Топкардиолог говори за страничните ефекти от имунизацията

0
106
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Д-р Рада Прокопова, водещ кардиолог у нас и началник на Отделението по кардиология към Клиниката по вътрешни болести на „Света Анна“, препоръча на всички ваксинирали се досега да ограничат своите контакти до получаването на втората доза от имунизационния препарат. Специалистът по сърдечни заболявания беше един от първите ваксинирали се в страната медицински специалисти.

Кардиологът д-р Рада Прокопова сподели пред „DarikNews“ за появата на леки странични ефекти, които е възможно да се наблюдават след поставянето на втората инжекция от ваксината. Тях обаче трябва да разглеждаме като „миниразболяване“, което отминава в рамките на следващите 10 часа:

„Аз имах малко температура и болки в мускулите, колеги се оплакаха от отпадналост. Болките в мускулите може би са най-характерни.“

По думи на кардиолога са регистрирани случаи при нейни колеги, които са се разболяли между първата и втората инжекция. Симптоматиката на заболяването е била обаче в много леки форми и това не се е оказало пречка за поставянето на втората инжекция. Д-р Прокопова сподели също, че преди поставянето на ваксината не е имала никакви антитела. Сега очаква до 10-15 дни да се подложи на такова изследване. Същото явление се наблюдава и при голяма част от колегите й. Оказва се, че нагласата към имунизацията срещу COVID- 19 e много положителна сред всички видове медицински персонал. Ето какво още каза д-р Прокопова:

„Вероятно това, което ние заедно видяхме за тези месеци в болницата, е достатъчно ужасно и страшно, за да знаем какво може да очаква един човек, болен от коронавирус.“

Д-р Прокопова проговори и за тежките усложнения, които COVID-19 причинява. Като един от най-ангажираните сектори в болничните заведения, кардиолозите направиха буквално чудеса, за да спасят своите пациенти:

„Голяма част от усложненията, които наблюдаваме, наистина са от страна на сърдечно-съдовата система. Но те са функционални, те не са в резултат на увреда на самото сърце или на съдовете, а се причиняват от странични фактори.“

Като такива д-р Прокова на първо място посочи самото лечение с кортикостероиди, което се прилага и което от своя страна покачва рязко кръвното налягане и честотата на сърдечния пулс. Отделно, самото заболяване води до увреди на вегетативната нервна система. Често се наблюдава състояние на тахикардия. В много по-редки случаи се наблюдават увреждания на самата сърдечна тъкан. Именно заради това хората, обременени вече със сърдечно-съдови заболявания, попадат във високорисковата група. Такива са например хората с исхемична болест на сърцето, хипертонии и пр. По отношение на регистрираната до сега висока смъртност, д-р Прокопова посочи като причина не толкова тежката симптоматика на заболяването, колкото факта, че болните са потърсили твърде късно помощ от лекар.

„Идваха тежко болни пациенти с коронавирусна инфекция на по 2-3 седмици, нелекувана или лекувана само с разпространяваните в интернет хранителни добавки и съответно развили много тежки увреди на белия дроб“, сподели д-р Прокопова.

Освен това кардиологът сподели и за няколко интересни случаи в нейната практика, при които пациенти са отключили тежко автоимунно заболяване, което води до парализи, а в някои случаи и до летален край. За късмет на лекари и пациенти, случаите на Гилен- Баре в болница „Св. Анна“ са имали щастлив край.

В края на разговора д-р Прокопова изрази своето притеснение, че ако мерките сега бъдат отслабени в страната, това би довело до нови тежки последици:

„Ако се започне нормално общуване, се боя, че ни чака нова трета вълна, защото се съмнявам, че сме постигнали броя преболедували хора, който да може да ни защити от този високоинвазивен щам, който може би се задава.“ 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments