Шалапатова: Партньорството между специалисти и родители е от ключово значение за развитието на децата

0
72
Иванка Шалапатова
Иванка Шалапатова. Снимка: МТСП

„Немалко изследвания показват, че изграждането на партньорски отношения между персонала, ангажиран с грижата и образованието на деца в ранна възраст, и техните родители е от ключово значение за успешното развитие на децата. Затова е важно родителите да бъдат признати, уважавани и ценени партньори на специалистите по образование и грижи в ранна детска възраст“.

Това коментира министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на участието си в третия университетски симпозиум на тема „Социалната педагогика в XXI век“, който се проведе в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Според министър Шалапатова именно родителите са тези, които могат да предоставят ценна информация за грижите, развитието и образованието на своите деца, тъй като ги познават най-добре. Тя посочи, че е необходимо в България да се създаде орган или структура на национално ниво, който да предоставя експертно-консултативна и методическа подкрепа на работещите в публичните услуги и заведения за деца до 3-годишна възраст.

Министър Шалапатова отбеляза, че усилията на Министерството на труда и социалната политика са насочени към развитието на интегрирани услуги и политики за подкрепа на семействата и намаляване на децата, които живеят в бедност и социална изолация.

„Ранното детско развитие е най-важният период от развитието на човека. Ако ние предлагаме и прилагаме цялостни мерки в подкрепа на децата, включително и за техните родители, полагаме основни за тяхното пълноценно развитие в училище, реализацията им като млади хора на пазара на труда и активни участници в обществото“, добави тя.

В изказването си министър Шалапатова заяви, че данните за детското благосъстояние и сегашното качество на държавната политика в подкрепа на семействата са тревожни и че залагането на адекватни мерки за ранно детско развитие могат да преобърнат тези тенденции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments