Световната среща на земеделските министри на GFFA 2024: Сътрудничество в сектора на животновъдството

0
43
Глобален форум по храни и земеделие /GFFA/
Глобален форум по храни и земеделие /GFFA/. Снимка: МЗХ

В рамките на 16-тата световна среща на върха на земеделските министри, част от Глобалния форум по храни и земеделие /GFFA/, която се проведе в Берлин през 2024 година. България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев, и неговия заместник Деян Стратев. Форумът събра 70 министри от цял свят, за да обсъдят актуалните предизвикателства и перспективи за бъдещето на хранителните системи.

Тазгодишната тема на форума бе „Хранителни системи на бъдещето: Заедно за един свят без глад“, акцентираща върху необходимостта от съвместни усилия за преодоляване на глобалните хранителни кризи. Участниците обсъдиха въздействието на климатичните промени, военните конфликти, търговските ограничения, инфлацията и нестабилността на пазарите върху световните хранителни вериги.

Един от акцентите на посещението на министър Вътев бе срещата му с Владимир Боля, заместник-министър председател и министър на земеделието и хранителната индустрия на Молдова. Двамата министри обсъдиха потенциала за сътрудничество и обмен на научни знания в областта на животновъдството.

Министър Вътев акцентира върху значението на научните постижения на Селскостопанската академия и българските аграрни университети. От своя страна, министър Боля представи визията за развитие на млечното и месодайното овцевъдство и говедовъдство в Молдова, подчертавайки важността на развитието на селското стопанство като конкурентоспособен и устойчив сектор.

Планира се скорошно посещение на молдовска делегация в България, което ще допринесе за задълбочаване на сътрудничеството и обмена на опит в областите на месодайното и млечното животновъдство.

Участието на министър Кирил Вътев и заместник-министър Деян Стратев в GFFA 2024 подчертава ангажимента на България към глобалните усилия за справяне с предизвикателствата в сектора на земеделието и храните. Сътрудничеството с Молдова открива нови възможности за обмен на знания и опит, което е от съществено значение за бъдещето на селскостопанските индустрии на двете страни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments