САЩ и Южна Корея изстрелват ракети в морето в отговор на Северна Корея

0
24
Балистична ракета
Балистична ракета. Снимка: Pixabay

8 балистични ракети в морето бяха изстреляни от военните сили на САЩ и Южна Корея по-рано днес. Целта беше да се демонстрира сила в отговор на севернокорейската ракетна демонстрация вчера, с което се удължи провокативната серия от демонстрации на оръжия.

Според Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея и Силите на САЩ в Южна Корея в учението на съюзниците с бойна стрелба са участвали осем ракети от армейската тактическа ракетна система – една американска и седем южнокорейски, които са били изстреляни в източните води на Южна Корея в продължение на 10 минути след уведомления за въздушна и морска безопасност. Този ход е бил предприет с цел да се демонстрира способността за бърз и точен отговор на севернокорейски атаки, заявиха южнокорейските военни сили.

Вчера южнокорейските военни установиха, че Северна Корея е изстреляла осем ракети с малък обсег в продължение на 35 минути от поне четири различни места, включително от западното и източното крайбрежие, както и от две вътрешни зони северно от и близо до столицата Пхенян, което изглежда е рекорд по изстрелване на балистични ракети в рамките на един ден.

От началото на 2022 г. досега Северна Корея е осъществила 18-ия кръг от ракетни изпитания – серия, която включва първите изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети от близо пет години насам. Според южнокорейски и американски високопоставени лица Северна Корея се готви да извърши първия си ядрен опит от септември 2017 г. насам, след като лидерът Ким Чен-Ун продължава да води ядрена политика, целяща да затвърди статута на Северна Корея като ядрена сила и да договори отстъпки в областта на икономиката и сигурността от позицията на силна страна.

Американските и южнокорейските сили проведоха подобно учение след предишните изстрелвания на балистични ракети от Северна Корея на 25 май, при които според южнокорейските военни сили е била изстреляна междуконтинентална балистична ракета със среден обсег и две оръжия с малък обсег. Тези изпитания се проведоха в момент, когато Байдън завърши пътуването си до Южна Корея и Япония, където потвърди ангажимента на САЩ да защитават двамата си съюзници.

По-рано днес южнокорейският президент Юн Сук-Йол заяви, че правителството му ще продължи да се стреми към „фундаментални и практически възможности за сигурност„, за да се противопостави на нарастващата заплаха от ядрени оръжия и ракети от страна на Северна Корея. Консерваторът Юн, който встъпи в длъжност през май, обеща да укрепи отбраната на Южна Корея, както и съюза със САЩ. Целите му включват повишаване на способностите за нанасяне и улавяне на ракетни удари, както и възобновяване на мащабните военни учения със САЩ, които бяха прекратени или ограничени през последните години, за да се създаде пространство за дипломация с Пхенян и заради пандемията от COVID-19.

Северна Корея отдавна осъжда съвместните военни учения на съюзниците като „репетиции за инвазия“ и често отговаря със собствени ракетни учения, включително изстрелвания с малък обсег през 2016 г. и 2017 г., които симулират ядрени атаки срещу южнокорейски пристанища и американски военни съоръжения в Япония.

Часове след изстрелванията, извършени от Северна Корея, Япония и Съединените щати проведоха съвместно учение с балистични ракети, за да покажат „способността си за бърз отговор“ и „твърдата си решимост“ да противодействат на заплахите, съобщиха от японското министерство на отбраната. Съединените щати обещаха да настояват за допълнителни международни санкции, ако Северна Корея извърши ядрен опит, но перспективите за нови значими наказателни мерки все още са неясни, тъй като постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН не са единни в позицията си.

На 25 май Русия и Китай наложиха вето на резолюция, спонсорирана от САЩ, която предвиждаше налагане на допълнителни санкции на Северна Корея заради последните ѝ балистични изпитания, настоявайки, че Вашингтон трябва да се съсредоточи върху подновяването на преговорите с Пхенян. Тези преговори са в застой от 2019 г. насам заради разногласия при относно строгите санкции, ръководени от САЩ и други стъпки за разоръжаване на Северна Корея.

Въпреки че лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун е изправен пред тежки предизвикателства в страната си, включително западаща икономика и епидемия от COVID-19, засега той не показва готовност да се откаже напълно от арсенала, който смята за най-силната гаранция за оцеляването на нацията му. Според експерти правителството му до момента е отхвърлило предложенията на администрацията на Байдън за безсрочни преговори и явно има намерение да превърне буксуващите преговори за денуклеаризация в процес на взаимно намаляване на въоръженията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments