Северна Корея: Ким Чен-Ун предупреди, че предстои „трудна“ криза

0
87
Ким Чен Ун
Ким Чен Ун. Снимка: Пиксабей

Севернокорейският лидер Ким Чен-Ун призова гражданите да се подготвят за трудна“ криза, след предупрежденията на правозащитните групи, че страната е изправена пред остър недостиг на хранителни продукти и икономическа нестабилност. В своя рече по време на партийна конференция, Ким сравни настоящата ситуация със смъртоносния опустошителен глад през 90-те години.

Преди време Северна Корея затвори границите си в опит да овладее пандемията от COVID-19. Това доведе до замразяване на търговията с Китай, която от дълги години е „спасителен пояс“ за икономиката на страната. Освен заради пандемията, тази стъпка беше предприета и в допълнение към съществуващите международни икономически санкции, наложени заради ядрената програма на Пхенян.

Признавайки, че се задават сериозни трудности, вчера авторитарният лидер призова останалите партийни кадри да направят още един по-труден ход, за да облекчат живота на гражданите. С това свое изказване Ким-Чен-Ун припомни борбата на Северна Корея по време на опустошителния глад през 90-те години, когато падането на Съветския съюз остави Северна Корея без жизненоважна подкрепа. По официални данни около 3 милиона души да са починали през този период.

По-рано тази седмица държавният глава предупреди, че страната е изправена пред „най-тежката ситуация в своята история“ и „многобройни безпрецедентни предизвикателства„.

Колко тежка е ситуацията?

От месеци насам управляващите в Северна Корея предупреждават гражданите, че трябва да се подготвят за „борба“. Както изглежда, подобни предупреждения са в сила най-вече за градовете, разположени в близост до китайската граница, където контрабандата би донесла огромни печалби за мнозина.

Твърди се, че напоследък цената на царевицата, която е основен хранителен продукт в повечето селски райони на Северна Корея, варира непрекъснато, а в определени дни килограм царевица струва дори повече от една месечна работна заплата.

Лина Юн, изследовател от неправителствената организация „Human Rights Watch“, заяви в неотдавнашен доклад, позовавайки се на неназовани контакти в страната, че почти никакви хранителни продукти не се внасят от Китай, като това се случва в продължение на почти два месеца. „Има толкова много просяци, някои хора умряха от глад в граничната зона, а наред с това няма сапун, паста за зъби или батерии.„, обясни тя.

Защо Северна Корея е в такова положение?

Строго контролирана от правителството, икономиката на Северна Корея е една от най-малко свободните в света, като усилено се твърди, че тя не функционира достатъчно добре. Заради огромните разходи, предвидени за поддържане на военните сили и структурите за сигурност в страната, остават много малко средства за обикновените битови нужди на гражданите.

Международните икономически санкции, наложени с цел да се окаже натиск върху Северна Корея и тя да се откаже от ядрената си програма, влошиха допълнително икономическата й ситуация, за което допринесе сериозно и затварянето на границите на страната заради пандемията от коронавирус.

Търговията с Китай беше замразена от началото на 2020 г., като така се прекъсна жизненоважната линия на официалните и неофициални доставки на много продукти, които се внасяха в Северна Корея. Северна Корея твърди, че затварянето на границите е спомогнало значително за поддържане на нисък брой заразени и починали от COVID-19, въпреки че анализаторите се съмняват в това твърдение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments