Проф. Кантарджиев: Мерките са ефективни въпреки критиките и това, че плашим, трябват още усилия

0
122
Проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев, Снимка: Правителствена информационна служба

„Мерките дават своята ефективност въпреки критиките и това, че плашим. Но още са необходими усилия да се спазват отстояние, хигиена и да не се събират много хора на едно място.“

Това обяви тази сутрин по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев. Той представи резултатите от правените анализи до момента, като съобщи, че водещ аналитик е момиче, което е завършило в Хайделберг, но не работи там, а в Националния център по заразни и паразнитни болести като главен асистент.

Един от показателите е 14-дневна комулативна заболеваемост. На 2 април той е бил 4,5 на 100 000 население заболеваемост. В началото на май се е качил на 10,7 на 100 000.

„Слава Богу благодарение на това, че съвестните български граждани спазват мерките и те са навременни, адекватни и сумирани от правителството и Министерството на здравеопазването, сега в момента са 7,8% и имаме тенденция на намаляване на заболеваемостта.“, каза още той.

Вторият показател е ефективно репродуктивно число. Това означава един болен колко души зарзява. Потенциалът на различните инфекциозни заболявания е различен. Когато един човек е магарешка кашлица, един болен заразява 17 души. При грипа един заразява 1,5-2 души. Коронавирусната инфекция, ако няма контрол, е до 3.

„Това е много важно число, защото отразява дали мерките са адекватни. Когато е по-малко от 1 значи епидемията гасне. Например, 10 болни хора заразят 7 или 5. Ако не се взимат мерки, 10 болни могат да заразят 35 души. Ако не се спазва отстояние и не се носи маска, един човек може може да зарази много повече от 10 души.“, подчерта проф. Кантарджиев.

В момента у нас това репродуктивно число е около 1. Интервалът му е от 0,8 до 1,2. В първите седмици е било 1,7. В началото на май е станало 1,17, а сега е малко повече от 1.

„Ако с малко усилия на обществото, спазване на мерките, обърнем да стане по-малко 1, това значи, че виждаме светлината в тунела на тази епидемия.“, подчерта проф. Кантарджиев.

Той представи и още един показател от анализа, а именно времето на удвояването на случаите. За колкото по-дълъг период се удвояват, толкова по-добре се развива епидемията. В края на март е било 10 дена, станало е 12 дена. Вече времето за удвояване е над един месец. Най-лошото е било, когато европейската държава с най-много случаи е имала удвояване 5 дена.

Проф. Кантарджиев отговори и на продължаващите критики към правителството и Националния оперативен щаб от различни страни:

„В момента чувам много критики от хора. заемали големи длъжности в здравеопазването – критикуват нашия министър, че трябвало средствата за лечението на коронавируса да се поемат от държавата, а не от касата, трябвало да има епидемичен фонд и то интересно това са същите тези зам.-министри, които ликвидираха протиепидемичния фонд. Казвам го това, защото българските граждани не работят в тази област, а аз вече 25 години знам какво е станало. Когато видите, че някой бивш големец в здравеопазването започне да ви критикува, просто вижте в интернет по негово време какво е правил за намаляване на бройката на РЗИ, за намаляване бройката в Националния център, за намаляване на възможностите на държавата да реагира в такава епидемия. Това в момента са най-големите критикари, които казват – малко държавност, малко направихте. Ами ако бяхме направили много и нямаше случаи, щяха да кажат – защо ни лъжете, то коронавирус няма. Няма, ама виждате, че хора мрат. Най-много по света, а и доста у нас.“

Той представи и данни за разпространението на COVID-19 по света. Общият брой на случаите е 4 677 000. В САЩ са 1,5 милиона. Новите случаи за едно денонощие са 9229. Общо починалите са 88 930. На второ място е Испания с 2138 нови случая с 27 500 общо починали. На трето място е Русия с 272 000 случая. Починалите вчера са 119. Следва Великобритания, която е пример за невзети навреме мерки според щаба, с 3450 нови случая, починалите вчера са 468.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments