Равносметка за 2021 г. – Разделения по въпросите на демокрацията, ваксините и климата. 2022-а едва ли ще бъде оазис на спокойствие

0
39
НА ПРАГА НА 2022 Г.
2022. Снимка: Пиксабей

Година, започнала с хаотична атака срещу демокрацията във Вашингтон, окръг Колумбия – „въстанието“ в Капитолия на САЩ – завършила с по-достойна защита на него, „Срещата на върха за демокрация“ на президента Джо Байдън. Така започва статията на „CNN“ за равносметка на вече изминалата 2021 година.

Двете събития бяха основополагащ пълнител на една година, изпълнена със смут и поляризация – и то не само в Съединените щати. Между тях дойде унизителният и хаотичен край на американския демократичен експеримент в Афганистан. През 1947 г. Уинстън Чърчил отбеляза известната сега фраза:

Беше казано, че демокрацията е най-лошата форма на управление, с изключение на всички онези други форми, които са били изпробвани“.

През 2021 г. неговият пример като модел, към който трябва да се стремят нациите, беше унищожен и смачкан. Последните 12 месеца белязаха и годината на ваксините, тъй като светът се надяваше да избяга от пандемията от коронавирус. Не стана.

Още милиони загинаха, когато новият вариант Делта обхвана земното кълбо, а самата ваксинация стана причина за враждебност, настройвайки ваксинираните и неваксинираните едни срещу други и подчертавайки както неравенството между богатите и бедните нации, така и принудителната сила на правителството.

Това беше и годината на големи заявки, но не толкова впечатляващи действия по отношение на климата. Пожари и наводнения от Калифорния до Сибир привлече вниманието на човечеството – но отговорът на срещата на върха COP26 в Глазгоу беше лаконичен.

А 2021 г. беше годината, в която пълното и широкообхватно въздействие на социалните медии, тяхното незаконно присвояване и как или дали може да бъде опитомено, беше вътрешно усетено.

Преди всичко изглежда, че 2021 г. е била година на предупреждения – за нашите взаимоотношения с технологиите, планетата и тези, които ни управляват, независимо дали са избрани или самоназначени.

Демокрацията се клати

Нахлуването в Капитолия на САЩ на 6 януари, подхранвано от конспиративни теории за откраднати избори и подстрекана агресия от действащия президент, даде широк отзвук в шокирания свят.

Проведеният демократичен процес и резултатът от изборите през 2020 г. бяха заверени. Но отхвърлянето на безспорен резултат от яростно малцинство, мърморенето за военно положение и разполагането на 20 000 членове на Националната гвардия за встъпването в длъжност на Байдън бяха безпрецедентен шок за системата. Събитията от този ден бяха емблематични за токсичните разделения в Съединените щати.

Още преди изборите Байдън – като кандидат за президент на демократите – предупреди:

„Доверието в демократичните институции намалява. Страхът от Другия нараства. И международната система, която Съединените щати така внимателно конструираха, се разпада по шевовете.

В опит да възстанови това доверие и да предизвика скока на авторитаризма в световен мащаб, администрацията на Байдън събра повече от 100 държави (макар и виртуално) в началото на декември за срещата на върха за демокрация. Китай и Русия очевидно не бяха поканени. А Байдън каза на пресконференция през март, че китайският президент Си Дзинпин „е едно от момчетата, като руския президент Владимир Путин, който смята, че автокрацията е основополагаща в бъдещето, и демокрацията не може да функционира никога – сложен свят.

Китайското външно министерство реагира яростно на срещата на върха, заявявайки, че САЩ се стремят да осуетят демокрацията под претекст на демокрация, да подтикнат към разделение и конфронтация и да отклонят вниманието от вътрешните си проблеми. Дали събитието има въздействието, което Байдън е планирал, ще трябва да изчакаме да видим през 2022 г.

Но ако събитията от 6 януари бяха минимален знак за демократичните институции, изминалите 12 месеца не предложиха много утеха. В много страни, особено тези, където корените на демокрацията са били плитки в началото, свободите са ерозирали или са напълно изчезнали. Имаше преврати в Мианмар, Судан и Мали, разпадането на Етиопия, фалшифицирани избори в Никарагуа. И преди всичко победата на талибаните в Афганистан. Сривът на подкрепяното от САЩ правителство на Афганистан беше удар по доверието на Вашингтон, а това от своя страна повдигна въпроси за това колко надеждна е страната зад Океана като партньор и защитник.

Един месец след 20-тата годишнина от атаките на 11 септември 2001 г., това беше и разтърсващ упрек за евангелизиращата мисия на Америка за демокрация и нейното технологично превъзходство. Талибаните – съюзници на групата, която събори кулите близнаци – влязоха в Кабул без нито един изстрел. Колебливият демократичен напредък – особено по отношение на правата на жените и свободите на медиите – беше задушен за една нощ.

За 15-та поредна година американската организация Freedom House с нестопанска цел отчете спад в демокрацията в световен мащаб, като авторитаристите обикновено се радват на безнаказаност за своите злоупотреби и се възползват от нови възможности за консолидиране на властта или смазване на несъгласието.

В него се казва, че в Индия националистическото правителство, водено от министър-председателя Нарендра Моди, е „представило дискриминационни политики и засилено насилие, засягащо мюсюлманското население“, и че тормозът на журналисти и неправителствени организации се е увеличил. В отговор индийското правителство заяви, че „се отнася към всички свои граждани с равенство, както е записано в Конституцията на страната и всички закони се прилагат без дискриминация“.

Базираният в Стокхолм Институт за демокрация и международна помощ заяви, че президентът Жаир Болсонаро „открито е тествал бразилските демократични институции, обвинявайки магистратите от Върховния избирателен съд, че се подготвят за извършване на измамни действия по отношение на изборите през 2022 г. и атакуват медиите“.

Европейският съюз е разтърсен от предизвикателства пред свободните медии и независимата съдебна система в Унгария и Полша. Правителството на Виктор Орбан в Унгария по-специално не беше поканено да участва в срещата на върха на Байдън.

Последните следи от дисидентството в Русия бяха унищожени, като опозиционният политик Алексей Навални беше изпратен в наказателна колония, когато се осмели да се върне у дома. Апетитът на Путин за принуда се прояви с натрупване на войски близо до Украйна, допълнено от сложна кампания за дезинформация, която постави под въпрос самото право на Украйна да съществува.

Най-сериозното предизвикателство пред демократичните ценности дойде от един все по-настоятелен Китай, където стоманената хватка на Си се затегна.

През 2021 г. се разраснаха сложни кампании за дезинформация по прикриване на нарушения на човешките права в Синдзян и дори засилване на несъгласието в САЩ относно пандемията. Китай, който отрича злоупотребите с права в Синцзян, също засили идеологическите си атаки срещу Запада – напредвайки към нов вид международен ред, тъй като доверието в демокрацията се срина.

Както каза китайският външен министър Ван И:

„Практиката на демокрация варира в зависимост от различните национални условия и не може да бъде един шаблон или един стандарт“.

Предизвикателството на Пекин обаче беше много повече от идеологическо. Войнствеността към Тайван нарасна и ускори разработването на хиперзвукови ракети по програма, описана от генерал Джон Хайтен, бивш заместник-председател на Обединения началник-щаб на САЩ, като „зашеметяваща“. Хайтен коментира откритието така:

„Темпото, с което се движат, и траекторията, по която се движат, ще надминат Русия и Съединените щати, ако не направим нещо, за да го променим.

Китай твърди, че тества космически превозни средства, а не ракети.

Главният американски коментатор на Financial Times Едуард Люс заключи:

„И Пекин, и Москва виждат изтощението на Америка като шанс да уредят недовършени дела – в Южнокитайско море и на бивша съветска територия.

Но той добави:

„Те може би опасно погрешно преценяват способността на Америка да промени настроението си.

Съмнения и недоволство

Докато автократичните режими вървяха на преден план, настроение на несигурност и безпокойство обзеха много западни страни. Проучване след проучване установи нарастващо обществено недоволство, разочарование от корупцията и неравенството и справянето с пандемията. Проучване на Pew Research в 17 държави установи, че в Италия, Испания, Съединените щати, Южна Корея, Гърция, Франция, Белгия и Япония около две трети от хората „вярват, че тяхната политическа система се нуждае от големи промени или трябва да бъде напълно реформирана. Но мнозинството от респондентите имат малко или никакво доверие, че тези промени ще се случат.

Недоволството се простира до либералната икономика, която движеше глобалния растеж в продължение на три поколения. В Италия, Испания и Гърция най-малко осем от 10 анкетирани смятат, че икономическата система се нуждае от големи промени или цялостен ремонт. Две трети от хората в САЩ и Франция споделят това мнение, въпреки стабилното възстановяване в много западни икономики, след като блокирането поради COVID-19 беше облекчено. Има тясна връзка между това недоволство и възгледите за начина, по който се борави с коронавируса. В проучване на 13 напреднали икономики Pew установи, че 34% от хората смятат, че страните им са по-обединени по време на пандемията, но 60% смятат, че националните разделения са се влошили от началото на епидемията.

Дори когато светът започна да излиза условно от пандемията, той остана уязвим към нейните разделителни последици – неравнопоставеността на достъпа до ваксини, условностите и блокирането. Борбата между общественото благо и правата на индивида беше безпощадна. За Саад Омер, директор на Института за глобално здраве в Йейл, „ако имате най-либертарианската гледна точка за живота, ваксините и инфекциозните болести могат да бъдат и трябва да бъдат и трябва да бъдат изключение“.

Но други виждат мандатите за ваксинация като атака срещу индивидуалната им свобода. Дори министърът на здравеопазването на Обединеното кралство Саджид Джавид ги описа като „неетични“.

Колебливостта към ваксините се превърна в едно от крилата на годината, особено в Германия, където смъртните случаи поради COVID-19 през декември бяха най-високите от февруари насам, и в САЩ. А дебатът около този проблем стана още по-яростен.

Протести срещу мандатите и задължителните здравни пропуски привлякоха десетки хиляди хора във Франция и Италия. През студения уикенд през декември повече от 40 000 души протестираха в Австрия срещу блокирането и задължението за поставяне на ваксина. Протестите в Германия и Холандия прераснаха в насилие.

В САЩ работниците рискуват да бъдат уволнени, тъй като отхвърлят това, което смятат за незаконни и неморални атаки срещу правата им. Имаше дори нападения срещу центрове за ваксинация. Проблеми от първия свят, може би. В голяма част от света здравните работници, борещи се с пандемията, дори не са имали шанс за ваксинация.

А бустерни дози се предлагат от десетки милиони хора в САЩ и Европа. Но само 2,5% от 6,4 милиарда дози ваксини, прилагани в световен мащаб, са били дадени на Африка, където живее 17% от световното население.

През 2020 г. Световната здравна организация предупреждаваше многократно за рисковете и несправедливостта по разпределението на ваксините. През 2021 г. това стана реалност.

Същото се случи и с пандемията в рамките на пандемията – зашеметяващото нарастване на проблемите с психичното здраве, особено сред тийнейджърите. Посещенията в спешните отделения поради опити за самоубийство са се увеличили с 51% сред американските подрастващи момичета в началото на 2021 г., в сравнение със същия период на 2019 г., според главния хирург на САЩ. Save The Children намери подобни резултати в Испания.

Бла бла бла

Много различна посока на мнение е загубата на доверие към политиците относно изменението на климата. Шведската активистка за климата Грета Тунберг улови това разочарование по време на срещата на върха COP26 през ноември в Глазгоу. Тогава тя каза:

По-добро изграждане. Бла, бла, бла. Зелена икономика. Бла бла бла. Нетна нула до 2050 г. Бла, бла, бла. Нашите надежди и амбиции се давят в празните им обещания.

Дългоочакваната среща на върха премина през линията, след като се договориха, че въглищата – най-замърсяващото гориво – ще бъдат поетапно „намалявани“, а не извадени от употреба. Въпреки високопарните речи, окончателното споразумение остави целта да се ограничи повишаването на температурата до 1,5 градуса по Целзий при поддържане на живота. Междувременно в света извън конферентната зала COP26 икономиките се опитваха да преодолеят прекъсванията на веригата за доставки на фона на глада за енергия след пандемия. Пред лицето на рязко покачващите се цени на петрола и газа администрацията на Байдън поиска от ОПЕК да отвори крановете. Само през третото тримесечие на 2021 г. Exxon Mobil и Chevron реализираха печалба от 12,9 милиарда долара. Saudi Aramco направи 30,4 милиарда долара за същия период. Тези увеличения на цените разпалиха нива на инфлация, невиждани на Запад от едно поколение, и също така оставиха Европа още по-зависима за своя течен природен газ от Русия.

Идеята за „по-добро изграждане“ – лозунг, възприет както от правителствата на Обединеното кралство, така и от американското правителство, изведнъж се изправи лице в лице с краткосрочни реалности, които заплашват да я превърнат в много бледозелена утопия. След спад през първата година на пандемията, потреблението на петрол се връща на мястото, където беше през 2019 г.

Бебета, барбекюта и бар мицва

Дебатът за глобалното влияние на социалните медии и как да го регулираме се засили благодарение на американката на име Франсис Хауген, която е бивш служител на Facebook, която изтече хиляди документи на компанията. И му даде допълнителен тласък от носителката на Нобелова награда (и бивша репортерка на CNN) Мария Реса. Хауген каза пред комисия в Сената, че смята, че продуктите на компанията „вредят на децата, разпалват разделението и отслабват нашата демокрация“ и че фирмата е поставила „астрономическите печалби пред хората“.

Приемайки Нобеловата награда за мир, Реса говори за „токсичната утайка, която тече през нашата информационна екосистема, приоритетна от американските интернет компании, които правят повече пари, като разпространяват тази омраза и предизвикват най-лошото в нас“.

Много американци изглежда са съгласни с това твърдение. Проучване на CNN установи, че 76% от американците вярват, че Facebook прави обществото по-лошо, а не по-добро. Компанията настоя, че нейните платформи не прокарват спорно съдържание. Ник Клег, неговият вицепрезидент по глобалните въпроси, каза, че по-голямата част от съдържанието във Facebook е „бебета, барбекюта и бар мицва“.

Но извън маркетинга и алгоритмите на платформите за социални медии, 2021 г. стана свидетел на продължаващото използване на социалните медии за подбуждане. Вътрешните документи на Facebook показват, че е неподготвен да се справи с движението „Stop the Steal“ (бел. Ред. Спрете кражбата), което доведе до събитията от 6 януари. Един от тези документи улавя дилемата:

„Беше много трудно да се разбере дали това, което виждахме, е координирано усилие да делегитимизираме изборите или дали те са защитени за свободното изразяване от потребители, които се страхуваха и объркаха и заслужаваха нашата съпричастност.

Обхватът на социалните медии – само Facebook има 3,9 милиарда потребители – е такъв, че първите усилия за регулиране на големите технологии в Европа и САЩ излязоха на преден план едва сега.

В САЩ беше въведено законодателство, което ще сложи край на имунитета на платформите от съдебно преследване, когато те „съзнателно или безразсъдно“ популяризират вредно съдържание.

Какво ни оставя 2021 г.?

  • 2021 г. постави основата за борби, които ще продължат до Нова година и далеч след това.
  • Поляризацията на САЩ не беше каутеризирана от напускането на президента Доналд Тръмп. Вместо това, той се разтърси, показвайки „колко лесно безсрамните партизани могат да подкопаят общественото доверие в дългогодишните институции“, според Яша Моунк в Foreign Affairs.
  • Демокрациите ще трябва да се конкурират със своите противници на пазара на идеи, като същевременно се опитват да си сътрудничат по въпроси като изменението на климата, тероризма, киберсигурността и здравето (преди следващата пандемия).
  • А ние ще се опитваме да оставим коронавируса зад гърба си, докато се борим с неговите икономически, социални и психологически последици.

Не очаквайте 2022 г. да бъде оазис на спокойствие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments