Северна Корея може да обяви победа на COVID-19?

0
29
Северна Корея
Северна Корея: Снимка: Pixabay

Измина само месец, откакто Северна Корея призна, че има огнище на COVID-19, след като категорично отричаше всички случаи в продължение на повече от две години, пише „Асошиейтед прес“. Но вече може би се готви да обяви победа.

Според държавните медии Северна Корея е избегнала масовите смъртни случаи, които мнозина очакват в нация с една от най-лошите системи за здравеопазване в света, малък или никакъв достъп до ваксини и това, което външни лица виждат като дълъг опит за игнориране на страданията на нейния народ.

Експертите смятат, че официалните данни за вируса на Северна Корея имат толкова общо с пропагандата за насърчаване на лидера Ким Чен Ун, колкото с истинската картина на случващото се в страната и има широко разпространено съмнение относно тяхната точност. Това, което е ясно обаче, е, че ежедневните актуализации от държавните медии правят да изглежда неизбежно, че нацията ще победи напълно вирус, който е убил повече от 6 милиона души по света. Според официалните данни случаите намаляват и докато 18% от нацията от 26 милиона души според съобщенията са имали симптоми, за които външни лица силно подозират, че са от COVID-19, по-малко от 100 са починали.

Правителството на Южна Корея, както и някои експерти смятат, че Северна Корея скоро може да обяви, че е победила вируса. Това ще бъде свързано, разбира се, със силните и умни насоки на Ким.

Победната обиколка обаче не е предрешен резултат. Това, според някои експерти, би лишило Ким от полезен инструмент за контрол на обществеността и би могло да отвори правителството за унижение, ако случаите продължат.

„Има две страни на такава декларация“, обяви Мун Сеонг Мук, анализатор от базирания в Сеул Корейски изследователски институт за национална стратегия.

„Ако Северна Корея каже, че COVID-19 е изчезнал, това може да подчертае, че Ким Чен Ун е велик лидер, който е преодолял пандемията. Но по този начин той не може да поддържа мощните ограничения, които използва, за да контролира хората си в името на ограничаването на COVID-19.“

Външни хора подозират, че Ким използва епидемията, за да засили вътрешното единство в момент, когато много от хората му са уморени от 2 ½ години драконовски ограничения, които накърняват препитанието им.

Въпреки това Северна Корея се занимава с описването на пандемията, много признаци, поне в публични изявления, сочат към декларация за успех в справянето с вирус, който обърка най-богатите страни в света.

В началния етап на епидемията Ким описа „голямо сътресение“, след като ежедневните случаи на „треска“ – Северна Корея рядко ги нарича COVID-19, вероятно защото липсват тестови комплекти – достигнаха около 400 000. Сега обаче лидерът предполага, че епидемията е достигнала връх, като неговите здравни служители поддържат широко оспорваната смъртност от 0,002%, най-ниската в света.

Въпросът, с който се борят много външни експерти, е: Какво е истинското състояние в Северна Корея, която забрани почти всички външни журналисти, хуманитарни работници и дипломати от началото на 2020 г.?

Смята се, че Северна Корея манипулира истинския си брой загинали от вируса, за да предотврати всякакво увреждане на Ким. Може също така да е преувеличила броя на по-ранните случаи на треска, за да повиши бдителността срещу вируса и да привлече по-силна обществена подкрепа за антивирусния контрол на властите. Северна Корея наскоро съобщи за около 17000 до 30000 нови случая на треска ежедневно, общо 4,7 милиона. В изявлението се споменава за широко разпространено външно недоверие  и че само 73 души са загинали.

Каквато и да е реалната ситуация, външни групи за наблюдение споделят, че не са открили признаци на нещо катастрофално в Северна Корея.

„Ако бяха загинали голям брой хора, щеше да има някои доказателства, но не е имало такива“, коментира Нам Сун-ук, професор в Корейския университет в Южна Корея. По време на огромния глад през 90-те години на миналия век, например, слуховете за широко разпространена смърт и за хора, изоставящи тела, се разпространяват извън страната, в Китай и Южна Корея.

Кан Ми-джин, севернокорейски дезертьор в Сеул, който управлява компания, анализираща икономиката на Севера, сподели, че трима от нейните контакти в северния севернокорейски град Хесан са ѝ казали по време на телефонни разговори, че повечето от членовете на семейството им са страдали от подозрение за COVID-19 симптоми. Но тя допълни, че са ѝ казали, че никой от техните роднини, съседи и познати не е починал от COVID-19, въпреки че са чували слухове за такива смъртни случаи в други градове. Канг изтъкна следното:

„По време на по-ранен телефонен разговор, един от моите източници се разплака малко, когато каза, че се притеснява, че някои лоши неща могат да се случат в семейството ѝ (поради COVID-19). Но сега тя и другите са станали стабилни и понякога се смеят, когато говорим по телефона.“

При неотдавнашна среща на управляващата партия Ким обяви, че борбата с пандемията в страната е преминала етапа на „неочаквана сериозна криза“. Държавните медии призоваха обществеността да се обедини зад Ким по по-твърд начин, за да се преодолее напълно пандемията.

Чо Джунхун, говорител на Министерството на обединението на Южна Корея, което наблюдава отношенията със Северна Корея, каза пред репортери миналата седмица, че Северът може да обяви, че кризата с COVID-19 е разрешена този месец.

Нам, южнокорейският професор, каза, че епидемията изглежда е отслабнала в Пхенян, столицата на Северна Корея, но вероятно ще продължи в селските райони, където някои хора със симптоми излизат навън, защото разчитат на пазарни дейности за препитание и имат няма достъп до обществени дажби. Нам коментира:

„Мисля, че Северна Корея ще обяви победа над пандемията малко по-късно. Ще загуби лице, ако обяви победа твърде рано и след това се появят нови пациенти.“

Дезертьорът Канг заяви, че жителите на Северна Корея в Хиесан спазват заповедите на правителството срещу пандемията и че малко пациенти с треска излизат навън по време на карантина.

Тъй като Северна Корея вярва, че пандемията, санкциите на ООН и други икономически трудности ще продължат, има малък шанс скоро да премахне мащабните ограничения, смята Лим Юл-Чул, професор в Института за далекоизточни изследвания на университета Кюнгнам в Сеул. Лим добави:

„Съединените щати и други страни с напреднали здравни грижи и медицински системи не са обявили край на COVID-19. Така че Северна Корея също ще намери много по-трудно да го направи.“

Глобалният алианс за ваксини GAVI заяви по-рано този месец, че разбира, че Северна Корея е приела предложението за ваксини от Китай. Но Северна Корея игнорира предложенията на Южна Корея и САЩ за медицинска помощ.

Въпреки избухването на COVID-19, Северна Корея продължи да изстрелва ракети тази година. Но все още не е извършил широко очакван ядрен тест, вероятно поради притеснения за потенциална реакция от хора, които все още се борят с вируса.

Северна Корея може официално да обяви победа над вируса, когато ежедневните случаи на треска и пандемичната ситуация в съседен Китай се облекчат значително, каза Ан Кюнг-су, ръководител на DPRKHEALTH.ORG, уебсайт, фокусиран върху здравните проблеми в Северна Корея. Но той подчертава, че подобна декларация не означава много, защото Северна Корея вероятно е признала епидемията едва миналия месец, защото е преценила, че е управляема. Ан е категоричен:

„Според Северна Корея тя побеждава всичко. Тя не признава неща, които не може да преодолее. Винаги печели абсолютно, независимо дали е изправена пред военни, икономически или пандемични трудности.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments