Проверяват за корупционни схеми при купуването на медикаменти за COVID-19 от Китай

0
44
Gloves
Photo: Pixabay

Заместник-здравният министър Димитър Петров сподели съмненията, че са били извършвани корупционни схеми при купуването на медицински консумативи за COVID-19 от Китай, като начело на ведомството е бил предходният здравен министър и заместничката му Жени Начева.

„Фактът, че само двама души са знаели какво се прави говори, че има съмнения защо е правено. Вероятно става въпрос за прокорупционни схеми. (…) Това са конкретни договори по оферти на китайски фирми, сключвани веднага и без да е ясно кой ги е подписал. В тях няма никакви клаузи за неустойки. Всички са много просрочени с месеци. Доставките са дошли месеци, след като стоките са били договорени.“

По време на брифинг заместник-министърът подкрепи твърденията си с примери: „Респираторите са купувани на двойна и тройна цена. Дошли са неокомплектовани и практически не са ползвани до края на годината (2020 година). Маските са били раздадени на болниците, а те не са били медицински.“

По думите на Петров, било е купено голямо количество хидроксихлорохин, а същевременно е имало непотърсени дарения от същия медикамент в „Бул Био“. Той съобщи и подробности за документите, които здравното министерство предостави на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/ за оказване на натиск.

Бившият директор на държавното дружество „Бул Био“ през 2018 г. твърди от своя страна, че в качеството си на зам.-министър на здравеопазването, Жени Начева е упражнила натиск върху него да сключи договор с конкретна адвокатска кантора за съдействие по прекратяване на международен договор на стойност 350 000 евро, въпреки че към този момент дружеството има сключен договор с друго адвокатско дружество, чиято стойност е 40 000 лева. По случая в се води разследване.

Припомняме, че в края на юни здравното министерство даде на прокуратурата данните от проверката за доставки на респиратори, маски и лекарства. Тогава Петров разкри подробности за корупционната схема.

Същевременно от Антикорупционния фонд /АКФ/ съобщиха вчера, че са изпратили сигнал до Прокуратурата за нередности при закупуване на китайски лекарства, както и за последващото им, противоречащо на закона разпределение към болничните заведения в страната. На извънредно заседание от 3-ти април 2020 г. правителството одобрява два проекта на договори с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия. Единият е за доставка на 171 429 опаковки Hydroxychloroquine Sulfate Tablets 100 mg. Другият – за доставка на 30 000 опаковки от лекарствения продукт Azithromycin Dispersible Tablets 250 mg. на обща стойност над 629 000 щатски долара. Лекарствените продукти са предназначени за лечение на COVID-19, но впоследствие част от тях са били предоставени на страдащите от лупус и ревматоиден артрит. Според АКФ подобни действия са в пълно противоречие с реда за разрешаване за употреба на лекарствени продукти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments