Грешките при отпускането на лекарства, покривани частично или напълно от НЗОК, са намалели с над 98% след въвеждането на новата система за автоматично отчитане и онлайн контрол при предписване. Данните бяха представени от Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в Информационно обслужване, по време на Българските фармацевтични дни 2026 г. в Боровец.
Преди дигитализацията експертите на районните каси регистрираха средно над 22 000 грешки месечно, докато след реформата те са под 2%. Недев подчерта, че контролът в реално време напълно премахва административната тежест и риска от санкции за аптеките заради технически неточности.
Постигнатите резултати са възможни благодарение на съвместната работа между Информационно обслужване, НЗОК, Министерството на здравеопазването, Българския фармацевтичен съюз, Българския лекарски съюз и софтуерните компании.
Процесът по отчитане вече се извършва автоматично чрез интеграция между аптечния софтуер, НЗИС и базата данни на НЗОК. При сканиране и отпускане на лекарството системата потвърждава трансакцията за милисекунди, а продажбата се регистрира като одобрена за плащане без нужда от последващи отчети. Преди електронизацията аптеките генерираха близо 5000 отчета месечно, които се обработваха ръчно и често водеха до спорове и обжалвания.
Значителен напредък има и при предписването – благодарение на превантивния контрол грешките се засичат още при изписването, което спестява време и разходи за пациенти и фармацевти. В момента над 2400 аптеки работят с новата система, обработвайки повече от 3.4 млн. отпускания месечно.
Присъединете се към нашия Телеграм
Румен Радев за проектобюджета: Няма да пипаме заплатите нито с едно евро, с едно изключение
