Собственикът на TikTok ByteDance удвои приходите си през 2020 г.

0
62
Приложението Тик Ток на телефон.
Тик Ток. Снимка: Пиксабей

ByteDance, китайската компания зад популярното видеоприложение TikTok, удвои печалбите си спрямо предходната година, информира “BBC”. Вътрешна бележка, споделена с персонала, показва, че общите приходи на фирмата са скочили със 111% до 34,3 млрд. долара (24,7 млрд. паунда) за 2020 г.

Цифрите подчертават продължаващата световна популярност на TikTok. Информацията стана ясна, докато ByteDance и няколко други китайски технологични гиганта са подложени на нарастващ натиск от правителствата по целия свят.

ByteDance също отчете годишната си брутна печалба с ръст от 93%, достигайки 19 млрд. долара приход, докато за същия период нетната загуба на компанията е в размер на 45 млрд. долара. Нетната загуба се дължи на еднократна счетоводна корекция и не е свързана с операциите на компанията.

Бележката също така показва, че ByteDance има около 1,9 милиарда активни потребители месечно на всички свои платформи към декември миналата година. Говорител на компанията потвърди цифрите пред BBC.

Натиск от Белия дом

Масовата популярност на TikTok води дотам, че ByteDance е на прицел на правителствата по целия свят, включително в САЩ и Китай.

В четвъртък Ройтерс съобщи, че изпълнителна заповед, подписана от президента Джо Байдън по-рано този месец, ще принуди някои китайски приложения да предприемат по-строги мерки за защита на потребителските данни, ако искат да останат действащи на американския пазар. Това се случи, след като президентът Байдън отмени изпълнителна заповед от своя предшественик Доналд Тръмп, която забраняваше китайските приложения TikTok и WeChat в САЩ. Забраната се сблъска с редица правни предизвикателства и така и не влезе в сила. Вместо това американското министерство на търговията заяви, че ще направи преглед на приложения, проектирани и разработени от тези представители, които са в “юрисдикцията на чужд противник” (на САЩ), какъвто се явява и Китай.

“Той трябва да използва „основан на доказателства подход“, за да види дали те представляват риск за националната сигурност на САЩ”, каза президентът Байдън.

По време на предишната администрация президентът Тръмп редовно атакуваше ByteDance, обвинявайки TikTok в заплаха за националната сигурност на САЩ.  Политици и служители изразиха загриженост относно предаването на лични данни на потребителите на китайското правителство. TikTok отрече обвиненията, че е споделял потребителски данни с Пекин.

Пекински контрол

През април китайските регулатори призоваха 13 онлайн платформи, сред които и ByteDance, да се придържат към по-строги разпоредби във финансовите си подразделения. Искането дойде като част от по-широк натиск за овладяване на технологичните гиганти в страната. Властите заявиха, че целта е да се предотврати монополистичното поведение и „безразборното разширяване на капитала“.

В продължение на много години Пекин беше предприел собствен подход, за да насърчи технологичната индустрия да расте.

Разклащане на компанията

През май ByteDance обяви, че изпълнителният директор и съосновател на компанията Джан Имин ще се оттегли и ще премине към нова роля до края на годината. В писмо до служителите Джанг обяви, че ще бъде наследен от съоснователя Рубо Лианг. Тогава той написа в уебсайта на компанията:

“Истината е, че ми липсват някои от уменията, които изграждат идеалния мениджър. По-скоро ми е интересно да анализирам организационни и пазарни принципи и да използвам тези теории за по-нататъшно намаляване на управленската работа, а не всъщност да управлявам хората.”

Той добави:

“Освен това не съм много социален, предпочитам уединени дейности като онлайн сърфиране, четене, слушане на музика и обмисляне на това, което може да се случи.”

Този ход бележи най-голямото разтърсване на китайския технологичен гигант от старта му преди почти десетилетие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments