Президентът стартира консултации за провеждането на парламентарните избори

0
166
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Facebook

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова стартираха консултации за провеждането на парламентарните избори. Целта е да се гарантира справедлив и прозрачен процес, който да осигури правото на глас и здравето на българските граждани.

Първата среща се провежда с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, председателя на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов, доц. Ангел Кунчев, Александър Симидчиев и други експерти.

В началото президентът подчерта, че пандемията няма да приключи скоро и трябва да се научим да живеем с нея.

От своя страна проф. Ангелов съобщи, че управляващите работят по подготвянето на протокол за изборите, който да разпише как да бъдат проведени в условията на COVID криза и в същото време да се гарантира правото на глас на всеки един гражданин. От думите му стана ясно, че се проучва организацията, която е била направена в други държави, които са провеждали вотове по време на пандемията. Той даде за пример Румъния, където карантинираните са гласували чрез подвижни урни. Тук обаче възникват важните въпроси колко хора ще са необходими, за да се организира един такъв процес и как ще се гарантира тяхното здраве, подчерта проф. Ангелов. Другият вариант е карантинираните да се освобождават от изолацията за час или два и да гласуват в специално изградени за тях урни. Президентът Румен Радев обаче подчерта, че това ще противоречи на закона, който им забранява категорично да напускат домовете си и дори са предвидени строги санкции за подобно действие, включително и затвор

От своя страна вицепрезидентът Илияна Йотова също отправи критики към управляващите:

„Това, което вие наричате протокол, най-вероятно става дума за план за действие. Каквито и промени да има аз не съм убедена, че е добре той да бъде изваден в последния момент, защото хората имат нужда от спокойствие. Г-н Ангелов, вие казахте, че от два месеца се работи по този план. Можете да кажете поне рамката на този прокотол. Според мен това беше целта на днешната среща – да видим тази рамка. Вие казвате, че има много време – аз не съм съгласна.“

Здравният министър обаче не показа рамките на този протокол. Планът щял да бъде изваден, когато станела официално ясна датата на парламентарните избори. Ето и как се аргументира той:

„Да, от два месеца разработваме плана за действие за изборите по време на пандемия. В момента, в който се обяви датата за изборите, ние ще го представим, защото в противен случай той ще прилича на преждевременното раждане.“

„Предлагам да оставим на заден план всички политически аспекти. Аз съм ви поканил тук в ролята на експерти, за да можем да разрешим медицинските аспекти. Как ще премине ваксинирането и как виждате нещата по месеци, както и мерките по защита?Това вълнува и партиите, както и свободата, която ще имат в предизборната кампания и упражняването на правото на глас. Можете ли да се вместите в законовите изисквания?“, попита от своя страна президентът Румен Радев.

Проф. Ангелов обясни, че се очаква около 11 януари нова доставка от ваксината на „Pfizer“ и „BioNTech“ в размер на 35 000 дози. След това в края на месеца или началото на следващия трябва да пристигнат още 35 000 дози. Освен това не е ясно дали и кога ще бъдат одобрени следващите две ваксини. С „Moderna“ е сключен договор за 500 000 дози. А с „Astra Zeneca“ за милиони, с които ще бъде проведена и масовата ваксинация на българските граждани. Тази ваксина нямала нужда от специален температурен режим за съхранение.

Президентът поиска да знае колко хора могат да бъдат имунизирани на ден, но не получи ясен отговор. Беше му казано, че всичко зависи от количествата на ваксините и в зависимост от тях ще се проведе кампанията.

„Нашата цел са честни и прозрачни избори, което няма да е лесна задача. За да бъдем толкова внимателни, има няколко причини. До каква степен ще запазим положителната тенденция и от втората половина на ноемри досега да има спад на заболеваемостта и на смъртността и натоварването на здравната система. Както и влиянието на тези празници, имаше спазване на мерките, но доведоха до по-интензивни контакти. Това ще завиши заболеваемостта. Има и два нови щама – от Великобритания и Южна Африка. Има натрупване на все по-голям контингент от преболедували и имунизирани, което е положително, защото оставаме все по-малък терен за развитие на вируса. Мисля, че генералните мерки, които сме предвидили, не се различават съществено – предпазни средства и недопускането на много хора на затворени места. Това ще го предпишем, но наистина е много трудно да кажем отсега какво ще е развитието на клиничната ситуация. В момента е 260 на 100 000. По време на празниците даже беше много по-ниска, но искаме да изчакаме една пълна седмица. Обсъждали сме и самостоятелни секции за хората, които са преболедували и премахване на карантината за 1-2 часа. Но във всички случаи ще се намери вариант, за да не пречим на демократичното провеждане на изборите“, каза от своя страна доц. Ангел Кунчев.

Президентът ще проведе още консултации като една от тях ще бъде с представители на Централната избирателна комисия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments