Спасителни екипи с мащабна операция по спасяване на американски изследовател от пещера в Турция

0
68
Пещера
Снимка: Pixabay

Днес спасители от цяла Европа са пристигнали в Турция, за да започнат мащабна операция по спасяването на американски изследовател, който се е почувствал зле заради стомашен кръвоизлив и не е могъл да излезе от пещера, която се намира на дълбочина около 1000 метра под земята, предаде „Associated Press“.

Опитният 40-годишен Марк Дики внезапно е усетил, че здравето му се влошава по време на експедиция в пещерата Морджа в планината Таурус в Южна Турция, съобщиха от Европейска асоциация по пещерно спасяване. Според информация на базираната в Ню Джърси спасителна организация, с която Дики е осъществил контакт, той е кървял обилно от областта на стомаха, когато спасителите са му оказали помощ. Те твърдят, че сега мъжът се чувства по-добре, спрял е да повръща и се е нахранил за първи път от няколко дни насам. Засега обаче не е ясно какво точно е причинило здравословния му проблем.

Спасителните екипи информираха още, че състоянието на американеца и сериозно, като той все още се намира на около 1000 метра под земята. По техни думи спасяването му изисква голям брой специално обучени хора и постоянни медицински грижи.

Динко Новосел, хърватски пещерен спасител, който е ръководител на Европейската асоциация на пещерно спасяване, предупреди, че успешното спасяване на Дики ще бъде предизвикателство.

„Това е много сложна операция по пещерно спасяване. Досега не сме имали случай, при който да се е налагало извършването на толкова мащабна операция,“, коментира още Новосел.

В операцията по изваждането на мъжа участват спасителни екипи от България, Хърватия, Унгария, Италия, Полша и Турция. Дики е получил стомашно-чревно кървене по време на спускането си в пещерата и не е в състояние да се измъкне сам, съобщи Европейската асоциация по пещерно спасяване на своя уебсайт.

В момента в спасителната акция участват над 170 души, включително лекари, парамедици, които се грижат за Дики, и опитни пещерни експерти. Въпреки това има вероятност спасителната акция да отнеме до две-три седмици. Очаква се още екип от спасители от Националния алпийски и спелеоложки спасителен екип на Италия да отлети за Турция тази вечер. Общо около 50 спасители ще бъдат на входа на пещерата рано утре, готови да участват в операцията, ръководена от турските власти.

Мартон Ковач от Унгарската пещерна спасителна служба заяви, че пещерата се подготвя за безопасното изваждане на американския изследовател. Разширяват се тесните проходи, за да могат да се поставят носилки, и се работи за намаляване на опасността от падащи камъни. Спасителните екипи се надяват дейностите по изваждането да започнат в събота или неделя. Ковач обясни, че изтеглянето на Дики вероятно ще отнеме няколко дни, затова по пътя се подготвят няколко импровизирани лагера, за да може пострадалият и спасителните екипи да си починат.

Пещерата е разделена на няколко участъка, като спасителният екип на всяка държава отговаря за един участък.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments