Разказ на майка, загубила рожбата си: Астмата е убиец – отне така чаканата ми дъщеря

2
3117
Оливия Денис

Лиза Денис показва снимката на дъщеря си Оливия – красива блондинка с блестяща усмивка. Това са специални моменти, замръзнали във времето. Преди шест години малката Оливия завинаги е останала на 10 години заради астматичен пристъп, пише BBC.

Родителите й дори не знаели, че дъщеря им, която обожава гимнастика, има астма. Но Оливия далеч не е единственото дете, което е загубило живота си заради коварната болест. Според последните данни за Англия и Уелс от 2014 г. заради астма са починали 37 деца и тийнейджъри. Според статистиката в България са диагностицирани само 50% от астматиците. От тях между 50% и 75% имат леки форми, а 10% са с тежка астма. Информация от 2017 г. показва, че 150 000 българчета са болни от ХОББ и астма.

Оливия Денис
Снимка: Скрийншот от YouTube – Asthma UK Olivia’s Story

През последните години цифрите със сигурност са нараснали. Много от тези смъртни случаи обаче се смятат за предотвратими.

Лиза ясно си спомня нощта, когато дъщеричката й е умряла. Било е много студено, а те са били в дома си в Кент. Майката, която е омъжена и има по-малък син разказа:

„Толкова дълго се опитвахме да имаме деца и когато тя дойде, това беше нашето чудо“.

В трагичната нощ момиченцето се свило и не можело да диша.

„Оливия се свлече на пода. Опитах се да й окажа първа помощ, но за съжаление не успях. Никога няма да забравя, когато пристигнахме в болницата и консултантът ни попита дали малката е астматик. Отговорих, че не е, въпреки че има инхалатор. Още тогава той ни отвърна – „дъщеря ви е астматик“, спомня си Лиза.

Мъката на Лиза била допълнена от разочарованието, че не е знаела за диагнозата на Оливия. Бил им предписан инхалатор заради алергия, но думата „астма“ никога не била споменавана пред семейството от лекар.

Какво трябва да знаете за астмата?

Астмата е често срещано, но непредсказуемо заболяване. То засяга дихателните пътища и може да доведе до задух, кашлица и стегнато усещане в гърдите. Едно от всеки 11 деца е засегнато.

Инхалаторите трябва да се използват редовно и ефективно. Сините инхалатори са „облекчаващи“ по време на криза, докато „кафявите“ са за по-редовна употреба за предотвратяване на възпаления.

„Борим се да убедим професионалистите, че астмата е сериозно заболяване и че пациентите могат да починат при по-тежък пристъп. Вероятно, защото е често срещано заболяване и чуваме – „о, това е просто астма„, коментира д-р Сатиш Рао от детската болница в Бирмингам.

Експертът вярва, че много смъртни случаи могат да бъдат предотвратени чрез по-добра информация за това кога да се потърси медицинска помощ. Лиза също вярва, че може да се направи много повече, „защото астмата е убиец“.

Оливия Денис
Снимка: Скрийншот от YouTube – Asthma UK Olivia’s Story

Лиза иска да види плакати за повишаване на осведомеността, по-редовни прегледи, подобрен дизайн на инхалаторите – така че самото устройство да съдържа съвети за случайни хора, които да помогнат при криза. Това са прости мерки, които могат да помогнат за спасяването на живота.

Последното проучване

Астмата може да се превърне в „бомба със закъснител“ по време на летните ваканции. Проблемите започват в началото на учебната година. Тогава се наблюдава увеличение при кризите при децата. Смята се, че повишението се дължи повечето нови вируси в училище.

През последните години има рязко покачване на децата в училищна възраст с астма, които са приети в болница през септември – около началото на есенния срок. Сериозно изразено е при момчетата, показва изследване в Journal of Epidemiology & Community Health, въпреки че не е ясно защо.

Оливия Денис
Снимка: Скрийншот от YouTube – Asthma UK Olivia’s Story

Не е имало пикове след лятото при деца над 15 години, когато момичетата са по-склонни да търсят лечение от момчетата.

„Причините, които лежат в основата на „училищната астма“ са сложни и най-вероятно включват сезонните вируси и фактори от околната среда. Трябва да има проучвания, за да се разработят по-добри подходи към общественото здраве“, коментира д-р Алекс Елиът, консултант-епидемиолог в Public Health в Англия.

По думите му ролята на гъбичните спори също трябва да бъде проверена при едни подобни изследвания.

Д-р Анди Уитамор, който е общопрактикуващ лекар, съветва родителите да следят за редовните инхалации на децата си през лятото. Според него това спомага да се успокои възпалението на дихателните пътища и да се предотвратят астматичните пристъпи.

„Ако детето ви използва „синия“ си инхалатор три или повече пъти седмично, кашля или хрипти през нощта, спешно го заведете при личния му лекар“, добави той.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Анонимен
Анонимен
4 години по-рано

Чудесно е, че ни информирате, но защо поне не си направите труда да се свържете с български лекар, да дадете малко информация какво се прави или не в България, колко са засегнатите тук и т.н.

Анонимен
Анонимен
4 години по-рано

В България сме осведомени за астмата при децата,които родители сме засегнати тъй като и докторите са по-добри и родителя ако не обърне внимание на време на детето си после става твърде късно ,а в UK има много безотговорни родители, които не обръщат нужното внимание спрямо децата си да се сърдят на себе си на никой друг.