САЩ отчетоха най-високия брой заразени с COVID-19 само за ден от началото на пандемията

0
168
САЩ коронавирус
Снимка: Pixabay

Вчера САЩ съобщиха за над 80 000 нови случаи на заразени с COVID-19 – най-високият брой, регистриран само за ден от началото на пандемията досега. Това се случва на фона на други мрачни явления в страната, включително нарастващия брой хоспитализации и ежедневния брой починали в цялата страна. Експертите предупреждават, че най-лошото тепърва предстои.

Броят на случаите, регистрирани вчера, надхвърля предишния еднодневен рекорд в страната от 77 362 души, отчетен на 16 юли, разкриват данни на университета „Джонс Хопкинс“. Американският хирург д-р Джеръм Адамс предупреди по-рано вчера, че хоспитализациите започват да се увеличават в цялата страна, а здравните служителите са обезпокоени, че след няколко седмици смъртността също ще започне да нараства. Според доктора добрата новина е, че смъртността, причинена от вируса в страната е намаляла с около 85% благодарение на множество фактори, включително прилагането на медикамента „Ремдезивир“ и някои стероидни лекарствени средства, както и упражняването на по-добър здравен мениджмънт.

Над 41 000 пациенти с COVID-19 са били приети в лечебни заведения в цялата страна в четвъртък, показват данните за проследяване на заразените. Това е най-високият процент хоспитализации на инфектирани с вируса пациенти от 20 август насам. Броят на хоспитализираните пациенти се е увеличил с 33% от началото на октомври, твърдят експертите. Смъртните случаи също нарастват стремглаво според данни, предоставени от „Джон Хопкинс“. Смъртността, отчетена на седмична база, се е увеличила до средно 763 души – най-високата средна стойност само за месец.

Д-р Антъни Фаучи, водещият експерт по инфекциозни болести в страната, заяви вчера, че е загрижен от масовия скок на случаите на заразени в цялата страна и призова хората да „удвоят“ мерките за предотвратяване на разпространението на вируса. Преди време здравният специалист каза още, че не смята, че разпоредбата за задължително носене на предпазна маска ще даде желания резултат, но вчера подчерта, че може би вече е време това да се случи, дори да е трудно да се приложи на практика. „Е, след като хората не носят маски, тогава може би е време да го наложим.„, добави той.

Клиничните изпитания за ваксина срещу вируса се подновяват

Производителят на лекарства „AstraZeneca“ обяви вчера, че ще възобнови клиничните изпитания, свързани с разработването на експерименталната ваксина срещу COVID-19, предназначена за пациентите в САЩ. Компанията заяви още, че Американската администрация по храните и лекарствата е одобрила възобновяването на научната работа, след като е прегледала всички данни за безопасност и е направила заключение, че е безопасно тя да продължи. Клиничните тестове бяха замразени миналия месец, след като един от доброволците във Великобритания разви неврологично заболяване.

Докато президентът Доналд Тръмп заяви в четвъртък, че се надява, че ваксината ще бъде одобрена преди края на годината, директорът на Националния здравен институт изрази умерен оптимизъм. Д-р Франсис Колинс обяви вчера, че „това може да не се случи и да е нужно повече време“. „Американската администрация по храните и лекарствата няма да одобри ваксина, която има по-малко от 50% ефикасност.“, обясни Колинс по време на виртуалното събитие на Националния пресклуб. Дори продуктът да бъде официално одобрен, не е ясно дали американците ще бъдат с положителна нагласа за него, тъй като според проведена анкета процентът на желаещите, които биха приели да бъдат инжектирани с ваксината, значително намалява. Само 51% от американците са заявили, че ще доверят на ваксината срещу COVID-19, ако тя е широко достъпна и е на ниска цена.

Осем щата съобщават за рекорден брой хоспитализации

Данните, публикувани съвместно от “COVID Tracking Project” и университета „Джонс Хопкинс“,  показват:

  • Най-малко осем щата са съобщили за рекордно висок брой хоспитализации в четвъртък: Кентъки, Небраска, Северна Дакота, Охайо, Оклахома, Южна Дакота, Уисконсин и Уайоминг.
  • Най-малко 12 щата са отчели най-високите си ежедневни стойности на заразени с вируса само за ден: Аляска, Колорадо, Айдахо, Илинойс, Индиана, Кентъки, Минесота, Монтана, Охайо, Оклахома, Юта и Уайоминг.
  • Най-малко шест щата – Колорадо, Индиана, Монтана, Охайо, Оклахома и Юта, са съобщили за най-високия си брой регистрирани нови случаи само за ден.

Наред с това в Северна Каролина над 100 нови случая са регистрирани в резултат на църковно събиране, съобщиха здравните власти вчера. В Нешвил, Тенеси, болниците отчитат 40% увеличение на броя приети пациенти. Здравните служители твърдят, че големият скок на новите случаи може да застраши капацитета им да обслужват пациентите с хронични заболявания, изискващи хоспитализация.

Властите настояват гражданите да ограничат социалните си контакти

Социалните събирания в Колорадо ще бъдат ограничени до 10 души от не повече от две домакинства след нарастване на случаите на новия коронавирус, съобщиха здравните власти вчера. Решението се основава на данни, показващи, че посещаването на социални събирания е станало водеща причина за заразяването на все повече хора  от юли насам.

Експертите се опасяват също, че празниците могат да предизвикат инфектиране на още хора. Според лекарите студентите, които се връщат вкъщи, за да прекарат празниците, могат да донесат вируса, особено при организирането на големи семейни събирания, като в Деня на благодарността и други подобни. Експертите по инфекциозни болести твърдят, че провеждането на виртуални тържества е най-добрата идея, с която ще се ограничи разпространението на заразата.

Проучване: Маските могат да спасят 100 000 души до края на февруари

Институтът за здравни показатели и оценки на Университета във Вашингтон обяви, че скокът в броя на новозаразените, прогнозиран за есенно-зимния сезон, вече е факт в Европа, като се очаква да ескалира през ноември и декември, преди да достигне своя пик през януари.

От друго проучване, проведено от същия институт, стана ясно вчера, че ако 95% от американците носят маски на публични места, над 100 000 живота вероятно ще  бъдат спасени до началото на февруари. Данните разкриват също, че около 49% от жителите на САЩ са съобщили, че „винаги“ носят маска на публични места.

Ако пандемията продължи да протича със същите темпове и държавите не престанат да облекчават разпоредбите за социална дистанция, броят на починалите пациенти в САЩ може да достигне около 1 милион души до 28 февруари, разкрива проучването.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments