Руската ваксина срещу COVID-19 бавно набира скорост

0
80
Ваксина.
Снимка: пиксабей

Мария Пипаринен и други възрастни жители на Ихала почувстваха облекчение, когато разбраха, че лекарите най-накрая носят няколко дози от коронавирусната ваксина в тяхното отдалечено и заснежено село в руския регион Карелия, близо до границата с Финландия, пише “Асошиейтед прес”. Ако не се беше случило това нещо, 75-годишната жена призна, че е трябвало да наеме кола, за да отиде на 10 километра (6 мили) до град Лахденпокхя (да се ваксинира), тъй като там автобусът вече не се движи. Пред изданието тя сподели:

“Обадих се в клиниката в Лахденпокхя, но … те ми казаха, че всички слотове за ваксинация през февруари вече са резервирани.”

Селото от дървени къщи, дървесината за които добита от гъста гора от елхи на около 20 километра (12 мили) от финландската граница и на 100 километра (60 мили) северно от Санкт Петербург – е едно от няколкото в района на Карелия, където руската ваксинационна кампания достигна през последните седмици.

Повече от 18 000 души са получили първата си доза от ваксината Sputnik V в областта, населен от 600 000 души, която е била силно засегната от COVID-19. В един момент през декември Карелия регистрира средно дневно 75,7 случая на 100 000 души, най-високият процент в Русия като цяло, където регистрираните случаи на население от 100 000 души беше средно 18,8. 74-годишната Галина Шилова, една от близо 700 жители на Ихала, каза:

“Когато гледате телевизия и виждате как хората страдат … вие не искате това. Искате да живеете малко по-дълго.”

Някои от тези, които бяха заснети миналата седмица в импровизираната клиника, трябваше да си проправят път предпазливо по заснежените пътеки. Целта е да се ваксинират 290 000 души, или 60% от възрастните в региона, до лятото, заяви заместник-министърът на здравеопазването на Карелия Галина Матвеева.

От своя страна Русия се гордее, че е първата държава, която одобри своя коронавирусна ваксина, въпреки че се сблъска с критики, че я е одобрила за използване, преди да завърши усъвършенстваното тестване, необходимо за осигуряване на безопасността и ефективността на Sputnik V. Тя започна да ваксинира жителите през декември, но сега изостава от дузина държави, които използват ваксини, разработени на Запад и Китай.

Руските власти не публикуват редовно данни за броя на ваксинираните, но броят на хората, които са получили поне първата доза, изглежда е между 2 милиона и 3,2 милиона.

На 10 февруари Денис Логунов, заместник-директор на Центъра “Гамалея”, разработил Sputnik V, заяви, че 2,2 милиона руснаци или по-малко от 2% са получили първата си доза от двукратната ваксина, а повече от 1,7 милиона са получили и двата изстрела. Анализ на съобщенията на регионалните кореспонденти на “Асошиейтед прес” установи, че около 3,2 милиона са получили първия си изстрел миналата седмица. Това се сравнява с над 43 милиона души в САЩ, или около 13,2%, които са направили първия си изстрел, и 18,8 милиона, които са получили и двете дози във ваксинационна кампания, която е имала свои собствени трудности.

Бавното разпространение на ваксината на Русия повдигна въпроси на Запад, тъй като доста страни се съгласиха да купят милиони дози Sputnik VРуският фонд за директни инвестиции, който финансира разработването на ваксината и я пуска на пазара в чужбина, не отговори колко дози отиват в други страни.

Медиите съобщават, че около 20 държави са поръчали общо над 200 милиона дози, каза Елена Суботина, консултант в Централния и Източен европейски екип на CBPartners, консултантска фирма за глобална здравна стратегия.

В петък създадена от Африканския съюз работна група заяви, че Русия е предложила 300 милиона дози Sputnik V. На 17 февруари председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви:

“Трябва да кажа, че все още се чудим защо Русия предлага теоретично милиони и милиони дози, като същевременно не напредва достатъчно във ваксинирането на собствения си народ.”

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руската кампания за ваксинация протича с „нормални“ темповеЗадвижването е набрало скорост, но все още е доста бавно, каза Александър Драган, независим анализатор на данни, който наблюдава регионалните нива на ваксинация. Той подчерта:

“Между началото на януари и сега степента на ваксинация се е увеличила 10 пъти. По време на новогодишните празници се ваксинират около 13 000 души на ден, а през последните девет дни смятам, че ежедневно се поставят дози на 135 000-145 000 души. В абсолютни числа изглежда впечатляващо … но при пропорционални цифри е много скромно, защото трябва да се има предвид 146-милионното население на Русия.”

Прогнозата на Драган предполага, че процентът на ваксинация миналата седмица е бил около една четвърт от този в САЩ. Здравният министър Михаил Мурашко обяви плановете си да ваксинира 60% от населението до края на юни.

Експертите и медиите посочват ограничени доставки, свързани с дистрибуцията, усложнена от това, че ваксината трябва да се съхранява и транспортира при минус 18 градуса по Целзий, а също така се пораждат колебания сред онези, които са предпазливи от бързото одобрение на Sputnik V. Джуди Туиг, професор по политически науки в Университета на Вирджиния в Британската общност, специализирана в глобалното здравеопазване, каза:

“Това е свързано с предлагането или търсенето и предполагам, че касае по малко и от двете.”

Логунов от Център „Гамалея“ заяви, че 7 милиона дози са пуснати за вътрешна употреба, още 1 милион се очакват до края на февруари, а 10 милиона се планира да бъдат произведени през март.

Министерството на здравеопазването разпределя дозите. Докато москвчаните могат да се ваксинират в деня, в който решат да го направят, в други региони се съобщава за дълги чакания. В столицата на Карелия, Петрозаводск, пациентите споделят, че са чакали повече от две седмици да се доберат до първата си доза от ваксината. Жителите на Сортавала, град на около 300 километра западно от Петрозаводск, се оплакаха в социалните мрежи в началото на февруари, че не могат да се регистрират дори.

Наредбите постановяват, че ваксините трябва да се прилагат от екип, включващ лекар, за да се изследват получателите и да се предложи помощ в случай на нежелана реакция – нещо, което също може да ограничи транспортирането поради ограничен брой налични лекари.

Карелия е получила общо 23 392 дози, 4200 от които пристигнаха миналата седмица. Матвеева, заместник-министър на здравеопазването, заяви, че регионът може да съхранява около 30 000 дози наведнъж при минус 18 градуса по Целзий, което ограничава обема от ваксините, които могат да получат. За миналата седмица бяха разпределени 250 дози за квартал Сортавала и съседния район, в който живеят 42 000 души, включително тези в Ихала. Екип, воден от д-р Александър Романов, началник на болницата в Сортавала, донесе 10 дози в Ихала във вторник. Когато огнището достигна своя връх през есента, това не подмина Ихала, където бяха регистрирани 60 инфекции. Фелдшерът на селото Татяна Тихонова обобщи:

“Ноември, декември, януари – това беше.”

Отделни региони в Карелия, някои от които станаха част от Съветския съюз, след като воюва с Финландия през 1939-40 г., може да изглеждат откъснати от по-населените части на Русия, но всъщност са свързани. Д-р Ирина Гармина от болницата в Сортавала смята следното:

“Жителите имат роднини, които работят в градовете и идват да посещават своите родители, баби и дядовци през уикендите и празниците, носейки коронавируса със себе си.”

Тихонова казва на пациентите си, когато дозите идват в Ихала – най-вече на възрастните хора, които се намират в условия, излагащи ги на риск от вируса. Някои от тях отказват да се ваксинират, като една от жените, които вярва, че вече е прекарала COVID-19 и не иска да се имунизира без първо да се тества (за антитела бел. ред.).

Романов призна, че “броят на ваксинираните не е голям”, но е убеден, че скоро ще пристигнат повече дози. Той подчерта:

“В най-близко бъдеще, когато регионът получи достатъчно количество от ваксината, ние ще продължим тази работа и ще разширим обсега на ваксинацията.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments