При липса на антитела: COVID защитата може да е скрита и те да са в лимфните възли

0
674
Тестване за коронавирус
Тестване за коронавирус. Снимка: Pixabay

Антителата не са единственият показател за наличие на имунна защита у човек, тъй като те показват само скорошната среща с COVID-19. Това заяви проф. Доброслав Кюркчиев, началник на Лабораторията по клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.

В ефира на „bTV“ той обясни, че когато е минало повече време от срещата с вируса, „клетките, които отделят антитела, оттеглят своите центрове в лимфните възли и съответно антителата могат да изчезнат от кръвта“. Реално това е и което се случва, когато човек е прeболедувал или се е имунизирал.

Едните /Т-клетките/ убиват заразените с вирус клетки, докато на другите се пада задачата да организират цялата имунна отбрана. Неслучайно се наричат още и помощници, тъй като оказват съдействие и на Т-клетките, и на В-клетките, секретиращи антитела.

Професорът разказа за проучване, провело се в болница „Св. Иван Рилски“. В него участие взимат ревматолози и имунолози, които са с поставена втора доза от имунизационния препарат през януари 2021 година. През април предприемат тест, за да видят какъв е имунният отговор и как се изменя защитата.

Оказва се, че при 31 от тях са установени едновременно и Т-клетъчен имунитет и антитела. При 6-ма обаче и двете липсват. Това кара специалистите да заключат, че тези души са нямали скорошна среща със заболяването и „тези клетки вече са в лимфните възли“, тоест защитата е скрита.

„Антителата не са единственият критерий за защита. Важно е да се отбележи, че Т-клетъчният имунен отговор е много запазен при „Омикрон“ в сравнение с „Делта“ варианта“, обясни експертът.

Той смята, че няма да се стигне до поставяне на четвърта доза от имунизационната субстанция, а тенденцията е да има годишна ваксинация по желание, както е с грипните ваксини.

Имунологът смята, че „Зеленият сертификат“ е излишен. Той е бил въведен при „Делта“ щама. Тогава бе констатирано, че ваксинираните и преболедувалите в много по-малка степен могат да се заразят и съответно да разпространяват вируса. Нещата с „Омикрон“ варианта обаче не стоят така.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments