Служители от екипа на Борис Джонсън са се държали непристойно по време на COVID локдауна

0
24
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: U.K. Government/ Wikimedia Commons
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: U.K. Government/ Wikimedia Commons

Партита, които продължават до ранните часове на сутринта. Пияни високопоставени служители, които повръщат и се бият помежду си. Стените на „Даунинг стрийт“ са изцапани с петна от червено вино. Незаконно парти за рождения ден на британския министър-председател с шест опаковки бира и десетки сандвичи. Според дългоочакваното разследване на партитата, проведени на територията на „Уайтхол“ и „Даунинг стрийт“, всичко изброено е било част от редовната сцена, разигравана от представители на правителството на Борис Джонсън, докато на останалата част от Обединеното кралство е било забранено да се вижда свободно с приятели или роднини, пише „CNN“.

Джонсън е изправен пред битка за запазване на премиерския си пост, след като публикуваният днес доклад на висшата държавна служителка Сю Грей разкритикува културата на нарушаване на правилата и разкри нови снимки на премиера от две отделни събирания. Грей пише, че висшето ръководство на администрацията на Джонсън трябва да понесе отговорност за това, че е допуснало провеждането на партитата. Тя добави, че „няма оправдание за някои от проявите„, особено за прекомерната консумация на алкохол. Представени бяха и обменени имейли, включително такива, в които служителите открито обсъждат скриването на партитата си от медиите.

В доклада се разглеждат 16 събития, случили се по времето, когато в страната бяха в сила най-строгите ограничения, въведени при борбата с COVID-19. В анализа е представена снимка на Джонсън, на която се вижда как той вдига за наздравица кенче бира по време на парти за рождения си ден, както и други снимки на министър-председателя, заснети на друго събитие.

Малко след публикуването на доклада Джонсън заяви в парламента, че вече е „смирен“ и че си е „взел поука„, като добави: „Поемам пълна отговорност за всичко, което се случи по мое време.“ Въпреки това той повтори и предишните си твърдения, че партитата са ескалирали едва след като е напуснал, и настоя, че е „изненадан и разочарован“ от факта, че са се състояли няколко събития, на които е имало злоупотреба с алкохол. Министър-председателят изказа предположение, че тесните помещения в правителствените сгради и „изключително дългите часове“, през които управляващите са реагирали на кризата, породена от пандемията, биха могли да обяснят провеждането на няколко партита и социални събития.

Докладът повдига сериозни въпроси за това дали Джонсън е подвел законодателите, отричайки, че партитата са се състояли. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Кийр Стармър го порица, като заяви, че разследването предоставя категорично доказателство за това как хората в сградата са се отнасяли с пълно пренебрежение към жертвите на пандемията сред британския народ.

Този доклад ще бъде запомнен като паметник на високомерието и арогантността на едно правителство, което вярваше, че за него важат едни правила, а за всички останали – други. Не можеш да бъдеш законодател и нарушител на закона едновременно. Време е някой да си събере багажа.“, сподели гневно Кийр Стармър.

Роднини на загиналите от COVID-19 реагират

Мандатът на Джонсън беше разтърсен от продължилия няколко месеца скандал, наречен от британските медии „Партигейт“. Първоначално лидерът отричаше да се е провеждало каквото и да било парти с негово участие, но впоследствие 16 от тях бяха разследвани от Грей, а 12 бяха проверени от полицията. В крайна сметка самият Джонсън беше глобен от силите на реда заради участието си в едно от тези събития.

През последните седмици някои от депутатите в собствената му Консервативна партия се присъединиха към призивите на опозицията да подаде оставка и сега той ще трябва да убеди колегите си да го подкрепят въпреки множеството обвинения и осъдителното разследване на Грей. Освен политическите последици, най-смущаващият елемент от доклада на Грей е яркият контраст между събитията на „Даунинг стрийт“ и обстановката в  цялата страна.

По време на пандемията, която отне живота на повече хора в Обединеното кралство, отколкото в която и да е друга страна в Европа, страната преживя три строги локдауна, както и различни други строги мерки. През тези периоди разпоредбите ограничаваха присъствието и физическия контакт дори на погребения, принуждавайки хората да стоят далеч от свои умиращи роднини, настанени в болници и домове за медико-социални грижи.

Вече знаем какво се е случвало.“, заявиха по-рано днес представители на организацията „COVID-19 Bereaved Families for Justice“. Това е организация, създадена от опечалени семейства на хора, починали от вируса, които се борят за справедливост. Организацията призовава Джонсън да напусне поста си, като подчерта, че той се е отнесъл с гражданите така, както се е отнасъл с чистачките и охраната, които са оспорили нарушаването на законите по онова време.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments