САЩ тестват тайно хиперзвукова ракета, за да избегнат ескалация на напрежението с Русия

0
72
Изстрелване на ракета
Изстрелване на ракета. Снимка: Pixabay

САЩ успешно са тествали хиперзвукова ракета в средата на март, но са запазили в тайна изпитанията в продължение на две седмици, за да избегнат ескалация на напрежението с Русия, тъй като президентът Джо Байдън се готвеше да пътува до Европа. Това коментира запознат с въпроса служител в областта на отбраната пред „CNN“.

Машината, която е част от концепцията за хиперзвуково въздушно дишащо оръжие, е била изстреляна от бомбардировач B-52 край западното крайбрежие, като това е било първото успешно изпитание на версията на системата на Lockheed Martin. Ракетният двигател ускорява ракетата до висока скорост, след което се активира и въздушно-реактивният двигател ракетен блок и ракетата се задвижва с максимална скорост, равняваща се поне 5 пъти на скоростта на звука. Американският представител предостави оскъдни подробности за ракетния тест, като само отбеляза, че ракетата е прелетяла на височина над 65000 фута и на повече от 300 мили. Интересен факт е, че макар полетът да е извършен на разстояние от 300 мили, той е по-кратък от 5 минути.

Тестът е бил извършен дни след като Русия заяви, че е използвала своя хиперзвукова ракета по време на инвазията си в Украйна, твърдейки, че е била насочена към склад за боеприпаси в Западна Украйна. Тогава САЩ не отдадоха особено значение на споменатата руска хиперзвуковата ракета „Кинжал“. След като Русия обяви изстрелването, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че не смята това за „някакъв вид промяна на играта„. Няколко дни по-късно прессекретарят на Пентагона Джон Кърби коментира, че е „трудно да се разбере какви точни са били мотивите“ за изстрелването на оръжието, тъй като то е било насочено към стационарно съоръжение за съхранение.

По време на ракетния тест Байдън се е подготвял за посещение на съюзници от НАТО в Европа, включително в Полша, където се срещна с министъра на външните работи и министъра на отбраната на Украйна. Към момента САЩ са особено предпазливи, като се въздържат да предприемат стъпки или да отправят изявления, които биха могли да доведат до ненужна ескалация на напрежението между Вашингтон и Москва.

В петък САЩ отмениха изпитание на междуконтиненталната балистична ракета (МБР) Minuteman III, за да избегнат всякакво погрешно тълкуване на този ход от страна на Русия. Като цяло САЩ се опитват да бъдат дискретни по отношение на оръжията и оборудването, които изпращат в Украйна, като единствено в последния пакет за подпомагане на сигурността на стойност 300 млн. долара Министерството на отбраната даде конкретна информация какви точно системи и оръжия са били изпратени. Американските служители запазиха мълчание за последния хиперзвуков тест в продължение на две седмици по подобни причини в опит да не провокират Кремъл или президента Владимир Путин, особено след като руските сили разшириха обхвата на бомбардировките си в Украйна.

Тестът в САЩ е вторият успешен тест на ракета HAWC и първият от версията на оръжието на Lockheed Martin. През септември миналата година Военновъздушните сили тестваха на хиперзвукови оръжия по програмата HAWC на Raytheon, задвижвани от реактивен двигател на Northrop Grumman. След поредица успешните руски и китайски изпитания на ракети през последните месеци, САЩ отново поставиха акцент върху хиперзвуковите оръжия, тъй като Вашингтон изрази опасения, че страната изостава в областта на военната технология, смятана за изключително важна за бъдещето.

Един месец след първия успешен тест на HAWC, САЩ претърпяха неуспех, след като стана ясно, че тестът на друга хиперзвукова система се е провалил. Това идва точно, когато се появиха съобщения, че Китай е изпробвал успешно хиперзвукова плъзгаща се ракета през лятото и малко след като Русия заяви, че е изпитала успешно своята хиперзвукова ракета, изстрелвана от подводница, наречена „Циркон“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments