Тръмп ще загуби изборите заради икономическия срив, сочат нови предизборни прогнози

0
281
Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Щатската икономика се превърна от опорна точка на президентството на Тръмп в негова най-голяма слабост, предаде “CNN”.

Безработицата в страната расте с безпрецедентни темпове. Потребителските разходи се свиват. Брутният продукт на страната намалява. Историята сочи, че подобна пагубна икономическа реалност предрича провал за президентите, борещи се за нов мандат. 

В публикувания в сряда предизборен прогнозен модел на “Oxford Economics” се твърди, че рецесията, причинена от новия коронавирус, ще доведе до “историческа загуба” за Тръмп по време на изборите през ноември. 

Моделът се базира на нивата на безработица, доход и инфлацията, като предрича, че Доналд Тръмп ще претърпи съкрушителна загуба, печелейки едва 35% от всички гласове. Това е драстичен обрат спрямо прогнозите на модела отпреди пандемията, когато предричаше победа за Тръмп с 55%. Очакваната загуба би била най-тежката за действащ президент на Америка от последното столетие. 

“Ще е нужно да се случи същинско икономическо чудо с икономически ориентираните  гласоподаватели, за да се обърне ситуацията в полза на Тръмп”, коментира “Oxford Economics” в доклада, като добавя, че икономиката ще се превърне в “почти непреодолимо препятствие за Тръмп през ноември”

Моделът успешно предсказа резултатите на всички избори от 1948 насам с изключение на изборите през 1968 и 1976, когато предричаните победители печелят, но на балотаж, както се случи и с Джордж У. Буш през 2000 и с Доналд Тръмп през 2016. 

Охайо и Мисури може да се преориентират към демократите 

В модела се допуска, че икономиката ще остане в тежко състояние и през есента с безработица от над 13%, спад с 6% в реалния брутен доход на глава от населението на годишна база и с кратък период на спад в цените и лека дефлация.

“Икономиката ще остане в по-тежко състояние отколкото през най-тежкия период на Голямата депресия”, пише още в доклада на “Oxford Economics”. 

В друг модел на “Oxford Economics”, разработен на щатска база и включващ икономическите тенденции в отделните щати, както и цените на бензина, се посочва, че Тръмп ще претърпи тежка загуба при щатските електорати в отношение 328 на 210. Моделът заключава, че седем ключови щата ще се преориентират към демократите – Айова, Уисконсин, Мичиган, Пенсилвания, Охайо, Мисури и Северна Каролина.

“Очакваме въпросните щати да претърпят значителни икономически сътресения и травмираща безработица, които е вероятно да преориентират икономически-ориентираните гласоподаватели”, пише в доклада. 

Щатският модел на “Oxford Economics” е разработен през миналата година, като успешно предвиди нагласите на щатските електорати от последните президентски избори, както и при седем от девет избори, проведени от 1980 насам. 

Прекалено рано ли е да се прогнозират изборите? 

Не трябва да забравяме, че предизборните икономически прогнози не са магическо кълбо и че досега не са прилагани в условията на пандемия. 

“Конвенционалните модели работят в нормални условия. В момента обаче те не са такива”, коментира Грег Валери, главен политически стратег към “AGF Investments”. 

До изборите остава половин година, като последните шест месеца послужиха за пример колко много може да се промени света за толкова кратък период. В началото на годината никой не предричаше 20% безработица и 40% спад в брутния вътрешен продукт. Сега обаче това са обективните очаквания. 

В случай че изборите се провеждаха в момента, бившият вицепрезидент Джо Байдън най-вероятно щеше да спечели, коментира Валери. Следващите шест месеца обаче ще дадат възможност на Тръмп да разпали отново дебатите по адрес на Байдън и да прехвърли вината за пандемията върху Китай. 

“Никой не го бива толкова в преговорите, колкото Доналд Тръмп”, добавя Валери. 

В действителност от “Oxford Economics” признават, че моделите имат “обективни ограничения”, като например изключването на неикономически фактори като икономическо-социалните програмите на кандидати и тяхната популярност след населението. 

Коефициенти в полза на Тръмп

Моделите най-вече не включват евентуални промени в епидемиологичната ситуация в страната, като тазгодишните избори могат да се окажат своеобразен референдум по отношение на мерките за овладяване на кризата от страна на кабинета на Тръмп. 

В случай че броят на новите заразени продължи да расте, гласоподавателите може да заключат, че Тръмп е отворил страната прекалено рено”, смята Валери. “Броят на заразените, ако започне да спада обаче, това неминуемо би било в негова полза”. 

Последиците от пандемията върху нагласите на гласоподавателите са другата голяма въпросителна. При силно преориентиране към демократите Тръмп може да загуби Флорида, Тексас, Аризона, Тенеси и Джорджия, смятат от “Oxford Economics”.

От друга страна обаче по-слаба загуба на електорат в комбинация с бързо икономическо развитие могат да доведат до минималната преднина при щатските електорати, твърди докладът. 

Има и други основания да не се отписва евентуална победа на Тръмп през ноември. 

Потребителите на прогнозната онлайн платформа “PredictIt” дават 50% шанс за победа на действащия президент, което е повишение с 5% от средата на март. 

Коефициентите за победа на “RealClearPolitics” също са силно в полза на Тръмп.

Рецесията срещу действащия президент

Безспорно някои ключови щати са силно засегнати от икономическите последици от пандемията. 

За пример над една четвърт от работната ръка в Мичиган, Пенсилвания и Невада е подала молби за обезщетения за безработица в периода между 14 март и 9 май. В Охайо – един от най-решаващите щати при президентски избори, близо 20% от икономически активното население е загубило работата си за същия период. 

“Исторически погледнато всеки действащ президент, изправен пред рецесия, губи изборите впоследствие”, коментира Ед Милс, политически анализатор за Вашингтон към “Raymond James”. 

Решаващо ще бъде дали гласоподавателите вярват, че икономиката е по пътя на възстановяване, за което ще очакват остър спад в безработицата и възстановяване на брутния вътрешен продукт на страната.

“Най-важният въпрос е как би изглеждала икономиката в деня на изборите, добавя Милс. “Както и дали страната ще е преминала най-тежката част от пандемията и икономическите й последици”. 

Със сигурност към момента е невъзможно да се даде отговор на тези въпроси. 

Задават ли се данъчни повишения? 

Неяснотата около президентските избори може да се превърне в риск за фондовата борса, която беляза остро съживяване от края на март, надявайки се на “V-образно” възстановяване и реагирайки на масивните финансови мерки от страна на федералното правителство. 

“Wall Street” със сигурност няма да иска да се раздели с бизнес ориентираната адженда на Тръмп. Макар и инвеститорите да не са въодушевени от ценовите войни, в които се спусна президентът, предложените от него данъчни облекчения засилиха печалбите на фондовия индекс “S&P 500” и доведоха до доходоносно изкупуване на акции. Отслабването на регулаторните мерки в страната от страна на администрацията на Тръмп и увеличените правителствените харчове също подпомогнаха стабилизирането на фондовия пазар. 

Въпреки пандемията “S&P 500” е белязал ръст от 40% спрямо стойностите си от избирането на Тръмп. 

В случай че Байдън спечели битката за Белия дом, а Сенатът попадне в ръцете на демократите, инвеститорите ще се опасяват от данъчни повишения за богатите и бизнесите, нови ограничения за добива на петрол на природен газ, както и от засилени финансови регулации. 

“Почти във всяка сфера на социалния и икономически живот Тръмп се противопостави на завещанието на президента Барак Обама”, коментира анализатор в доклад на “Eurasia Group” от вторник. “Евентуално президентство на Байдън би се опитало да възстанови политическите възгледи на администрацията на Обама, както и да ги надмине в някои отношения”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments