Русия призовава за ново споразумение с ОПЕК заради кризата с петрола

0
86
Organisation of the Petroleum Exporting Countries
Снимка: Organisation of the Petroleum Exporting Countries , Facebook

Ново споразумение на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) относно балансирането на петролните пазари може да се окаже възможно, ако се присъединят и други държави, заяви Кирил Дмитриев, ръководител на Руския суверенен фонд, като добави, че е необходимо отделните правителства да си сътрудничат, за да се компенсират пораженията от икономическия спад, причинен от коронавируса.

Пактът, сключен между Организацията на страните износителки на петрол и други производители, включително Русия (известен като ОПЕК +), който имаше за цел ограничаването на производството на петрол и поддържането на цените стабилни, претърпя крах по-рано този месец, като това се отрази сериозно на глобалните цени на петрола, пише „Reuters“.

„Необходими са съвместни действия на държавите за възстановяването на глобалната икономика. Тези действия са възможни и в рамките на споразумението на ОПЕК +“, заяви пред Reuters в телефонен разговор Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции.

Дмитриев и енергийният министър Александър Новак бяха най-активни в преговорите от страна на Русия относно споразумението за намаляване на производството на петрол. Сключеното споразумение изтича на 31 март.

„В контакт сме със Саудитска Арабия и редица други страни. Въз основа на тези контакти виждаме, че ако броят на членовете на ОПЕК + се увеличи и се присъединят още държави, ще има възможност за съвместно споразумение за балансиране на петролните пазари.“

Дмитриев отказа да уточни кои са потенциалните бъдещи членове на новото споразумение. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви миналата седмица, че ще се включи във „войната за цените на петрола“, водена между Саудитска Арабия и Русия в подходящия момент.

Дмитриев каза още, че световната икономическа криза е неизбежна, тъй като съотношението на глобалния дълг към брутния вътрешен продукт е нараснало до 323%, като стойността му е близка до тази от икономическата криза от 2008 г. Вирусът просто е задействал процеса, обясни той.

„Усилията за възстановяване на отношенията между Русия и Съединените щати са също толкова важни, колкото и досега. Ще предприемем всички усилия от наша страна и се надяваме САЩ също да разберат, че това е необходимо“, каза той.

Фондът – Руският фонд за директни инвестиции – и неговите партньори  до момента са се включили в производството на 500 000 комплекта тестове за коронавирус, като планират да увеличат количеството до 2,5 милиона продукта седмично.

Президентът Владимир Путин заяви в четвъртък, че се надява Русия да овладее коронавируса за 2-3 месеца, тъй като общият брой на заразените руснаци, включително някои членове на елита на страната, е надхвърлил 1000, като четири от случаите са смъртни.

Дмитриев заяви, че смята, че Русия трябва да последва примера на Южна Корея и Хонконг, които показват как тестовете могат да ограничат разпространението на коронавируса.

Засега фондът и неговите партньори ще се съсредоточат върху създаването на тестове за компании, които се нуждаят от тях, за да следят състоянието на работниците си в градовете, където се намират големите им заводи. В Русия тези градове са известни с нарицателното „моноградове‘‘, което означава градове, в които има само една действаща индустрия.

Дмитриев заяви, че до месец тестовите комплекти за бързо и масово обществено ползване ще са готови, така че хората ще могат да ги поръчват вкъщи чрез таксита и приложения за услуги за доставка, със съдействието на компаниите за онлайн търговия Yandex and Mail.Ru. Само една трета от всички тестове ще бъдат предназначени за износ в други държави.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments