпа. Но помнете: повече количество белина не е по-добре и може да бъде опасно. Трябва ви само една супена лъжица в четири чаши вода, за да имате ефективен разтвор.
  • Носете пластмасови торбички с цип за лични вещи, до които могат да се докосват и други хора, например вашата лична карта. Носете допълнителни пликчета, за да можете да поставите тези неща в ново, след като получите възможност да ги дезинфекцирате.
  • Измийте ръцете си или използвайте дезинфектант за ръце толкова често, колкото можете. Докато сапунът и водата са най-ефективният начин за почистване, дезинфектантът за ръце е полезен, след като се измиете, за да почистите местата, които може да сте пропуснали.
  • След като стигнете до мястото си до прозореца, останете на на него.
  • Носете маска. Ако вече имате респиратор N95, помислете дали да го използвате, но други също могат да осигурят защита. Не препоръчваме да купувате N95, докато здравните работници не осигурят адекватно снабдяване. Технически това средство трябва също да бъде тествано, за да сте сигурни, че имате добра защита. Не препоръчваме използването на ръкавици, тъй като това може да доведе до фалшиво чувство за сигурност и е свързано с намалено внимание към хигиената на ръцете.
  • Ако мислите да летите с деца, има специални съображения за осигуряване на тяхната безопасност. Да накарате малко дете да се придържа към носенето на маска и да поддържа поведение на добра хигиена у дома е достатъчно трудно; може да е невъзможно да се случи при летене. Деца под 2 години не трябва да носят маска.

Всеки ден всички сме изправени пред редица решения за собствения си личен комфорт с риск. Въоръжавайки се с конкретни знания за летището и авиокомпанията, с която ще летите, и максимално използване на защитни мерки, над които имате контрол, може да намали риска от инфекция. Добра аналогия е, че всеки път, когато влезете в колата, за да шофирате някъде, съществува риск от инцидент, но има голяма разлика между шофирането, съобразено с ограничението на скоростта с предпазния колан и шофирането със завързани очи, 60 мили в час градско.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments