При липса на мерки случаите на рак може да се увеличат с 26%

0
31
Болница
Болница. Снимка: Pixabay

„Ракът е голямо бреме за обществото. Ако не бъдат предприети мерки, хората, диагностицирани с рак в Европа, ще нараснат до 3,4 млн. през 2035 г. 40% от онкологичните заболявания са предотвратими, но превенцията е много важна.“

Това заяви директорът на дирекция „Здравеопазване“ в Генералната дирекция за научни изследвания и иновации към Европейска комисия Барбара Киерстенс по време на онлайн конференция, организирана от евродепутата от ВМРО и член на групата на Европейските консерватори и реформисти Андрей Слабаков на тема „Европейската стратегия за борба с рака: дългосрочният ефект върху нашето здраве“.

По данни на евродепутата от Европейската народна партия Долорс Монсерат през 2020 г. диагностицираните с онкологично заболяване са били 2,7 млн., като 1,3 млн. от тях са загубили битката с болестта. При прогнозирано увеличение до 3,4 млн. души, това означава нарастване на заболелите с 26%.

„Целта ни е до 2035 г. да не допуснем увеличение, а да намалим процента на заболелите спрямо 2020 г. с поне 25%. Европа трябва да си даде сметка, че това предизвикателство става все по-сериозно. Необходим е всеобхватен подход на всички правителства и да се използва целия ни потенциал“, каза Монсерат.

Тя допълни, че борбата с рака е определена като приоритет за Европейския съюз.

„Ракът е наш общ враг и истинските партньорства, сътрудничеството и цялостната стратегия ще бъдат от съществено значение, за да се справим ефективно с него на европейско ниво“, заяви пък Йоанна Копчинска.

„Смятам, че членовете на комисията успяха да свършат отлична работа. Много е важно да осигурим равен достъп до онкологични грижи за всички пациенти, независимо от националността им. За да се намали неравенството при достъпа до ефективно лечение, превенцията трябва да бъде ключов елемент и твърдо подкрепям мнението, че превантивните мерки трябва да бъдат част от нашата обща политика и програми за финансиране, така че да можем да предоставим реална подкрепа за пациентите“, каза още тя.

Копчинска  подчерта, че борбата с рака е сложен набор от взаимосвързани действия и затова европейският пазар на фармацевтични и медицински изделия е изключително важен.

„Трябва да направим всичко възможно, за да определим нови траектории за действия, които подкрепят пациентите както в достъпа до лечение, така и в гарантирането на наличието на иновативни терапии. За да постигнем това – от една страна, трябва да се справим с недостига на лекарства, а от друга – да подготвим подходяща кошница с лекарства, която да е достъпна за всички онкоболни. Тези мерки обаче трябва да бъдат обмислени задълбочено и преди всичко ще е необходимо да се помисли как да се организира системата за управление не само на кошницата с лекарства, но и на цялата система за снабдяване“, допълни Йоанна Копчинска.

Позицията на Министерството на здравеопазването бе представена от д-р Мария Тюфекчиева – началник отдел „Промоция на здравето и профилактика“ към дирекция „Опазване на общественото здраве и здравен контрол“. Тя обяви, че в Националната здравна стратегия до 2030 г. са дефинирани мерки за ранно откриване на най-често срещаните онкологични заболявания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments