Спътникът Solar Orbiter е готов за изстрелване към Слънцето

0
320
Слънце
Снимка: Pixabay

Голямата мисия на Европа да разбере в детайли процесите, които се случват на Слънцето, е почти готова за изстрелване в Космоса, съобщава „BBC“. Спътникът Solar Orbiter вече е затворен в защитната си камера и е монтиран на върха на ракетата, която ще го изпрати директно към най-близката до нас звезда. Това ще се случи следващия уикенд, уточнява изданието.

Накратко “SolO” е проект на Европейската космическа агенция (Esa) и възлиза на 1,5 милиарда евро (1,3 милиарда британски лири), като голяма част от инвестицията е на САЩ.

Целта му е да помогне на учените да разберат по-добре на какво се дължи динамичното поведение на Слънцето.

Космическият кораб беше изпратен към пусковия комплекс на Нос Канаверал във Флорида в края на миналата година с цел да се започнат серия от окончателни проверки по него.

С тези финални тестове, които сега са извършени и със “SolО”, зареден с четвърт тон гориво, инженерите подготвиха финално сондата за полет.

Това доведе до затварянето на “SolО” начално в 4-милиметрово аеродинамично легло с форма на мидена черупка, което ще защити спътника при изкачването му през атмосферата към Космоса.

Още в петък космическият кораб беше изпратен, за да посрещне ракетата на ООН за стартиране на мисията.

“SolO” е прикрепен над основното ядро на космическия кораб и към горната част на степените.

През следващата седмица ще се случи изстрелването на ракетата “Атлас” към космическа станция “Нос Карнавал”.

В момента изстрелването е предвидено за 23:03 часа местно време в неделя, 9 февруари (04:03 GMT в понеделник, 6 февруари).

„Това е изумителен космически кораб“, заяви пред „BBC“ Иън Уолтърс, мениджър на програмата за Solar Orbiter към “Еърбъс” – общоевропейския производител на технологии за космическото пространство, събрал компонентите за текущата мисия до Слънцето.

“Има 10 инструмента за изучаване на Слънцето, но в действителност всеки от тях е съвкупност от много компоненти. Това дава огромна способност на Solar Orbiter, като всички тези технически различни една от друга части имат свои собствени приоритети”, обобщи работата на новия спътник Уолтърс.

По думите му всеки от компонентите в космическата машина изисква различна среда, за да работи – някои не искат замърсяване с прах, други искат много чиста магнитна среда, трети изискват студ, а четвърти трябва да са горещи, за да работят.

“Ние успяхме да задоволим технологично всички тези конфликтни особености на дизайна и по този начин предоставихме това, което учените искат”, сподели специалистът.

Ракетата Атлас ще изпрати “SolO” в посока вътрешната част на Слънчевата система. След това космическият кораб ще използва гравитационните способности на Венера и Земята, за да влезе в орбитата на планетата Меркурий, намираща се само на 43 милиона км от Слънцето.

Сондата ще се доближи максимално до най-близката до нас звезда, като телескопите ще могат да заснемат дори най-малки детайли, намиращи се до 70 км от тях.

Учените предполагат, че снимките, които ще получат, ще са зашеметяващи. Те обаче ще бъдат само от половината работа, която “SolO” има да свърши на Слънцето.

Космическият кораб ще носи и средства, чрез които ще се изследва постоянния поток на заредени частици в магнитните полета около звездата.

Именно тази комбинация от дистанционно измерване и анализите на място би трябвало да дадат актуален поглед върху драматичната активност на нашата звезда, която се наблюдава от време на време.

“Вероятно ще разгадаем по-добре механизма, който е отговорен за магнитното поле на Слънцето и който произвежда тези огромни експлозии, отговорни за всички видове трансформация в Космоса“, казва Гюнтер Хасингер, научен директор в Esa.

Той е категоричен, че ако астронавтите наистина искат да отидат до Луната и Марс, те трябва да бъдат предпазливи, що се отнася до “слънчевите изригвания”.

Британските учени, чиито труд е отговорен за събирането на сондата в Космоса, смятат, че слънчевият орбитър е може би най-важната космическа мисия за днешното поколение.

“От изключително значение е, че изпращаме два инструмента за обследване на Слънцето и имаме главни роли в други два – от общо 10. Това е доказателство, че нашата наука за физиката е водеща в цял свят”, смята Крис Лий, ръководител на научни програми в космическата агенция на Обединеното кралство.

Във финансово отношение Великобритания има инвестиции, надхвърлящи 200 милиона евро, вложени в сондата Solar Orbiter.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments