САЩ и Русия са напът да възобновят ядрените преговори – Китай се дистанцира

0
164
Щатска ядрена глава
Снимка: Wikimedia Commons

Русия потвърди, че е в готовност да възобнови преговорите със Съединените щати за удължаване на споразумението за ядрено обезоръжаване, подчертавайки, че настояването на САЩ за участие на Китай в сделката може да осуети опитите, предаде “AFP News”. Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков ще се срещне на 22 юни с американския пратеник Маршал Билингсли във Виена, за да обсъдят бъдещето на ядрената програмата “New START”, която изтича във вторник.

Президентът Тръмп, който редица пъти напуска демонстративно международни спогодби, изяви силен интерес към запазването на уговорката “New START”, която задължава Съединените щати и Русия да намалят наполовина резерва си от стратегическите ядрени глави. Администрацията на Тръмп обаче настоява в предоговарянето на “New START” – реликва от Студената война, развита от управлението на Барак Обама, да се включи и Китай, която продължава да увеличава ядрения си арсенал, макар и той да остава значително по-скромен от този на Русия и Съединените щати.

“Отговорът ми на въпроса дали е възможно да включим Китай в сделката е ясен и кратък – не”, коментира Рябков по време на видеоконферентен разговор от Москва със Съвета по международни въпроси на Русия.

Сега всичко е в ръцете на Съединените Щати – да вземат решение дали възнамеряват да продължат диалога с Русия или считат, че китайското участие е задължително за продължаването на смислени и дългосрочно ориентирани преговори с Русия по отношение на ядреното обезоръжаване”, коментира той.

Рябков подчерта, че Русия не се противопоставя на молбата на САЩ за участие на Китай – дългогодишен съюзник на Москва, въпреки сложните им исторически отношения, но отбеляза, че Пекин сам трябва да вземе решението. От друга страна Рябков подчерта, че съюзниците на Щатите – Великобритания и Франция, които са също ядрени сили с много по-малък арсенал, следва на свой ред да се включат в преговорите.

“Логиката е много проста – колкото повече намаляваме броя на ядрените главите, толкова по-висока става цената за всяка една от тях, като съответно не можем да игнорираме ядрения арсенал на други страни”.

САЩ се опасява от Китай

Рябков определи склонността на САЩ за преговори като “добра новина”, но добави: “Топката е в полето на американския върховен съд”.

“Трябва да се вслушаме добре в желанието на администрацията на САЩ. Как смята, че трябва да продължим работа за един позитивен развой, вместо да разпускаме дипломатически срещи и да уговаряме нови”.

През изминалия месец Тръмп се оттегли от споразумението “Open Skies”, което позволява на Русия, САЩ и други 32 нации да извършват ограничен брой кратки разузнавателни полети над териториите на участващите страни. По-рано той се оттегли още от Споразумението за ядрени глави със среден обсег, което е ключова договорка от времето на Студената война. Билингсли обяви миналия месец в своя реч, че Тръмп “не се интересува от споразумения само в името на дипломацията”. Той също така обвини Китай в издигането на “велика стена на потайността” по отношение на ядрения си арсенал и обвини Пекин, че демонстративно разширява ядреното си снаряжение с цел “да провокира САЩ и съюзниците й”.

“Това е безотговорно и опасно поведение. Щом Китай иска да е световна сила – предвид че знаем, че има такава представа за себе си, то следва да започне да се държи като такава”, добави още той.

Американското разузнаване смята, че Китай е на път да удвои ядрения си арсенал, което притеснява администрацията на Тръмп, виждаща в лицето на Пекин световен опонент и опасяваща се от нежеланието на страната да участва в “New START”. През 2019 САЩ и Русия разполагаха с над 6 000 ядрени глави всяка, докато Китай бе в притежание на едва 290, сочат данни на вашингтонската Асоциация за контрол на снаряженията.

Франция притежава 300 глави, а Великобритания 200, докато Индия, Пакистан, Израел и Северна Корея поддържат много по-скромни арсенали, става ясно още от данни на асоциацията.

“New Start” ще изтече около две седмици след провеждането на президентските избори в САЩ през ноември. Руски и американски дипломати предложиха временно удължаване на “New START”, демонстрирайки скептицизъм по отношение договарянето на ново споразумение през февруари.

Тръмп цели затопляне на отношенията с президента на Русия Владимир Путин, но по отношение на международните въпроси продължава да се придържа към принципа “Америка на първо място”, като същевременно има сведения, че Тръмп е допуснал руски шпионски самолет съгласно споразумението “Open Skies”, който е направил полет над голф игрището Бедминстър в Ню Джърси.

Тръмп също така отхвърли международното споразумение за ядрено обезоръжаване с Иран, както и оттегли САЩ от историческото споразумение в Париж за ограничаване климатичните промени на планетата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments