Путин се отправя към Техеран за дискусии с лидерите на Иран и Турция

0
26
Президент на Русия. Снимка: Фейсбук, Владимир Путин
Президент на Русия. Снимка: Фейсбук, Владимир Путин

Посещението на руския президент Владимир Путин в Иран, което предстои днес, има за цел да задълбочи връзките с местните лидери като част от предизвикателството, което Москва отправи към Съединените щати и Европа в хода на кампанията си в Украйна. По време на едва второто си пътуване в чужбина, предприето от началото на руската инвазия в Украйна досега, Путин ще разговаря с иранския президент Ебрахим Раиси и турския президент Реджеп Тайип Ердоган за неотложните проблеми в региона, включително конфликта в Сирия и подкрепеното от ООН предложение за възобновяване на износа на украинско зърно с цел облекчаване на световната продоволствена криза, предава „CNN“.

Докато Западът налага санкции на Русия, а скъпоструващата военна кампания се проточва, Путин се стреми да укрепи връзките си с Техеран – друга мишена на строгите американски санкции и потенциален военен и търговски партньор на Русия. През последните седмици руски високопоставени лица са посетили поне два пъти едно от летищата в централен Иран, за да се запознат отблизо с безпилотните самолети на Техеран, способни да пренасят на борса си оръжие, с цел евентуалното им използване на територията на Украйна, съобщиха от Белия дом.

Най-същественото обаче е, че Иран предлага на Путин възможност за среща с Ердоган, който се опитва да активно помогне за посредничеството в преговорите за мирно уреждане на руско-украинския конфликт, както и да подпомогне преговорите за деблокиране на украинското зърно през Черно море. Турция, която е член на НАТО, преди време се оказа срещу Русия в кървавите конфликти в Азербайджан, Либия и Сирия, но тя не е налагала санкции на Кремъл, което я прави крайно необходим партньор за Москва понастоящем. Турция, която се бори с неконтролируема инфлация и бързо обезценяваща се валута, също разчита на руския пазар.

Срещата има символично значение и за вътрешната аудитория на Путин, тъй като демонстрира международното влияние на Русия, която става все по-изолирана от света и навлиза във все по-дълбок конфликт със Запада. Дискусиите  ще бъдат осъществени само няколко дни след посещението на президента на САЩ Джо Байдън в Израел и Саудитска Арабияосновните съперници на Техеран в региона. По време на свое обръщение от градовете Йерусалим и Джеда Байдън призова Израел и арабските страни да се противопоставят на руското, китайското и иранското влияние, което се е увеличило осезаемо след изтеглянето на американските сили от региона. Това обаче не е толкова лесно да се случи, тъй като Израел поддържа добри отношения с Путин, което е необходимост предвид руското присъствие в Сирия, североизточната съседка на Израел и честа цел на неговите въздушни удари.

До момента Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства твърдо са отказвали да добиват повече петрол извън плана, одобрен от енергийния им съюз с Москва. Въпреки това всички тези страни, макар че са дългогодишни съперници, биха могли да се сближат, за да се противопоставят на Иран, който бързо напредна в ядрената си програма, след като бившият президент Доналд Тръмп се отказа от атомното споразумение на Техеран със световните сили и отново наложи тежки санкции. Преговорите за възстановяване на сделката са в задънена улица, като по време на пътуването си Байдън заяви, че е готов да използва военна сила срещу Иран в краен случай.

В центъра на предстоящите дискусии между тримата президенти ще бъде десетилетният конфликт в Сирия, където Иран и Русия подкрепят правителството на президента Башар Асад, а Турция – въоръжените опозиционни фракции. Русия се намеси в конфликта през 2015 г., като обедини усилията си с ливанските бойци от „Хизбула“ и иранските сили и използва въздушната си мощ, за да подкрепи армията на президента Башар ал-Асади в крайна сметка да обърне хода на събитията в негова полза. Съветникът по външните работи на Путин Юрий Ушаков заяви, че страните ще обсъдят усилията за насърчаване на политическо уреждане на въпроса, докато от Ердоган се очаква да вземе отношение за заплахите на Турция за нова военна офанзива в Северна Сирия с цел да прогони подкрепяните от САЩ сирийски кюрдски бойци от своите граници. Операцията е част от плановете на Турция да създаде безопасна зона по границата си със Сирия, която да насърчи доброволното завръщане на сирийските бежанци. Русия категорично се противопоставя на плановете за турска инвазия, подчерта Ушаков.

Хуманитарните въпроси в Сирия също попаднаха в центъра на вниманието, след като миналата седмица Русия използва правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да наложи ограничение на предоставената помощ за 4,1 милиона души в северозападната част на Сирия, контролирана от бунтовниците, след шест месеца, вместо след една година. В дневния ред на срещата на върха ще бъдат включени и преговори за премахване на руската блокада и пускане на украинското зърно на световните пазари. Миналата седмица представителите на ООН, Русия, Украйна и Турция постигнаха предварително споразумение по някои аспекти на сделката за осигуряване на износа на 22 млн. тона зърно и други селскостопански продукти, блокирани в украинските черноморски пристанища в резултат на военните действия.

Срещата между Путин и Ердоган може да помогне за преодоляването на противоречията им по редица въпроси, което е важна стъпка към облекчаване на продоволствената криза, която доведе до рязко покачване на цените на жизненоважни стоки като пшеницата и ечемика. Откакто избухна войната в Украйна, руският лидер ограничи международните си посещения в бившите съветски републики. През юни Путин предприе първото си международно пътуване от февруари насам, като посети Таджикистан и Туркменистан – бивши членове на СССР, които понастоящем се управляват от авторитарни лидери и са съюзници на Русия

Олех Пилипенко, местен политик в Южна Украйна и бивш руски затворник, споделя, че фермерите в неговия избирателен район близо до южния град Миколаив са били под постоянен артилерийски и ракетен огън. Той твърди, че руските сили са обстрелвали полетата, селскостопански машини, и помещения за съхранение на зърно, като допълни, че много фермери са станали жертви на такива атаки и са получили сериозни наранявания.

Близо до източната фронтова линия в Донецк фермери съобщиха пред агенция „Reuters”, че са подложени на интензивен руски артилерийски обстрел.

Свикнахме с това, странно е, когато те не стрелят. Когато стрелят, това е нормално, свикнали сме.„, казва фермерите, представил се като Андрий.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments