Руски милиардер се осмели да говори за Путин

0
56
Борис Минц.
Борис Минц. Снимка: Facebook

Борис Минц е един от малкото богати руски бизнесмени, които се обявяват против руската инвазия в Украйна и президента Владимир Путин, пише „Асошиейтед прес“. Мнозинството високопоставени хора в страната запазиха мълчание относно войната, избягвайки критиките към Кремъл. Според Минц има едно просто обяснение за това:

„Всички се страхуват.“

Кремъл има репутацията на репресивни критици на президента Путин с контролирано съдържание на руски новинарски канали. Неразрешените протести също са забранени в страната от 2014 г. Минтс сподели, че всеки човек, който открито критикува Путин, „има основания да се тревожи за личната си безопасност“.  Въпреки това, в интервю, направено по имейл, той заяви пред „BBC“:

„Нямам намерение да живея в бомбоубежище, както прави Путин.“

64-годишният мъж, който натрупва богатството си чрез инвестиционната компания O1 Group, която основава през 2003 г. и след това продава през 2018 г., изтъква, че в Русия „обичайният начин“ да се накаже собственик на бизнес за неговата „нетърпимост“ към режима е „да се образуват скалъпено наказателно дело срещу бизнеса им“. Той подчертава:

„Подобни наказателни дела ще засегнат не само самите собственици на фирми, но и техните семейства и служители.“

Мъжът е категоричен:

„Всеки бизнес лидер, независим от Путин, се разглежда като заплаха, тъй като той или тя може да е в състояние да финансира опозиция или да култивира протест – като такива, тези хора се разглеждат като врагове на Путин и следователно като врагове на държавата.“

„Неизбежен затвор“

Това е ситуация, с която Минц има опит от първа ръка, след като за първи път се изказва публично срещу политиката на президента Путин през 2014 г., след като Крим беше анексиран от Украйна. Минц почувствал, че трябва да напусне Русия през 2015 г. и да отиде в Обединеното кралство „в контекста на нарастващите репресии срещу политическата опозиция“, като Борис Немцов беше застрелян през същата година.

Немцов е яростен противник на президента Путин. Убийството му през 2015 г. е най-популярното политическо убийство, откакто Путин е дошъл на власт. Властите отричат ​​всякакво участие.

Две години по-късно бившата инвестиционна компания на Минц O1 Group „се озова в открит конфликт срещу Централната банка на Русия“, изтъкна той, като започнаха съдебни процедури в няколко различни юрисдикции. И допълни:

„Когато започнат да се случват такива неща, това е ясен сигнал, че човек трябва незабавно да напусне страната.“

Той остава обект на съдебни действия от страна на Кремъл. Именно поради подобно действие Минц предлага „най-смелата възможна стъпка“ за богатите руснаци, които не харесват Путин, е „да отидат мълчаливо в изгнание“, цитирайки случая с Михаил Ходорковски, който някога е бил най-богатият човек в Русия, но е бил в затвора за почти десетилетие по обвинения в измами и укриване на данъци, които според него са били политически мотивирани.

Двама от най-известните олигарси в страната Михаил Фридман и Олег Дерипаска не отправиха директна критика към Путин, когато отправиха отделни призиви за мир в Украйна.

Банкерът милиардер Фридман заяви, че всякакви лични забележки могат да бъдат риск не само за него, но и за персонала и колегите. Въпреки това към Минц се присъедини руският магнат Олег Тинков, основател на Tinkoff Bank и бивш собственик на колоездачния отбор Tinkoff-Saxo, в критикуването на инвазията.

Минц нарече действията на президента Путин „гнусни“, като каза, че нахлуването е „най-трагичното събитие в новата история, не само на Украйна и Русия, но и в световен мащаб“. Той също тайка го сравни с нахлуването на Адолф Хитлер в Полша през 1939 г.

„Тази война е резултат от лудостта и глада за власт на един-единствен човек, Владимир Путин, подкрепян от неговия вътрешен кръг“, коментира Минц, който беше председател на един от най-големите мениджъри на пенсионни активи в Русия до 2018 г.

BBC се свърза с Кремъл за коментар, уточнява изданието.

„Уволнен ден, след като се запознахме“

Минц е представен за първи път на Путин в началото на 90-те години на миналия век, но разговаря правилно с него едва на 2 януари 2000 г., два дни след като Путин беше назначен за действащ президент на Русия. Минц, който е работил при бившия руски президент Борис Елцин през 90-те години на миналия век, желаеше да обсъди плановете си за реформиране на местното управление, за да развие руската демокрация в 21-ви век. Той подчерта:

„Г-н Путин изслуша моите предложения, без да коментира или да спори. На следващия ден Путин ме уволни.“

Тогава той знаеше, че визията на Путин за страната му е „на километри“ от тази на предишната администрация. Напускайки политиката, Минц стартира борсово посредничество за индивидуални клиенти три години по-късно. Минц не е бил санкциониран от правителството на Обединеното кралство, за разлика от други руски бизнесмени, за които е установено, че имат близки връзки с Кремъл.

Името му обаче се появи в така наречения „списък на Путин“, публикуван от САЩ през 2018 г. От 210 имена, 114 от тях бяха посочени като членове на правителството или свързани с него, или ключови бизнесмени. Останалите 96, включително Минц, бяха посочени като олигарси, очевидно определени повече от факта, че са стрували повече от 1 милиард долара (710 милиона паунда) по това време, а не от близките им връзки с Кремъл.

Бащата на четири деца влезе в списъка на световните милиардери на Forbes през 2017 г. с общо богатство от 1,3 милиарда долара, преди да отпадне през 2018 г.

Но той отхвърли предположенията, че е олигарх.

„Не всеки руски предприемач е про-Путин и по същия начин не всеки богат руснак е „олигарх“, заяви той и поясни:

„В Русия терминът означава бизнес лидер, който е много свързан с Путин и по-голямата част от чието богатство или печалбите от техния бизнес зависят от сътрудничеството с руската държава.“

„Русия не е само нефтено поле с алуминиева мина в центъра“, добави той и заключи:

„Това е страна от 140 милиона души. Хората там, както навсякъде другаде, имат своите нужди и тези нужди не са по-различни от тези тук, на Запад.“

Живеещ сега в Обединеното кралство, Минц, запален колекционер на произведения на изкуството, се чувства комфортно, без да има нужда от допълнителна сигурност, за да защити себе си и семейството си във Великобритания, и в момента няма амбиция да се върне в Русия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments