Прокуратурата се самосезира и разпореди проверка на крематориума в Пловдив

0
395
Крематориум, Пловдив
Снимка: Крематориум в Пловдив - Krematorium-Plovdiv.com, Фейсбук

Днес Районната прокуратура в Пловдив се самосезира и разпореди проверка по повод излъчен на 10 януари репортаж – разследване по „NOVA“ на тема: „Какво излиза от комина на крематориума в Пловдив“.

Проверката се води по чл. 352 ал. 1 от Наказателния кодекс и е била възложена на служители от отдел „Икономическа полиция“ към ОДМВР–Пловдив. В законния срок следва да се извършат всички необходими действия, за да се установи налице ли е състав за престъпление от общ характер, съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура-Пловдив.

На 10 януари е бил излъчен видеоматериал по сигнал на очевидци за излизащ гъст, черен дим от комина на крематориума на улица „Рогошко шосе“, която е главна пътна артерия на Пловдив

Николай Петков, лекар в COVID-19 отделение, поставил въпроса пред Сдружение „Зелени балкани“, а сведения за предполагаемата нередност дали и други пловдивчани. Те са се обърнали също така и към Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в града, за да разберат какво точно съдържа пушекът, излизащ от комин в близост до Рогошките гробища. 

Непосредствено до крематориума е разположено и предприятие за производство на биосокове, което предполага тяхната екологична направа. По думи на хората, работещи в завода, неприятната остра миризма била резултат от липсата на филтри или тяхното пестене от страна на собствениците, понеже „са скъпи“. Специалистите абсолютно подкрепили тази гледна точка. Те смятали, че димът е следствие от необработени газове и неосъществен процес, който да унищожава вредните емисии.

„Фактът, че се изпуска такъв черен дим говори за две неща: или сбъркана технология при производството на съоръжението, или неправилна експлоатация по предписаната от производителя технология. Възможно е и да е възникнала впоследствие авария, която не е отстранена и продължава работата на крематориума с тази авария. Било то върху пречистващи съоръжения, филтри или процес на горене. Нещо има, което не се спазва и затова е налице този резултат“, смятал Петко Божков, експерт от Българска Траурна Камара.

Крематориум, Пловдив
Снимка: Крематориум в Пловдив – Krematorium-Plovdiv.com, Фейсбук

Ако се спазвали всички изисквания, съпровождащи метода на кремация, би трябвало от комина да излиза чист въздух без цвят и мирис. Поради разминаването от Сдружение „Зелени Балкани“ решили все пак да предприемат мерки и да осъществят нужната проверка по случая. Христо Николов бил категоричен, че без значение от условията, фирмата била задължена да спазва изискванията на българската нормативна база и Европейския съюз.

Според собствениците на крематориума, братята Калин и Тодор Посланикови, черният дим се дължал на чувалите, в които се полагали починалите от коронавирус. „При нас идва една голяма маса с найлон, която на практика образува черното пропушване, което трае няколко минути“. По техни думи съоръжението не само работило с нужните филтри, но имало и монтирани допълнителни керамични такива. Въпреки предпазните мерки, пушекът не можел да бъде възпрепятстван заради полимера, подчертал Калин.

Пловдивският крематориум е един от трите, разположени на територията на страната. Другите два се намират в София и Варна, но от тях не се наблюдава изпускането на кълба черен дим, макар че също приемат покойници, диагностицирани с COVID-19. Пенчо Лазаров, който е юрист към Софийския крематориум, твърдял, че основният проблем е онова, което бива изгаряно в пещта, макар че е от значение и технологията, която се прилага.

В писмено становище РИОСВ-Пловдив посочили, че съоръженията функционирали при пълно натоварване на мощностите предвид епидемичната обстановка в страната. От изпускащите устройства, тоест комините към двете пещи, не било констатирано отделяне на описания в сигналите от граждани черен дим. Задимяване се наблюдавало в първите 10-15 минути, но при достигане на 8500 градуса процесът на горене се нормализирал. Това била вероятната причина за краткотрайното задимяване при стартирането на запалителните дейности, уточнявали още експертите от екоинспекцията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments