Руските банки са изправени пред трудности заради новите санкции от страна на ЕС

0
46
Руски финанси
Снимка: Pixabay

Лидерите на САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз се насочват към руските банки в рамките на нов пакет от санкции след инвазията на Москва в Украйна. Ето как вече обявените санкции се отразяват на банките и инвеститорите:

Какво се знае до момента?

Министерството на финансите на САЩ заяви, че е насочило усилията си към „основната инфраструктура“ на руската финансова система, като санкционира две от най-големите й банки – подкрепяните от държавата „Сбербанк“ и ВТБ, пише „Ройтерс“. Също така в списъка със санкции са банките „Откритие“, „Совкомбанк“ и „Новикомбанк“ и някои висши ръководители на държавни банки.

В рамките на 30 дни американските банки трябва да прекъснат кореспондентските си връзки с най-големия руски кредитор „Сбербанк“, като до момента това позволяваше на банките да извършват плащания помежду си и да прехвърлят лесно финансови средства по целия свят. Властите на САЩ използваха и най-мощния инструмент за налагане на санкции, като добавиха ВТБ, банките „Откритие“, „Совкомбанк“ и „Новикомбанк“ към списъка със специално посочени лица и компании (SDN). Този ход на практика изхвърля руските банки от финансовата система на САЩ, забранява търговията им с американски граждани и замразява активите им в САЩ.

Санкциите на САЩ са насочени и към две белоруски държавни банки„Белинвестбанк“ и „Банк Дабрабит“ заради подкрепата на страната  спрямо Москва. Санкциите на САЩ бяха обявени скоро след като британското правителство заяви, че ще наложи замразяване на активите на всички големи руски банки, включително ВТБ, и ще забрани на големи руски компании да набират финансиране в Обединеното кралство. Обединеното кралство също така обяви замразяване на активи и забрани за пътуване на членове на политическия и финансов елит на Русия, включително тези, които отдавна се радват на активния си начин на живот в Лондон. Повече от 100 физически лица, юридически лица и дъщерни дружества в крайна сметка ще бъдат санкционирани.

Лидерите на ЕС са се договорили за санкции срещу Москва, които са насочени към 70% от руския банков пазар, заяви вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Блокът наложи забрана за издаване на облигации, акции или заеми в ЕС за рефинансиране на „Алфа Банк“ и „Откритие“, след като по-рано през седмицата замрази активи в „Банка Россия“, „Промсвязбанк“ и ВЕБ. Трите водещи руски банки „Сбербанк“, ВТБ и „Газпромбанк“ обаче засега не са изправени пред замразяване на активи от ЕС. Блокът също така постави таван от 100 000 евро (112 700,00 долара) за банкови сметки в ЕС на руски граждани, на които няма да бъде разрешено да купуват акции, деноминирани в евро. Рефинансирането в ЕС на руски държавни компании също е забранено, с изключение на някои комунални услуги. Центровете за сетълмент на ценни книжа в ЕС няма да имат право да обслужват руски контрагенти. За разлика от САЩ и Обединеното кралство, ЕС взе решение да не спира банките-кореспонденти да работят с водещи кредитори в Русия.

Европейските лидери по-рано през седмицата се договориха да санкционират 27 физически и юридически лица, включително банки, финансиращи руски лица, вземащи решения и операции в отцепилите се територии в Украйна, но не и най-големите кредитори. Междувременно Вашингтон наложи санкции на банките „Промсвязбанк“ и ВЕБ. САЩ също така затегнаха забраните за руския държавен дълг, което според американския президент Джо Байдън ще лиши руското правителство от западно финансиране.

Какво следва?

Големите руски банки са дълбоко интегрирани в световната финансова система, което означава, че евентуални санкции срещу най-големите институции могат да се отразят негативно далеч отвъд границите на страната.

Министерството на финансите на САЩ заяви, че санкциите, обявени в четвъртък, ще нарушат ежедневните валутни транзакции на стойност милиарди долари, извършвани от руски финансови институции. Като цяло тези институции извършват валутни транзакции на стойност около 46 млрд. долара, 80% от които са в долари.

Огромното мнозинство от тези транзакции сега ще бъдат нарушени.“, гласи откъс от експертен доклад.

Санкциите са насочени към близо 80% от всички банкови активи в Русия. От ръководството на „Сбербанк“ заявиха, че подготвени за всякаква развръзка н събитията. Друга засегната банка – ВТБ обяви, че се готви за най-тежкия сценарий. Останалите банки – Откритие“, „Совкомбанк“ и „Новикомбанк“ не отговориха на запитванията за коментар. Руското посолство в САЩ също отказа да направи изявление по случая.

Новите санкции, които лидерите на ЕС се готвят да обявят, вероятно ще включват замразяване на активите на Русия и спиране на достъпа на нейните банки до финансовите пазари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments