Расте броят на жертвите на фона на ескалиращото насилие между Израел и Газа

0
113
Взрив, война, напрежение
Взрив, война. Снимка: Pixabay, Архив

Броят на жертвите в ивицата Газа и Израел продължава да нараства на фона на ожесточения конфликт между палестинските активисти и израелските военни сили. От вчера вечерта досега палестинците са изстреляли над 300 ракети към Израел, причинявайки смъртта на двама израелци. Израелските власти заявиха, че са нанесли 150 удара в отговор на атаката. Здравните власти на свой ред обявиха, че до момента са били убити 26 палестинци, предава „BBC“.

Международната общност призова и двете страни да прекратят огъня, който дойде в резултат на продължителни ожесточени размирици в Йерусалим. Военната група за съпротива „Хамас“, която контролира Газа, заяви, че действа в помощ на джамията „Ал-Акса“ в Йерусалим, опитвайки се да я защити от израелската „агресия и тероризъм„, тъй като мястото, което е свято за мюсюлмани и евреи, се превърна в арена на яростни сблъсъци между израелската полиция и палестинците вчера вечерта, при които стотици присъстващи бяха ранени.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху подчерта, че движението „Хамас“ е „преминало червената линия„, изстрелвайки ракети към Йерусалим за първи път от години насам. След среща с участието на военните началници, проведена днес следобед, Нетаняху предупреди, че всички те са се съгласили да увеличат както силата, така и честотата на ответните удари в Газа, добавяйки, че „Хамас“ ще бъде атакуван по неочаквани начини.

През последните няколко дни в Йерусалим се наблюдава най-тежката форма на насилие от 2017 г. насам. Сега нарастващият гняв на палестинската общност в региона беше предизвикан от заплахата от изселване на голям брой семейства от домовете им в Източен Йерусалим, който е окупиран от еврейски заселници. 

Каква е реакцията на останалата част от света?

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че „Хамас“ трябва да прекрати ракетните си атаки незабавно, добавяйки, че всички участници в конфликта трябва да успокоят напрежението.

Външният министър на Обединеното кралство Доминик Рааб написа в профила си в Twitter, че насилието в Йерусалим и ивицата Газа трябва да спре. Той призова още за незабавно потушаване на напрежението, както и за прекратяване на огъня срещу цивилното население.

Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Йозеп Борел също заяви, че ескалиращото насилие трябва да бъде прекратено, като предупреди, че такъв ракетен обстрел срещу израелски цивилни лица е напълно неприемлив, тъй като допълнително подхранва динамиката на конфликта.

От Службата на ООН за правата на човека обявиха, че са дълбоко загрижени от настоящата размирна ситуация и осъждат всеки опит за подстрекаване към насилие, етническо разделение и провокации.

Съветът за сигурност на ООН проведе спешно заседание вчера, за да обсъди ситуацията, но до момента не е публикувано официално изявление. Междувременно палестински представител сподели пред „Reuters“, че в момента ООН, Египет и Катар се опитват да преговарят за прекратяване на бойните действия.

Какво провокира насилието?

Конфликтът между Израел и „Хамас“ беше предизвикан от продължителни ескалиращи сблъсъци между палестинците и израелската полиция на територията на свещения хълмист район в Източен Йерусалим. Мястото е почитано както от мюсюлманите, които го наричат ​​„Харам ал Шариф“ (Благородното светилище), така и от евреите, за които е то е известно като Храмовата планина.

„Хамас“ настоява Израел да отстрани полицейските сили, изпратени там, както и в района на близкия квартал „Шейх Джара“, населен предимно от араби. Палестинските семейства, които живеят там, са застрашени от принудително изселване, провокирано от еврейските заселници. По този повод групата „Хамас“ постави ултиматум това да бъде отменено, заплашвайки с изстрелване на снаряди. Тъй като ултиматумът не беше отразен, активистите откриха огън.

Палестинският гняв беше разпален и от друг фактор –  нарастващо напрежение в Източен Йерусалим, предизвикано от поредица от конфронтации с полицията от началото на ислямския свещен месец Рамадан, които се отбелязва в средата на април. Недоволството беше подхранено и от дългоочакваното съдебно решение, касаещо съдбата на семействата в квартал „Шейх Джара“, което в крайна сметка беше отложено заради риска от още насилствени действия, както и от ежегодното честване на Деня на Йерусалим, в който се отбелязва превземането на Източен Йерусалим по време на войната в Близкия изток през 1967 г.

Съдбата на град Йерусалим, който носи дълбоко религиозно и национално значение за двете страни, е в основата на десетилетния конфликт между Израел и Палестина. Палестинците от своя страна твърдят, че източната половина на Йерусалим е столица на  тяхната мечтана собствена държава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments