Стремежът на Байдън за помощ за Украйна се бави в Сената заради проточващите се преговори за граничните ограничения

0
43
Володимир Зеленски и Джо Байдън
Володимир Зеленски и Джо Байдън. Снимка: Володимир Зеленський, Facebook

Стремежът на президента Джо Байдън Конгресът да отпусне военна помощ за Украйна като част от споразумението за промени в граничната и имиграционната политика почти сигурно ще се проточи през следващата година, съобщава „Асошиейтед прес“.

Сенатът, който отложи празничната си ваканция, се върна във Вашингтон в понеделник, след като преговарящите работиха през уикенда по законодателството за границите, опитвайки се да постигнат споразумение, което би могло да отключи гласовете на републиканците за пакета на Байдън от 110 млрд. долара помощ за Украйна, Израел и други приоритети в областта на сигурността. Сенаторите обаче заявиха, че все още им предстои много работа и не е сигурно колко дни още ще продължи сесията на Сената тази седмица. Едва половината от сенаторите се върнаха за гласуването в понеделник вечерта.

„Очевидно се нуждаем от време, изтъкна сенаторът Крис Мърфи от Кънектикът, главният преговарящ от Демократическата партия.

Забавянето стовари още повече несигурност върху бъдещето на приоритета на администрацията на Байдън за оказване на подкрепа срещу руската инвазия. То също така поставя потенциална пауза в политически напрегнатите преговори относно имиграционната политика и политиката за сигурност на границите, въпреки че преговарящите от Сената планираха да продължат работата по пакета.

Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър заяви, че преговорите са „сред най-трудните неща, които сме правили в последно време.

„Всички знаят, че трябва да се направи нещо, за да се поправи нашата счупена имиграционна система, подчерта той в речта си от трибуната на Сената в началото на седмицата.

„Но не можем да го направим, като правим компромиси с нашите ценности. Намирането на компромисен път е изключително трудно.

Камарата на представителите вече даде край на работата си за годината, тъй като Конгресът се установява в дълга зимна ваканция. Завръщането на законодателите е планирано едва за втората седмица на януари, а тогава те ще трябва да се занимават и с други въпроси, освен с финансирането на Украйна, включително да се изправят пред частично спиране на работата в средата на януари, ако Конгресът не успее да приеме пакет за финансиране на правителството.

Но докато Сенатът предприемаше първото от десетилетия насам съществено пренаписване на закона за имиграцията и сигурността на границите, републиканците настояваха, че няма да се съгласят на прибързано законодателство. Ето какво уточни от трибуната на Сената лидерът на републиканците Мич Макконъл:

„Правилното постигане на това споразумение и изготвянето на законодателен текст ще изисква известно време.“

Шумър беше предвидил допълнителни работни дни за тази седмица с надеждата да прокара помощта за Украйна в Камарата, но не спомена за гласуване на пакета в понеделник. Той заяви, че и републиканците, и демократите ще трябва да направят повече отстъпки и ще е необходимо „още известно време, за да се свърши това.

Членовете на основната преговорна група в Сената – Мърфи и сен. Кирстен Синема, независима от Аризона, и Джеймс Ланкфорд, републиканец от Оклахома – се срещнаха с персонала на Белия дом в понеделник и планираха да продължат срещите си през цялата седмица. Ланкфорд подчерта:

„Всички ще се върнем през януари, но ще отнеме известно време, за да успеем да завършим всички текстове.“

Седмичното чакане идва в момент, когато Министерството на отбраната на САЩ заяви, че почти е изчерпало наличните средства за подпомагане на отбраната на Украйна. В писмо до Конгреса миналата седмица Пентагонът уведоми законодателите, че скоро ще преведе повече от 1 млрд. долара за попълване на запасите, изпратени на Украйна, като няма да разполага с повече средства, тъй като поддържа собствената си военна готовност. В писмото, получено от Асошиейтед прес, се казва:

„След като тези средства бъдат усвоени, Министерството ще е изчерпало средствата, с които разполагаме за подпомагане на сигурността на Украйна.“

Министерството заяви, че „е от съществено значение Конгресът да действа незабавно по предстоящото искане за допълнително финансиране.

Украинските сили се опитаха да започнат контраофанзива тази година, но се сблъскаха с окопани руски войски, минни полета и други опасности. Те не успяха да постигнат значителни успехи. С наближаването на края на втората година от конфликта обществената подкрепа на САЩ за изпращането на още милиарди долари под формата на оръжия и икономическа помощ намалява. Европейският съюз също трябваше да отложи за новата година плана за предоставяне на 54,5 млрд. долара на Украйна след вето от страна на унгарския министър-председател Виктор Орбан, десен лидер, който е в добри отношения с руския президент Владимир Путин, както и с Доналд Тръмп, бившия президент на САЩ и основен претендент за номинацията на републиканците за президентския вот през следващата година.

Тъй като страната му не разполага с достатъчно средства за отблъскване на Русия, украинският президент Володимир Зеленски обикаля света, за да иска подкрепа. Той получи похвали от републиканците след срещата си с тях в Капитолия миналата седмица, но консерваторите останаха невъзмутими и не бързаха да одобрят искането на Байдън за спешно финансиране.

Републиканците заявиха, че все още има време за удвояване на подкрепата, преди отбраната на Украйна да пострада. Републиканският сенатор Чък Грасли от Айова заяви, че след като Европейският съюз е отложил изпращането на повече пари на Киев до Нова година, той смята, че и САЩ могат да го направят. Той твърди:

„Щом за тях е добре, със сигурност е добре и за нас.“

Десетки републикански членове на Камарата на представителите сигнализираха, че няма да подкрепят продължаването на помощта за Украйна, а дори сенатори, които в миналото са били твърди защитници на военните действия в Украйна, настояват Конгресът да приеме и нови гранични ограничения.

Байдън предложи компромис по отношение на граничната и имиграционната политика, а в преговорите със Сената се включиха високопоставени служители на Белия дом, включително министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас.

Преговарящите са се обединили около списък с мерки за прилагане на имиграционните закони, включително задържане на хора, които искат убежище на границата, и предоставяне на национални правомощия за бързо извеждане на мигранти, които са в САЩ от по-малко от две години. Те се споразумяха и за повишаване на първоначалния праг, при който хората могат да подават молби за убежище при проверки за наличие на основателен страх.

Белият дом се опита да запази имиграционната програма, известна като хуманитарно предсрочно освобождаване. Администрацията на Байдън се опираше силно на използването на хуманитарното предсрочно освобождаване като част от политиката си за осигуряване на законни пътища за влизане в страната на някои мигранти, като същевременно засилваше последствията за тези, които не използват тези пътища. Републиканците обаче се противопоставиха и дори подадоха съдебен иск, за да го спрат, като заявиха, че администрацията по същество заобикаля Конгреса и неправомерно допуска в страната мигранти, които обикновено не биха отговаряли на условията.

Все пак готовността на Байдън да направи отстъпки в преговорите разтревожи защитниците на имиграцията и предизвика критики от страна на влиятелни латиноамерикански демократи. В конферентен разговор с репортери в понеделник защитниците осъдиха разглежданите политики като връщане към стратегиите, прилагани от Тръмп, които оставиха голям брой мигранти да чакат в Мексико, за да кандидатстват за убежище в САЩ.

„Ако има кандидати за убежище, които са изтласкани обратно в Мексико, това ще бъде изключително опасно, смята Кери Талбот, изпълнителен директор на организацията The Immigration Hub.

Сенаторите също така определиха работата си като сложно начинание, тъй като се задълбочават в закони, които от години са в центъра на ожесточени правни и политически битки.

„Докато навлизаме в текста, е наистина трудно, призна Мърфи, но добави:

„Мисля, че с нарастването на опасността за Украйна, която става все по-сериозна и непосредствена, спешността да се справим с това ще се увеличава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments