Русия: Путин апелира към патриотизъм, а ключовият вот достига кулминация

0
119
Владимир Путин
Снимка от Pixabay

Цяла седмица милиони руснаци гласуваха за реформиране на конституцията си, а много от тях използват избирателни секции, поставени на пънове на дървета,

паркови пейки и дори багажници на автомобили. Щедри награди, раздавани чрез жребий, са спомогнали в привличането на повече граждани към бюлетините, давайки им шанс да спечелят всичко – от ваучери за пазаруване до кола или апартамент, пише „BBC“.

Опозиционните фигури определиха целия процес като фарс, продължил седем дни без подходящ мониторинг или независим контрол. Въпреки това трябва да се отбележи, че за Кремъл измененията са от жизненоважно значение. Убедителният вот ще изчисти пътя на Владимир Путин към властта, като той ще остане управляващ до 2036 г.

Визията на Путин за Русия

Президентът спомена позицията си за визията на Русия в обръщението си към нацията преди последния ден на гласуване.

Гласуваме за страната, в която искаме да живеем … и която искаме да предадем на децата си.“, заяви Путин, застанал под гигантска, нова статуя на съветски войник, за да подчертае „патриотичната“ тема, която е водеща през този процес.

Този вот бележи най-сериозното преразглеждане на конституцията от 1993 г. насам, като отчасти то ще определи визията на Владимир Путин за Русия, и по-конкретно изтъкването на ценностите и приоритетите, които той е установил през последните две десетилетия в Кремъл.

За какво гласуват руснаците?

Новата конституция включва членове от закона, насърчаващи патриотичното образование, затвърждавайки забраната за еднополовите бракове и добавяйки изрично споменаването на Бог – всичко това е в съответствие с нарастващия културен консерватизъм, характерен за управлението на Владимир Путин. Тези „идеологически“ клаузи, наред със „социалните“, като гаранцията за минимална работна заплата, са промените, активно обсъждани в държавната телевизия с участието на известни личности.

Предложените изменения ще позволят на Владимир Путин да рестартира часовника на управлението си при изтичане на сегашният му мандат през 2024 г., оставайки твърдо във властта.

Новата конституция на Русия

Поправките обхващат десетки съществуващи членове от закона и добавят няколко нови. Те попадат общо в три категории и много от законите, залегнали в конституцията, вече са превърнати във федерален закон:

1: Консервативна идеология

  • Забраняване на всякакви действия, насочени към „отчуждаване“ на руска територия, или призоваване към това.
  • Защита на „историческата истина“ на Великата отечествена война (1941-1945 г.) и забрана на всяко „омаловажаване“ на подвига на онези, които са се били са страната.
  • Защита на институцията на брака като съюз между мъжа и жената.
  • Забрана на висшите служители да притежават чуждестранни паспорти, резидентни или чуждестранни банкови сметки.
  • Утвърждаване на вярата на руснаците в Бог, така както е предадена от техните предци.

2: Социална система

  • Пенсиите да бъдат свързани с борсовите индекси.
  • Минимална заплата да бъде не по-малка от минималния осигурителен доход.
  • Формиране на „отговорно отношение“ към животните.

3: Институции

  • Държавният съвет да определи „посока на вътрешната и външната политика и социално-икономическите приоритети„.
  • Човек може да заеме президентския пост само за два мандата (заменяйки „два последователни мандата“).
  • В случай че даденият човек вече е президент, предишните мандати няма да се броят – така нареченото „зануляване“ на мандатите на Владимир Путин досега.

Да или не

Избирателите могат да изберат само едно от две полета: приемане или отхвърляне на всички изменения. Лобирането за двата варианта е официално забранено, но листовките, разпространени в жилищните блокове в Москва, призовават хората да гласуват „за“ измененията. Има и много по-малка контракампания, която публикува материали с лицето на Путин из града, призовавайки московчаните да кажат „Не“.

Ще повлияе ли пандемията на вота?

На кратко пътуване от столицата, в покрайнините на Подолск, избирателите бяха поканени на палатка в паркинг, за да направят своя избор. Изборните служители, носещи защитни маски и козирки, облечени в бели костюми напомняха, че този вот в цялата страна се провежда в обстановката на пандемията от новия коронавирус. Тъй като вотът се отлага от април, Кремъл желае той да бъде организиран в цялата страна възможно най-скоро.

Анкета, проведена от независимия център „Левада“ в началото на май, отчете спад в рейтинга на одобрение на Путин до 59%, като това е най-ниската цифра досега. Продължаващата криза, породена от COVID-19 едва ли ще подобри нещата. По тази причина служителите направиха всичко възможно да накарат хората да излязат навън, за да гласуват.

Избирателен представител в Омск, Сибир взриви заглавията в държавните медии, като спечели апартамент при теглене на жребий. Коментарът й, че е „просто още един избирател“, срещна дълбоко скептична реакция. В Подолск нямаше награди, но въпреки това там присъстваха много ентусиазирани пенсионери.

Всички изменения ми подхождат!“ – каза Галина, пускайки своята бюлетина в прозрачна пластмасова урна, украсена с двуглав орел.

Харесва ми идеята, че бракът трябва да бъде само между мъж и жена.„, обясни Елена, пускайки гласа си. За своите трийсет години тя не е видяла проблем при управлението на Владимир Путин. „Той ни подхожда за сега.“, каза тя.

Има ли силна опозиция?

В центъра на града, пред една от високите сгради, украсена с руски знамена, някои по-млади избиратели се изказаха презрително за вота.

Какъв е смисълът? Путин ще остане завинаги на власт.“, недоволства едно момиче.

Младеж на име Максим твърди, че той и много негови приятели са гласували „против“. „Имаме един президент от 20 години, а Путин може да остане на власт още 16 години? Мисля, че страната ни има нужда от нещо ново.“, казва още той.

Най-известната опозиционна фигура на Русия Алексей Навални публикува поредица от публикации в социалните медии, чрез които се подиграва на импровизирания характер на вота и подчертава нередностите. Той разкрива за натиск, оказан върху някои хора да гласуват, както и за други, които са открили, че вече са гласували, а реално не са.

Всъщност това гласуване не е задължително по закон, а реформите на конституцията бяха одобрени от руския парламент през март. Въпреки това се твърди, че Кремъл се опитва да постигне висока избирателна активност и 70% подкрепа на тези избори, за да може настоящите управляващи да останат на власт и в бъдеще.

Една публикувана анкета за евентуалните резултати от изборите – нещо, което е забранено при нормални обстоятелства, докато трае гласуването,  предполага, че всичко е добре изчислено. Така или иначе новата конституция вече е отпечатана и се продава в книжарниците.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments