Сенатът на Аржентина гласува за узаконяване на абортите

0
159
Аборт
Снимка: Pixabay

Сенатът на Аржентина гласува за узаконяване на абортите, като това е първата голяма държава в Латинска Америка, в която такава реформа е напът да се осъществи. Тази стъпка сама по себе си е триумф за активистките, които се борят за правата на жените, тъй като влиянието на Католическата църква там винаги е било силно, предава Reuters.

Абортът е изключително рядка медицинска процедура в региона, в който Църквата определя духа на културното и политическото влияние в продължение на векове. До момента процедурата беше разрешена единствено по здравословни причини, които го налагат, и то само в комунистическа Куба, Уругвай и някои части на Мексико.

Силно оспорваното гласуване по въпроса се проведе в 04:00 ч. местно време тази сутрин след ожесточени дебати, продължили през цялата нощ. С гласуване от 38 срещу 29 гласа и един глас „въздържал се“, Сенатът подкрепи правителственото предложение за разрешаване на прекъсването на бременността по собствено желание до 14-та седмица от нея.

Долната камара също даде одобрението си по-рано този месец. След като резултатът беше оповестен публично, тълпа от хиляди хора, които подкрепиха законопроекта, избухна с аплодисменти пред сградата на Сената в Буенос Айрес, развявайки зелените знамена, представящи тяхната кампания. Малко след това зелен дим се изви над тълпата.

Това е борба, която се води от дълги години, много жени умряха. Никога повече няма да има жена, починала при нелегален аборт.”, заяви Вилма Ибара, авторката на закона, която се разплака по време на своята реч пред репортери след края на гласуването.

Сестри, успяхме! Създадохме история. Направихме го заедно. Няма думи, с които да се изрази този момент, той преминава през тялото и душата!“, написа в Twitter Моника Мача, депутат от лявоцентристката управляваща коалиция на президента Алберто Фернандес.

Самият Фернандес изрази позицията си мигове по-късно: „Безопасният, законен и безплатен аборт ще бъде узаконен. Днес ние сме едно по-добро общество, което разширява правата на жените и се грижи за общественото здраве.“

Папа Франциск обаче, който по произход е аржентинец, изрази негативната позиция на Църквата по въпроса в своя публикация, написана вчера преди дебатите на Сената:

Божият син е роден, за да ни каже, че всеки изоставен човек е дете на Бог.“.

След гласуването в полза на идеята хиляди противници на законопроекта се събраха, видимо разстроени, а говорител от импровизираната им сцена заяви: „Свидетели сме на една посегателство срещу човешкия живот. Но нашите убеждения не се променят. Ще бъдем чути!“

Друг противник на предложението – Сара де Авеланеда, обясни позицията си пред медиите: „Дойдох, защото трябваше да бъда тук. Ние не сме невидими. Не всички подкрепят зелената идея. Този закон е противоконституционен и прилагането му няма да бъде лесно.“ Настоящото решение вероятност ще даде тон за по-мащабни промени в принципите в консервативната Латинска Америка, където все повече граждани се обявяват за повече права за жените, особено по отношение на раждаемостта.

Приемането на закон, който легализира абортите в толкова голяма католическа държава като Аржентина, ще активизира борбата за защитаването на правата на жените в цяла Латинска Америка.“, смята Хуан Папие, старши изследовател в „Human Rights Watch“.

Досега съгласно аржентинското законодателство бяха позволени абортите само когато съществува сериозен риск за здравето на майката или в случаите на изнасилване. Групите, подкрепящи правото на избор дали да се продължи бременността, твърдят, че криминализирането на абортите вреди на жените от най-уязвимите групи. От Министерството на здравеопазването на Аржентина разкриха, че над 3000 жени са починали, вследствие на усложнения от незаконни аборти в периода 1983-2018 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments