САЩ: Русия закупува ракети и артилерийски снаряди от Северна Корея

0
74
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Руското министерство на отбраната е в процес на закупуване на милиони ракети и артилерийски снаряди от Северна Корея, които ще бъдат използвани в помощ на продължаващата война в Украйна. Информацията е разкрита в нова констатация на американското разузнаване.

Американски високопоставен служител, който пожелал да говори при условие на анонимност, сподели вчера, че фактът, че Русия се обръща към изолираната държава Северна Корея, показва, че руската армия продължава да страда от сериозен недостиг на доставки в Украйна, което отчасти се дължи на контрола върху износа и санкциите. Членове на американското разузнаване смятат, че Русия вероятно ще закупи и допълнително севернокорейско военно оборудване в бъдеще. Резултатите от разузнаването бяха оповестени за първи път от екип на „The New York Times“. Американският служител, който е разкрил информацията, не уточнява колко точно оръжия възнамерява да закупи Русия от Северна Корея.

Тази новина беше обявена, след като администрацията на Байдън наскоро потвърди, че през август руските военни сили са доставили произведени в Иран безпилотни летателни апарати за използване на бойното поле в Украйна. Миналата седмица Белият дом съобщи, че Русия е имала технически проблеми с произведените в Иран дронове, придобити от Техеран през август, като не е успяла да ги използва във войната си с Украйна.

Северна Корея се стреми да заздрави отношенията си с Русия, докато голяма част от Европа и Западът се отдръпват от нея. Азиатската страна обвинява САЩ за кризата в Украйна и изтъква „хегемонистичната политика“ на Запада като оправдание за военните действия на Русия в Украйна, предприети единствено с цел защита. Северна Корея неотдавна изрази интерес да изпрати свои строителни работници в Украйна, които да помогнат за възстановяването на окупираните от Русия територии в източната част на страната. Посланикът на Северна Корея в Москва наскоро се срещна с пратеници на две подкрепяни от Русия сепаратистки територии в украинския регион Донбас и изрази оптимизъм относно сътрудничеството в „областта на трудовата миграция“, като се позова на облекчаването на граничния контрол на страната си. През юли Северна Корея стана единствената страна, освен Русия и Сирия, която призна независимостта на териториите Донецк и Луганск, като по този начин се присъедини към Русия по отношение на конфликта в Украйна.

Износът на оръжия от Северна Корея за Русия сам по себе си е нарушение на резолюциите на ООН, които забраняват на страната да изнася или внася оръжия от други държави. Евентуалното изпращане на работници в контролираните от Русия територии в Украйна би нарушило и друга резолюция на ООН, която наложи всички държави членки да репатрират всички севернокорейски работници от своята територия до 2019 г.

Съществуват подозрения, че Китай и Русия не прилагат изцяло санкциите на ООН срещу Северна Корея, което усложнява оглавения от САЩ опит да лиши Северна Корея от ядрените ѝ оръжия. Провокативният ход на Северна Корея е предприет точно в момент, когато администрацията на Байдън е все по-загрижена за засилената активност на Северна Корея в стремежа ѝ да придобие още ядрено оръжие.

Според някои експерти Ким Чен-Ун вероятно ще засили решимостта си да запази ядрените си оръжия, тъй като вероятно смята, че руската атака е била предприета, защото Украйна се е отказала от ядрения си арсенал.

Отношенията между Москва и Пхенян датират от основаването на Северна Корея през 1948 г., когато съветски служители насърчават първия лидер на страната младия и амбициозен националист Ким Ир Сен, покойния дядо на Ким Чен-Ун. Оттогава насам доставките на руска помощ са от решаващо значение за поддържането на икономиката на Северна Корея в продължение на десетилетия преди разпадането на Съветския съюз в началото на 90-те години.

В крайна сметка Москва съумя да установи официални дипломатически отношения със Сеул като част от надеждите си да привлече южнокорейски инвестиции, като остави военният й съюз от съветската епоха със Северна Корея да изтече. Въпреки това, след като зае президентския пост през 2000 г. Путин активно се опита да възстанови връзките на страната си със Северна Корея, което беше възприето като опит да си възвърне традиционните области на влияние и да си осигури повече съюзници, за да се справи по-добре с врага, който вижда в лицето на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments