Протестиращи в Молдова искат подкрепа от Русия

0
67
Сградата на парламента на Молдова. Снимка: wikimedia commons
Сградата на парламента на Молдова. Снимка: wikimedia commons

Под извисяващата се сграда на молдовския парламент бавно преминава парад на най-несигурните  и недоволни хора, докарани с хиляди автобуси от цялата страна, всеки със своята лична история на бедност и разочарование, пише „BBC“.

„Ние сме за посмешище, правителството ни се подиграва. Има хора с 4 или 5 деца, които буквално нямат какво да ядат,“, казва жена на име Ала.

Според президента на Молдова сметките за електроенергия в страната вече отнемат над 70% от доходите на домакинствата. Ала споделя, че за тези сметки отива половината от нейната пенсия.

Протестите, които се проведоха вчера, са организирани от проруската партия „Сор“ в Молдова. Те се наблюдават отблизо от правителствата в Европа и извън нея. Повечето от протестиращите са пътували до столицата Кишинев с автобуси, като според твърдения разходите им са били покрити от партия „Сор“.

Дни преди провеждането на демонстрациите президентът Мая Санду предупреди, че Русия планира да изпрати в страната военно обучени диверсанти, маскирани като цивилни, за да свалят прозападното ѝ правителство. В отговор на това Русия заяви, че това обвинение е опит на молдовските власти да отклонят вниманието от собствените си социални и икономически неуспехи.

Молдова, която е стратегически разположена на границата с Украйна и включва в състави си свой проруски сепаратистки регион, е зависима от руския природен газ. Миналата година Москва намали наполовина доставките си за Молдова, оказвайки натиск върху правителството в Кишинев, което се опитва да задържи румънското и рускоезичното население. Миналата есен започнаха протести срещу повишаването на цените на газа и електроенергията.

По време на публичен брифинг, проведен миналия понеделник, Мая Санду заяви, че Русия вече се е опитала да дестабилизира ситуацията в Молдова чрез енергийната криза, която според нея се очаква да предизвика голямо недоволство сред населението и да доведе до насилствени протести. По думите ѝ настоящият план включва диверсанти с военна подготовка, които ще предприемат насилствени действия, ще извършат нападения срещу сгради на държавни институции или дори ще вземат заложници.

През последните няколко дни на 57 души от приятелски настроени към Русия страни, включително група сръбски футболни фенове и няколко боксьори от Черна гора, беше отказано право на влизане в Молдова след проверки от службите за сигурност. След това въздушното пространство на Молдова беше неочаквано затворено за няколко часа тази седмица.

„Пределно ясно е, че Русия е държава-агресор“, твърди пред „BBC“ Росиан Василой, който е начело на граничната полиция на Молдова. Той допълни, че заплахата съществува от 24 февруари насам, когато започна войната в Украйна, но подчерта, че сега е различно, тъй като това е смесица от заплахи в Молдова и извън нея. По негови думи докато Украйна продължава да воюва и печели войната, рисковете за Молдова са по-ниски.

От началото на войната правителството на Молдова се опитва да диверсифицира енергийните източници на страната и да я освободи от зависимостта от руския газ, но атаките срещу инфраструктурата на Украйна и разходите за внос на електроенергия от Румъния затрудняват тези усилия. Мая Санду изрази опасенията си, че предполагаемият руски заговор ще разчита на „вътрешни сили“ като опозиционната партия „Сор“ и призова парламентът да приеме по-строги закони в областта на сигурността. В отговор на това Марина Таубер, генералният секретар на „Сор“, която ръководи протестите пред парламента, обясни, че нейната партия не се противопоставя на ЕС и иска добри отношения с всички страни. Както е известно обаче, в нейната партия има хора, които признават, че биха приветствали руската намеса.

Много хора в Кишинев възприемат по-близките отношения със Запада като начин за осигуряване на независимостта и демокрацията на Молдова в критичен момент. Партията на президента Санду има солидно мнозинство в парламента. Въпреки това, присъствието на тълпата пред парламента вчера определено е било красноречиво, тъй като показва, че съществува риск натискът да засили разделението в многообразното общество на Молдова.

Когато Ала и нейните приятели са попитани дали вярват, че Русия иска да проникне в Молдова, както се опасява техният президент, жената отговаря приповдигнато: „Да, нека дойдат! Искаме те да дойдат тук. Искаме да сме част от Русия!“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments